Ήττα εκτός προγράμματος για Πανναξιακό

• Πέμπτη, 16 Νοεμβρίου, 2023 - 06:23
  • /   Eνημέρωση: 16 Νοε. 2023 - 19:00

Τη δεύτερή του εντός έδρας ήττα γνώρισε ο Πανναξιακός, ο οποίος έχασε στο ΔΑΚ Νάξου από τον Ίκαρο Καλλιθέας με 75-79 στην παράταση. Η ομάδα της Νάξου, αν και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, δεν τα κατάφερε, καθώς έπεσε πάνω σε μία ομάδα που εκμεταλλεύτηκε όλα όσα της δόθηκαν στο παιχνίδι. Να σημειώσουμε εδώ πως το συγκρότημα από την Καλλιθέα ήταν σε εξαιρετική κατάσταση έξω από την γραμμή των 6.75, όπου και σημείωσε συνολικά 14 τρίποντα.

Το ματς είχε μία συναρπαστική εξέλιξη, αφού ήταν ένα ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος του. Ο Ίκαρος, όπως αναφέρουμε παραπάνω, χάρη στα εύστοχα τρίποντα που σημείωσε στην πρώτη περίοδο κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος στο σκορ με 24-25. Ο Πανναξιακός, αν και προσπάθησε να αντιδράσει, παρέμεινε με τρεις πόντους πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-44).

Με την έναρξη της επανάληψης οι γηπεδούχοι έδειξαν να πατούν καλύτερα και να κλείνουν την τρίτη περίοδο με το +2 (58-56). Στο τέταρτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του κ. Καρατζά όταν προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ, ο Ίκαρος είχε τις δικές του απαντήσεις. Οι γηπεδούχοι βέβαια είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στα χέρια τους, μιας και στην τελευταία επίθεση, κι ενώ το σκορ ήταν 71-71, δεν κατάφεραν να πάρουν τους πόντους που θα τους χάριζαν τη νίκη. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση. Στον εξτρά χρόνο ο Ίκαρος Καλλιθέας είχε ως κορυφαίο τον Δημήτρη Μάρκου, ο οποίος με τρία κοψίματα και τέσσερις δικούς του πόντους έδωσε ένα σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Πανναξιακός δεν κατάφερε να βρει τον τρόπο να σπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας του κ. Ιμπραϊμάκη, με αποτέλεσμα να γνωρίσει μία ακόμη ήττα που τον φέρνει πλέον στο αρνητικό σερί 1-3.