Η ομάδα του κ. Μοστράτου επικράτησε με 2-0 του Παμμηλιακού

Με το δεξί η Α.Ε. Πάρου στην Α΄ κατηγορία Κυκλάδων

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Α΄ κατηγορία Κυκλάδων η Α.Ε. Πάρου. Η ομάδα του κ. Μοστράτου επικράτησε με 2-0 του Παμμηλιακού στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι στο αγωνιστικό του κομμάτι είχε έναν καλό ρυθμό, καθώς και οι δύο ομάδες μπήκαν με αρκετή όρεξη για ποδόσφαιρο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο δεύτερο μέρος να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες τους και να φτάσουν στη νίκη και στους τρεις βαθμούς.

Η Α.Ε. Πάρου στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Βαθρακοκοίλη στο 7΄ και στο 24΄, όμως η μπάλα και στις δύο προσπάθειες κατέληξε εκτός αγωνιστικού χώρου. Ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο μισό του αγώνα είχε και ο Παμμηλιακός. Ο Τάσου στο 13΄ έπειτα από ενέργειά του είδε την μπάλα να έχει πορεία προς το τέρμα του Βασιλάρη, όμως ο Γαβαλάς την έδιωξε πριν περάσει τη γραμμή. Ακόμη μία καλή φάση δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι στο 45΄ με τον Αντ. Μαυρογιάννη, με τον Βασιλάρη να διώχνει τη μπάλα και να την κάνει να να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Να προσθέσουμε πως η ομάδα της Μήλου στο 38΄ έμεινε με έναν παίκτη λιγότερο, αφού ο Τσιουκάρας απέκρουσε τη μπάλα εκτός περιοχής και ο κ. Ζαράνης του έδειξε αμέσως την κόκκινη κάρτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, με την αριθμητική υπεροχή, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, αφού ήθελαν τη νίκη και τους βαθμούς.

Ο Δημ. Κρητικού στο με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή στο 50΄ νίκησε τον Τσιούκρα κι άνοιξε το σκορ για την ομάδα του 1-0. Η ψυχολογία των γηπεδούχων στη συνέχεια άλλαξε, πατούσαν καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και 11 λεπτά αργότερα είχαν ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Στο 61΄ ο Κρητικός στάθηκε άτυχος καθώς θέλησε να εκτελέσει το κόρνερ απευθείας, όμως είδε τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Τσιούκρα. Στο 80΄ ο Βασιλόπουλος, έπειτα από σέντρα του Βαθρακοκοίλη, βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και με κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-0 για την Α.Ε. Πάρου.

Οι φιλοξενούμενοι τώρα από την πλευρά τους αν και έπαιξαν με έναν παίκτη λιγότερο στο δεύτερο μέρος είχαν κι αυτοί τις δικές τους καλές στιγμές στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα, ο Ντιούφ με κεφαλιά στο 59΄ βρέθηκε "μία ανάσα" από το γκολ καθώς ο Παπαδόπουλος έδιωξε τη μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή του τέρματος της Πάρου. Επίσης, οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν άτυχοι στο 82΄ όταν ο Παπαδημιτρίου και ο Ντιούφ δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Βασιλάρη καθώς είδαν τη μπάλα ισάριθμες φορές να σταματά στο δοκάρι της ομάδας της Πάρου.

Διαιτητική τριάδα: Ζαράνης, Αρμακόλας, Γεωργάρας

Α.Ε. Πάρου (Μοστράτος): Βασιλάρης, Δημ. Κρητικός, Παπαδόπουλος, Γαβαλάς (83’ Τσόκα), Σαρρής (35’ λ.τ. Μανωλακούδης), Παντελαίος, Γκέρτι (56’ Μπερνικόλας), Βασιλόπουλος (83’ Ν. Κρητικός), Στρ. Κρητικός, Μάγγος (56’ λ.τ. Ραγκούσης), Βαθρακοκοίλης.

Παμμηλιακός (Δαούτης): Ν. Τσιούκρας, Μαραγκόπουλος, Π. Μαυρογιάννης, Ντιούφ, Κυρίτσης, Απ. Μαυρογιάννης (32’ Κούτη), Σάντα, Παππάς, Τάσο, Παπαδημητρίου (88’ Γαλλής), Αντ. Μαυρογιάννης (75’ λ.τ. Κουλακιώτης).