“Πέρασαν” από τη Νάξο οι έφηβοι της Α.Ε. Σαντορίνης

• Τετάρτη, 11 Οκτωβρίου, 2023 - 06:09
  • /   Eνημέρωση: 11 Οκτ. 2023 - 18:00

Στην Α.Ε. Σαντορίνης κατέληξε το ντέρμπι των εφήβων, καθώς οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν στο ΔΑΚ Νάξου του ΑΠΑΣ με 68-70. Ένα παιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι τέλος της αναμέτρησης, καθώς και οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη. Θα πρέπει να σημειώσουμε εδώ πως το παιχνίδι άρχισε με μεγάλη καθυστέρηση (2 ώρες) καθώς οι δύο διαιτητές του αγώνα άργησαν να φτάσουν στη Νάξο.

Καλαβρός και Σαμοθράκης όταν έφτασαν στην Νάξο, αμέσως παρά την μεγάλη τους ταλαιπωρία ξεκίνησαν τον αγώνα.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, ήταν ένα παιχνίδι που… έσπασαν καρδιές. Οι δύο ομάδες έδειξαν πάρα πολλά καλά στοιχεία και ταυτόχρονα άξιζαν και τη νίκη. Η ομάδα του Νίκου Κλαδά έδειξε να πατά καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί με τρεις πόντους 20-17. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πάτησαν… γκάζι, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 27-35.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά και να κλείσουν την τρίτη περίοδο με δύο πόντους πίσω στο σκορ 47-49. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τελευταίο λεπτό όπου και το σκορ ήταν στο 63-63. Οι φιλοξενούμενοι με καλύτερες άμυνες και περισσότερες λύσεις στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 68-70.

ΑΠΑΣ Νάξου – Α.Ε. Σαντορίνης 68-70

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Εμ. Καλαβρός, Άγγ. Σαμοθράκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 27-35 (ημίχρονο), 47-49, 68-70.

ΑΠΑΣ Νάξου “ΤΑ Φανάρια” (Νικ. Κλαδάς): Κορακίτης 2, Τριανταφύλλου, Παπανικολάου 19 (3), Διαμανταρής 2, Πετράς, Λεοντάρης, Κιουλάφης, Βερώνης 34 (2), Μαράκης 3 (1), Σκουλάτος, Κουφόπουλος 8 (1), Ορφανός.

ΑΕ Σαντορίνης (Θοδ. Μάμμος): Κούτουλας, Γεωργιάδης, Ρούσσος Χ. 14, Ζυμβραγουδάκης, Τζέλλος 22 (2), Ράντσι, Ντριτάν 7, Ρούσσος Α. 4, Φύτρος Η. 23 (2), Φλέσσας, Ιλάσκου, Βαζαίος.