Η ομάδα της Νάξου σημείωσε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Κυκλάδων

Εντυπωσιακός ο Πανναξιακός, 7-1 τον Παμμηλιακό

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Κυκλάδων σημείωσε ο Πανναξιακός ο οποίος επικράτησε του Παμμηλιακού με το ευρύ 7-1. Οι Ναξιώτες που πραγματοποίησαν την καλύτερή τους φετινή εμφάνιση έφτασαν εύκολα στη νίκη και στην απόκτηση των τριών βαθμών. Από την πλευρά του ο Παμμηλιακός, αν και ταξίδεψε στη Νάξο με την ψυχολογία στα ύψη, έπειτα το 2-2 με την Ελλάς Σύρου, δεν κατάφερε να φέρει καμία αντίσταση και επέτρεψε στον Πανναξιακό να κάνει ό,τι θέλει εντός αγωνιστικού χώρου.

Οι γηπεδούχοι τώρα, μπήκαν από την αρχή του ματς πολύ δυνατά κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, πριν ακόμη συμπληρωθούν πέντε λεπτά αγώνα, να προηγηθεί με 2-0 στο σκορ. Ο Παμμηλιακός στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 2-1, όμως η συνέχεια ανήκει στον Πανναξιακό. Βέβαια οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν άτυχοι αφού είδαν τη μπάλα, τόσο στο απευθείας φάουλ του Παπαδημητρίου όσο και το σουτ του Σάντα, να σταματά στο δοκάρι του Μένιου.

1’ Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στην πρώτη επίθεση κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Πίντεο έπειτα από την παράλληλη πάσα του Σκούπρα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους 1-0.

3’ Ο Σκούπρας σέρβιρε ακόμη έτοιμο γκολ στον Πίντο ο οποίος δεν έχασε την ευκαιρία να γράψει χωρίς πρόβλημα το 2-0.

17’ Ο Σάντα με μακρινό σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Μένιο, όμως ο γκολκίπερ της ομάδας της Νάξου ήταν σε πολύ καλή θέση και απέκρουσε χωρίς πρόβλημα.

19’ Οι φιλοξενούμενοι με ένα πολύ δυνατό σουτ του Σάντα από το ύψος της μεγάλης περιοχής μείωσαν σε 2-1 το σκορ.

22’ Ο Σκούπρας στην επαναφορά της μπάλας, έπειτα το σουτ στο δοκάρι του Πίντο, με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Τσιούκρα (3-1).

29’ Ο Παπαδημητρίου στάθηκε άτυχος στην απευθείας εκτέλεση φάουλ καθώς είδε τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Μένιου.

31’ Ο Σάντα με σουτ σε πλεονεκτική θέση είδε τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Πανναξιακού και την ομάδα του να φτάνει πολύ κοντά στο γκολ, χωρίς όμως να το πετυχαίνει.

32’ Ο Τσιουρής με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Πίντο στα αριστερά της μεγάλης περιοχής και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσιούκρα και έκανε το 4-1.

38’ Ο γκολκίπερ του Παμμηλιακού με υπερπροσπάθεια σταμάτησε το δυνατό σουτ του Ευριπιώτη από πλεονεκτική θέση.

46’ Με γκολ ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο με τον Σκούπρα να εκμεταλλεύεται  το λάθος του Τσιούκρα και να κάνει το 5-1.

70’ Ο Πίντο με ωραίο τρόπο πέτυχε το τέταρτο προσωπικό του τέρμα στο ματς και έκανε το 6-1 για τον Πανναξιακό.

76’ Ο Πιτταράς μπήκε στην περιοχή και με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 7-1 για την ομάδα της Νάξου.

Πανναξιακός – Παμμηλιακός 7-1

Πανναξιακός: Μένιος, Καράι, Σκούπρας, Κοττάκης (77' Φράγκου Ε.), Γιαννής, Πιτταράς, Ευριπιώτης (73' Βαθρακοκοίλης), Δεμερτζής (77'  Φράγκου Ν.), Πίντο, Τσούρης, Κουλούρης

Παμμηλιακός: Τσιούκρας , Μαυρογιάννης (73' Παπαδημητρίου), Μαραγκόπουλος (55' Ατανάσοφ), Ντιουφ (73' Παππάς), Κυρίτσης, Τσιριγιωτάκης, Μαμάντι, Γιάρο, Παππάς (73' Γεωργαλάκης)