Ο Πανθηραϊκός επικράτησε της Μυκόνου με 1-2 στον ημιτελικό του κυπέλου Κυκλάδων

Προκρίθηκε και πάει να το… σηκώσει

Στον τελικό του κυπέλλου Κυκλάδων προκρίθηκε ο Πανθηραϊκός μετά τη νίκη του στο γήπεδο του Κόρφου. Οι Σαντορινιοί αν και τα βρήκαν… σκούρα κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των αθλητών του Θεόφιλου Παχατουρίδη στην παράταση και με το 1-2 να πάρουν το εισιτήριο της πρόκρισης. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι έδειξαν πολλές  από τις καλές αρετές τους και μάλιστα θα μπορούσαν να ήταν αυτοί στον τελικό.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι όπως ήταν φυσικό μπήκαν με τον… αέρα της Γ’ Εθνικής και πίεσαν ψηλά ώστε να αποκτήσουν από νωρίς τον έλεγχο της αναμέτρησης. Στο 8’ είχαμε την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση με τον Μπορούς ο οποίος βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Σαββόπουλο όμως ο γκολκίπερ της Μυκόνου με ωραία προσπάθεια απέκρουσε τη μπάλα. Ο Α.Ο. Μυκόνου οκτώ λεπτά αργότερα απάντησε στις ευκαιρίες με το δοκάρι στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλεξανδρόπουλου. Οι γηπεδούχοι στάθηκαν άτυχοι στην φάση αυτή καθώς μετά την εκτέλεση η μπάλα βρήκε στο τοίχος άλλαξε πορεία και ο Διαμαντής έδειχνε πως δεν θα έφτανε τη μπάλα.

Α.Ο. Μυκόνου και Πανθηραϊκός αν και είχαν την διάθεση να βρεθούν με αξιώσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία δεν τα κατάφεραν καθώς οι άμυνες και των δύο ήταν σε καλή μέρα. Βέβαια οι φιλοξενούμενοι μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους είχαν δύο ευκαιρίες με τους Γαϊδαρτζή και Μπουρούς.

Τα δύο σωματεία πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να αφήνει… ανοικτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια της αναμέτρησης. Με την επανάληψη οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει το σκορ, όμως ο η μπάλα στην κεφαλιά του Γαϊδαρτζή σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Σαββόπουλου. Στο 74’ ο Τουρέ δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά έπειτα την εκτέλεση φάου του Ντουσάι.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα και να οδηγούνται στο έξτρα χρόνο της παράτασης. Κι εκεί το παιχνίδι ήταν στην… κόψη του ξυραφιού, αφού τα πάντα παρέμεναν ανοικτά μέχρι το φινάλε. Αρχικά στο 100΄με τον Πεΐδη ο Πανθηραϊκός άνοιξε το σκορ και πέντε λεπτά ο Γαϊδαρτζής έβαζε τις βάσεις για την πρόκριση. Κι εκεί που όλοι πίστεψαν ότι το ματς τελείωσε πρόωρα ήρθε ο Πεΐδης στο 116’ για να μειώσει για τον Α.Ο. Μυκόνου σε 1-2. Οι γηπεδούχοι αν και πίεσαν στα λεπτά που απέμειναν για την ισοφάριση δεν τα κατάφεραν και ο Πανθηραϊκός πήρε το εισιτήριο για την πρόκριση.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Ρούσσος Ι.Ι με βοηθούς τους κ.κ. Αρμακόλα και Κουκά.

Α.Ο. ΜΥΚΟΝΟΥ (Παχατουρίδης): Σαββόπουλος, Ηλίας, Μπάμπακαρ, Μπαλής, Καρατζάς (64' Πεϊδης), Ντουσάι, Ξαγοράρης, Αλεξανδρόπουλος, Τουρέ, Βλαχόπουλος (74' Μπομπάι), Γκέγκα (82' Αλμπάνης)

Την αποστολή συμπλήρωσαν οι: Δάρας, Μπουρντένης, Κάνιουρας, Τσάνης

Α.Ο. ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ ( Λοντός): Διαμαντής, Λαμπρόπουλος, Μπιρμπίλης, Τσίγκος, Χουζούρης, Λούκα (108' Αγοραστός), Παληγεώργος, Μάνιας (112' Κεσίδης), Κόντι (100' Πολυκρέτης), Μπουρούς (55' Κονσταντίνοφ), Γαϊδαρτζής

Την αποστολή συμπλήρωσαν οι: Βλαβιανός,Ζωντός

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ BLUE STAR FERRIES - ΑΓΩΝΕΣ ΜΠΑΡΑΖ ΤΩΝ 4ων ΟΜΑΔΩΝ ΤΟΥ 1ου, 2ου & 3ου ΟΜΙΛΟΥ