Το συγκρότημα του Βαγγέλη Βλάχου επικράτησε με 3-1 της Μαρκό στο εξ αναβολής παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής

Νίκησε και ανέβηκε βαθμολογικά η Α.Ε. Μυκόνου

• Πέμπτη, 22 Φεβρουαρίου, 2024 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 22 Φεβ. 2024 - 18:00

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Α.Ε. Μυκόνου σε διάστημα λίγων εικοσιτετραώρων. Η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου επικράτησε με 3-1 της Μαρκό και με τους βαθμούς που απέκτησε “σκαρφάλωσε” βαθμολογικά. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο τις ευκαιρίες που της δόθηκαν.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης η ομάδα της Μυκόνου μπήκε με γκολ από τα… αποδυτήρια καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με τον Παπαδόπουλο έπειτα τη σέντρα από τα δεξιά του Γκούφα.

Στο 9’ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πολύ κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, καθώς ο Ζγκούρι βρέθηκε από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής, όμως το σουτ που επιχείρησε η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Βουτσέλα.

Στο 15’ η ομάδα των Κυκλάδων διπλασίασε τα τέρματά της με τον Μαρκοπουλιώτη. Συγκεκριμένα, ο Πινέιρο με φάουλ έφερε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και ο παίκτης της Μαρκό στην προσπάθειά του να διώξει την έστειλε στο βάθος των διχτύων της ομάδας του.

Η Μύκονος πριν κλείσει το ημίχρονο κατάφερε να πετύχει ακόμη ένα τέρμα και απέκτησε μεγάλο προβάδισμα. Ο Πινέιρο έκλεψε τη μπάλα λίγο πιο κάτω από τη μεσαία γραμμή, έδωσε στον Ράγια, ο οποίος με τη σειρά του έδωσε έτοιμο γκολ στον Ζγκούρι, ο οποίος το μόνο που είχε να κάνει ήταν να σπρώξει τη μπάλα στο τέρμα κάνοντας το 3-0, στο 41’.

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε καθώς οι γηπεδούχοι ήθελαν να κρατήσουν το προβάδισμα και ταυτόχρονα να πάρουν μία πολύτιμη νίκη.

Παρόλα αυτά είχε ακόμη δύο σημαντικές στιγμές στο 66’ και στο 72’ με τους Σπυρόπουλο και Παπαδόπουλο.

Από την πλευρά της, η Μαρκό προσπάθησε να μειώσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι, όμως το γκολ του Ντοριάνο ήρθε στο 84’ , με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 3-1. Από εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να προσθέτουν ένα ακόμη πολύτιμο τρίποντο μετά τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους. Υπενθυμίζεται πως την Κυριακή, η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου είχε επικρατήσει της Ελλάς με 3-0.

Α.Ε. Μυκόνου – Μαρκό 3-1

ΑΕ Μυκόνου: Διαμαντής, Σπυρόπουλος, Κατσούλης, Ιωσηφίδης, Αρκουδας (83' Ντοριάνο), Παπαδόπουλος (77' Καλογεράς) Ζγκούρι, Ράγια, Γκούφας, Πινέιρο (72' Ρέτσος), Πάγια.

Μαρκό: Βουτσέλας, Χριστοφιλόπουλος, Μαρκοπουλιώτης, Ριτσοτάκης, Αλεξίου, Κιούσης, Πιέτρης, Μωραΐτάκης (58' Λαζαρίδης), Μπότης (65' Τζαρτζονίκας), Καλλέργης, Σάμιος, Φρέρης, Γιαννιτσάκης.