Η Θύελλα Καμαρίου ήρθε 1-1 στο εκτός έδρας ματς με την Κόρινθο

Πήρε βαθμό… ελπίδες για παραμονή

Την ευκαιρία να κλειδώσει την παραμονή στην κατηγορία έχασε η Θύελλα Καμαρίου που εξακολουθεί να ακροβατεί σε… τεντωμένο σχοινί, αφού στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής με τον Άγιο Ιερόθεο θέλει μόνο νίκη. Σε διαφορετικό αποτέλεσμα ο υποβιβασμός θα είναι… ορατός.

Πάμε όμως στο εκτός έδρας ματς με την Κόρινθο, όπου οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν να μείνουν πίσω στο σκορ ώστε να παίξουν καλύτερο ποδόσφαιρο. Συγκεκριμένα η ομάδα της Κορίνθου ήταν καλύτερα στο πρώτο μέρος και δημιούργησε αρκετές καλές στιγμές. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο, αφού προσπαθούσαν να διαφυλάξουν τα μετόπισθεν.

Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 0-0, όμως τις εντυπώσεις τις είχαν «κλέψει» οι αθλητές του κ. Βασιλόπουλου. Στο δεύτερο μέρος η Κόρινθος με τον Νέδο στο 63’ άνοιξε το σκορ, βάζοντας ταυτόχρονα τα δύσκολα στους Κυκλαδίτες. Η Θύελλα στη συνέχεια προσπάθησε να βγει μπροστά ώστε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Η πίεση απέδωσε καρπούς και στο 75’ ο Μάκος ισοφάρισε σε 1-1, έπειτα την απόκρουση του Λουτριώτη στο σουτ του Ερρίκου. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστιες ευκαιρίες για να πετύχουν το γκολ που ταυτόχρονα θα τους πρόσφεραν και το… χρυσό τρίποντο.

Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης

4' μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με το σουτ του Κατσούκη να σταματά στο δοκάρι του Ανδριόλα.

14' καθυστέρησε ο Μαναριώτης αν και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για σουτ.

43’ ο Λουτριώτης χωρίς πρόβλημα στο σουτ του Μάκου.

48’ άουτ πέρασε η σέντρα – σουτ του Ερρίκου.

52’ ο γκολκίπερ των γηπεδούχων με υπερένταση απόκρουσε την κεφαλιά του Σπανού στη σέντρα του Αργυρίου.

56’ νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με το σουτ του Αργυρίου.

57’ Η Θύελλα Καμαρίου έφτασε κοντά στο γκολ έπειτα την κεφαλιά του Ρέτζου μέσα από την περιοχή. Στη συνέχεια της φάσης ο Σπανός στάθηκε άτυχος αφού είδε τη μπλά στο σουτ που επιχείρησε να σταματά στο δοκάρι του Λουτριώτη.

63’ ο Νέδος μετά το φάουλ που εκτέλεσε ο Κατσούκης, με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ανδριώλα για το 1-0.

68’ ο Ερρίκος με κόρνερ έφερε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, όμως κανείς δεν βρέθηκε στην πορεία της ώστε να την στείλει στα δίχτυα.

69’ ο Ρέτζο πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι έπειτα τη σέντρα του Μάκου, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι της Κορίνθου.

72’ μία ακόμη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με το σουτ του Μάκου που προσπάθησε να επωφεληθεί στην  σύγχυση που επικρατούσε μέσα στην περιοχή, όμως η μπάλα βρήκε σε σώμα αμυντικού και πέρασε σε κόρνερ.

73’ άουτ πέρασε το ψαλιδάκι του Μάκου.

75’ ο Μάκος πήρε την επαναφορά της μπάλας στην απόκρουση του Λουτριώτη στο κόρνερ του Ερρίκου και με σουτ έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας της Κορίνθου για το 1-1.
80’ ο Ζανελάρι έφυγε στην κόντρα βρέθηκε μόνος απέναντι στον Λουτριώτη, όμως η μπάλα στο πλασέ του παίκτης της Θύελλας πέρασε άουτ.

Τέλος τρεις μεγάλες ευκαιρίες  με τους Μαυρομάτη και Αργυρίου (83’, 85’ και 87’) έχασε η Θύελλα Καμαρίου, που θα μπορούσε στα τελευταία λεπτά να πάρει ακόμη και τη νίκη.

Κόρινθος-Θύελλα Καμαρίου 1-1
ΣΚΟΡΕΡ: 63' Νέδος - 79' Μάκο

ΠΑΣ Κόρινθος (Βασιλόπουλος): Λουτριώτης, Γάλας, Ντόκο, Βαρδακώστας, Βελέντζας, Μέδος, Κατσούκης, Ράπτης, Μαναριώτης, Δόσης, Σιδέρης.
Θύελλα Καμαρίου (Μιχάλης): Ανδριόλας, Γελαδάρης, Σπανός, Ρέτζο, Γιαννής (69' Ζανελάρι), Φίλων, Σιμιτσής, Ερρίκος, Μάκπ, Κλιγγόπουλος (69' Μαυρομάτης), Αργυρίου.

Απόλλων Ερέτριας-Καλλιθέα 0-4

Ηλυσιακός-Χαραυγιακός 0-1
ΣΚΟΡΕΡ: 90+' Κασσιανός

Ηλυσιακός (Παπασπύρου): Μιχελής, Μεξής, Ρόπας, Πιπίνης, Μουσταφίδης (15' λ.τ. Παπαδημητρίου (30' λ.τ. Κατσίβελας), Τσίτσαρης, Λαμπρόπουλος, Μπουσινάκης, Μάλτσι, Γκέζος (72' Κονδύλης), Σεράνι (83' Στυλιανού).
Χαραυγιακός (Ρόπας): Βακερλής, Παπαγγελής (69' Αγγελόπουλος), Μαραγκουδάκης, Κόντι, Μιχελής, Ντίας, Κασσιανός, Ρόπας, Βαρουξάκης (67' Πλούμης), Παρασκευόπουλος (72' Κλείτσικας), Φερεντίνος (83' Γιαννής).

Πανθηραϊκός-Χαλκίδα ΑΝΑΒΟΛΗ

To ματς του Πανθηραϊκού με τον ΑΟΧ δεν έγινε, καθώς η ομάδα της Χαλκίδας δεν ταξίδεψε στη Σαντορίνη. Το φύλλο αγώνα έκλεισε και η τύχη του παιχνιδιού θα αποφασιστεί από την Πειθαρχική Επιτροπή.

Άγιος Ιερόθεος-Αιγάλεω 0-2
ΣΚΟΡΕΡ: 31' Ντάγκρας, 84' Μαγκάκης

Συνέχεια στις νίκες έδωσε το Αιγάλεω κι αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά του από τον δεύτερο.

Άγιος Ιερόθεος (Κωνσταντακόπουλος): Ρουμής, Πολίτης (87' Σιμάκος), Μανδαμαδιώτης, Τσατσαρής, Πολυχρονάκης, Βελέτης (87' Μπριστογιάννης), Τσαρκάνι, Αποστόλου, Μακρίδης, Νικολέτος (73' Αποστολόπουλος), Σουλελές (85' Κατσής).
Αιγάλεω (Καλύβας): Ασημέλης, Ζουμπουλάκης (83' Πουρίκη), Ιωαννίδης, Μπατης, Παπανικόλας, Μάρης, Μπέλερης, Νταγκρας (71' Ντιρμίσι), Βέρμπης, Ραχήμ (70' Ζάχι), Φαρινόλα (79' Μαγκάκης.

Άγιοι Ανάργυροι-Αιολικός 1-3
ΣΚΟΡΕΡ:  63' - 15', 67' Τσουβαλτσίδης, 33' Ποτουρίδης

Στη δεύτερη θέση ανέβηκε ο Αιολικός, μετά τη νίκη του επί των Αγίων Αναργύρων και την ήττα του Ηλυσιακού.