Ήττα για την Α.Ε. Σαντορίνης με 68-48 από τον Αμύντα

Την ήττα με 68-48 γνώρισε η Σαντορίνη στο εκτός έδρας ματς με τον Αμύντα. Οι αθλήτριες του Θοδωρή Μάμμου δεν κατάφεραν να βρουν το καλό τους αγωνιστικό πρόσωπο, καθώς δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του ματς να ακολουθήσουν σε ρυθμό τον Αμύντα. Η Σαντορίνη αν και μπήκε καλά στο παιχνίδι, όπου και προηγήθηκε με 0-4, δεν είχε την ανάλογη συνέχεια, με την γηπεδούχο ομάδα να ανακτά τα ηνία του ματς μετά το σερί 11-0 που έκανε. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Αμύντα με 19-12.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα ο Αμύντας να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το +12, καθώς το σκορ ήταν 39-27. Η μεταξύ τους διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο στο τρίτο δεκάλεπτο και να φτάνει στο +17 (53-36). Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του κ. Μάμμου μπήκε με στόχο να κυνηγήσει την ανατροπή, μείωσε σε 53-40, όμως ένα νέο ξέσπασμα από την πλευρά του Αμύντα έφερε και πάλι τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Το τελικό 68-48, έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα δίκαια στις γηπεδούχες.

Στα άλλα ματς της αγωνιστικής η Αγία Παρασκευή, που οδηγεί την κούρσα, πέρασε άνετα από την ΑΕΚ Περιστερίου με 56-24 ενώ Κρόνος (61-38 τον ΕΦΑΟΖ) και Τερψιθέα (50-42 τον Ιπποκράτη Κω) εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Σαντορίνης και την "έπιασαν" βαθμολογικά στη 2η θέση (τετραπλή ισοβαθμία μεταξύ Κρόνου, Πρωτέα Βούλας, Τερψιθέας και Σαντορίνης).

Αμύντας – Σαντορίνη 68-48

Διαιτητές: Πετράκης Ιωάννης και Χρόνης

Δεκάλεπτα: 19-12, 39-27, 53-36, 68-48

Αμύντας (Δρακάκη): Καραδήμου, Κλείτσα 5(1), Μαργώνη 12(3), Τσαχιρίδη, Λιναρά, Νικητάκη, Πολιτοπούλου 8, Ντάνου Λία 27(5), Μαζαράκη 4, Αθανασούλια 8, Ντάνου Μαντώ 4, Σιδηροπούλου

Σαντορίνη (Μάμμος): Τσολακίδου, Τρουνι, Τσούπα Μ., Τσαβδαρίδη, Σιγάλα 4, Αξιοπούλου 15, Ρεντζεπέρη 9, Τσούπα Π., Αργυρού, Παπαμαρκάκη 5(1), Σπηλιώτη 10, Πετράκη 5