Ο πιο έτοιμος ΠΑΟΚ νίκησε με 1-3 τον Φοίνικα ONEX στο κλειστό της Σύρου

Την ευκαιρία να ανέβει ακόμη πιο ψηλά έχασε το «Πειρατικό»

• Πέμπτη, 11 Μαρτίου, 2021 - 22:35

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του εξ αναβολής αγώνα της 11ης αγωνιστικής, καθώς επικράτησε στο κλειστό της Σύρου με 1-3 σετ του Φοίνικα ONEX. Το «Πειρατικό» τις τελευταίες μέρες κάνει τεράστια προσπάθεια να επιστρέψει στην καλή του φυσική και αγωνιστική κατάσταση καθώς πέρασε μία περιπέτεια είκοσι ημερών. Τώρα όσον αφορά στην εικόνα του ματς, ο ΠΑΟΚ ήταν σαφώς πιο έτοιμος αγωνιστικά, καθώς είναι η μοναδική ομάδα της Volley league που δεν χτυπήθηκε από τον κορωνοϊό. Ο Φοίνικας από την πλευρά του προσπάθησε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και να διεκδικήσει μέχρι τέλους το ματς. Τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να είναι καλύτερα στα σημεία. Ο ΠΑΟΚ είχε πιο εύκολους πόντους στις κόντρα επιθέσεις, σε αντίθεση με τον Φοίνικα που δυσκολεύονταν να τελειώσει τις φάσεις. Ταυτόχρονα η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε καλύτερη παρουσία πάνω στο φιλέ με αποτέλεσμα να πάρει περισσότερους πόντους από το μπλοκ.

Από εκεί και πέρα ο Φοίνικας με την ήττα του αυτή έχασε πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια που κάνει τη φετινή σεζόν και για να καλύψει το έδαφος θα πρέπει να κάνει ένα σερί νικών μέχρι το τέλος τις κανονικής περιόδου.

Ο Θάνος Μαρούλης είπε για το ματς και την ήττα της ομάδας του: "ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα για τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έπαιξε έξυπνα και πήρε το ματς. Αφήνουμε πίσω μας την περιπέτεια με τον κορωνοϊό και κοιτάμε τον κάθε αγώνα ξεχωριστά. Ο ΠΑΟΚ είχε τον εύκολο πόντο σε αντίθεση με εμάς που δεν μπορούσαμε να τελειώσουμε τις φάσεις. Το σκορ είναι 1-3 για τον ΠΑΟΚ και όπως πήγε το ματς θα μπορούσε να ήταν και υπέρ μας. Τα πάντα πιστεύω κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σήμερα από εμάς. Είμαι χαρούμενος που βρίσκομαι στη Σύρο και στον Φοίνικα».

Η εξέλιξη του αγώνα

1ο σετ

Το σκορ άνοιξε για τον ΠΑΟΚ μετά το άσχημο σέρβις του Πρωτοψάλτη 0-1. Άσχημη επίθεση από τον Στερν 0-2. Στη συνέχεια ο Στέρν πήρε το μπλοκ άουτ και μείωσε σε 1-2 για τον Φοίνικα ONEX. Ο Μπράουν με πλασέ έκανε το 2-3. Ο Πρωτοψάλτης, μετά το πολύ καλό σέρβις του Στερν, ισοφάρισε σε 4-4. Ο Παπαγγελόπουλος με πρώτο χρόνο έκανε το 7-7. Οι δύο ομάδες δείχνουν την σπουδαία τους κλάση αφού στο ξεκίνημα του αγώνα η κάθε φάση είναι πιο εντυπωσιακή από την προηγούμενη. Ο Πρωτοψάλτης με άσσο έκανε το 9-7 για το «Πειρατικό». Ο Εβάντρο νίκησε το διπλό μπλοκ του Φοίνικα 9-9. Ο Στερν πήρε το μπλοκ άουτ για το 11-10. Λάθος από πλευράς ΠΑΟΚ 12-10. Άσσος από τον Ράιτς 13-10 και ο Σέρβος προπονητής κάλεσε τάιμ άουτ, αφού είδε την ομάδα του να μην μπορεί να ανταποκριθεί σ’ αυτό το κομμάτι του σετ. Ο Τακουρίδης σταμάτησε τον Ράιτς και ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 13-12 με σερί (0-2). Άσσος από τον Άγκανιτς 13-13. Ο Ράιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 14-13. Άσσος από τον Ράιτς 15-13. Ο Πρωτοψάλτης με επίθεση στη μεγάλη διαγώνιο έκανε το 17-15. Ο Πρωτοψάλτης με μπλοκ έκανε το 18-15 κι έφερε και πάλι τη διαφορά στο +3. Άσσος από τον Τακουρίδη 18-17 και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν γρήγορα σκορ. Ο Παπαγγελόπουλος με πρώτο χρόνο το 19-17. Ο Ράιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 20-18. Ο Βαν Ντε Ντρις νίκησε με χαρακτηριστική ευκολία το τριπλό μπλοκ του Φοίνικα 20-19. 0 Ράιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 21-20, ενώ στην προηγούμενη φάση οι διαιτητές είδαν φιλέ και ο ΠΑΟΚ είχε ισοφαρίσει σε 20-20. Ο Μπράουν με μπλοκ έκανε το 22-20. Ο Μπράουν το 23-21 σε ένα πρώτο σετ το οποίο είναι γεμάτο, αλλά και με πολλές εντυπωσιακές φάσεις. Ο τεχνικός της ομάδας του ΠΑΟΚ κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς θέλησε να δώσει τις οδηγίες του στο πιο κρίσιμο σημείο του σετ. Ο Κουμεντάκης πήρε το μπλοκ άουτ για το 23-22, ενώ οι γηπεδούχοι έκαναν μεγάλη ευκαιρία για να αυξήσουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά, όμως ο ΠΑΟΚ έβγαλε άμυνα και στη συνέχεια πήρε και τον πόντο. Ο Μπράουν πήρε τον πόντο με επίθεση πρώτου χρόνου κι έκανε το 24-22. Ο Κουμεντάκης μείωσε σε 24-23 και ο ίδιος πήγε στην γραμμή του σέρβις. Το μπλοκ του ΠΑΟΚ βρήκε πάνω στον φιλέ και ο πόντος πήγε στον Φοίνικα Σύρου ONEX και το σκορ έγινε 25-23 και το «Πειρατικό» άνοιξε το σκορ στα σετ κάνοντας το 1-0.

2ο σετ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και με τον Εβάντρο έκανε το 2-0. Άσσος από τον Πρωτοψάλτη ισοφάρισε σε 2-2. Άσσος από τον Παπαγγελόπουλο καθώς οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν κατάφεραν να βγάλουν άμυνα 4-3. Ο Στερν με ωραία επίθεση έκανε το 5-4. Ο Πρωτοψάλτης πήρε το μπλοκ άουτ για το 10-9. Ο Εβάντρο έκανε το 10-11 για την ομάδα του ΠΑΟΚ. Νέο μπλοκ από τον Τακουρίδη πάνω στον Πρωτοψάλτη για το 10-12. Ο Εβάντρο πήρε το μπλοκ άουτ διαμορφώνοντας το 13-15. Ο Ράιτς με επίθεση στην ευθεία έκανε το 14-15. Ο Τερζής αυτή τη φορά σταμάτησε τον Πρωτοψάλτη, έκανε το 14-17 και ο Ιγκόρ Γιούρισιτς κάλεσε τάιμ άουτ, αφού είδε τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με τρεις πόντους. Ο Κουμεντάκης πήρε τον πόντο μετά το λάθος του Γκαρά 15-20 και η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξέφυγε με πέντε πόντους. Ο Παπαγγελόπουλος με μπλοκ μείωσε σε 17-20. Κακή υποδοχή από τον Στερν και στη συνέχεια ο Τακουρίδης πήρε τον πόντο κάνοντας το 17-22 και ο Ιγκόρ Γιούρισιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Άσσος από τον Πρωτοψάλτη μείωσε σε 19-22 και ο Σέρβος τεχνικός του ΠΑΟΚ κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Παπαγγελόπουλος με πρώτο χρόνο έκανε το 20-22 και ο Φοίνικας τρέχει ένα σερί 3-0. Ο Μπράουν με μπλοκ μείωσε σε 22-23. Ο Στερν με επίθεση στην πίσω ζώνη έκανε το 23-24. Ο ΠΑΟΚ με πόντο έκανε το 23-25 και ισοφάρισε σε 23-25.

3ο σετ

Ο Μπράουν πήρε το μπλοκ άουτ για το 2-1 ο Φοίνικας στο τρίτο σετ. Ο Στερ έκανε το 3-1 με επίθεση στην κόντρα. Ο Ράιτς νίκησε τους αντιπάλους του πάνω στο φιλέ κι έκανε το 4-1. Άσσος από τον Βαν ντε τρις 4-3. Νέος άσσος από τον Βέλγο Κεντρικό του ΠΑΟΚ 4-4 και οι γηπεδούχοι έχασαν τη διαφορά που είχαν. Ο Κουμεντάκης ισοφάρισε σε 5-5. Υπέρβαση χρεώθηκε ο Στερν και ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά στο σκορ με 5-6. Νέο λάθος από τους Συριανούς 5-7. Στο φιλέ σταμάτησε η μπάλα στο σέρβις του Στερν 6-8. Ο Κουμεντάκης στην κόντρα έσπασε το διπλό μπλοκ του Φοίνικα 6-9 και η διαφορά μεγαλώνει για τους φιλοξενούμενους. Ο Τερζής σταμάτησε τον πρωτοψάλτη για το 6-10 και η διαφορά στο +4 για τον ΠΑΟΚ. Πρώτο χρόνος από τον Μπράουν 7-10. Ο Πρωτοψάλτης πήρε το μπλοκ αουτ 8-10. Νέα επίθεση στην κόντρα από τον Πρωτοψάλτη 9-10 στο σετ των ανατροπών στο πρώτο του σκέλος. Ο Πρωτοψάλτης ισοφάρισε σε 11-11. Ο Παπαγγελόπουλος με επίθεση πρώτου χρόνου μετά την πάσα του Ράντκε 12-12. Άσσος από τον Βαν ντε ντρις 13-15 και ο Ιγκόρ Γιούρισιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Ράιτς πήρε το μπλοκ άουτ για να μειώσει για τον Φοίνικα ONEX σε 16-18. Πρώτος χρόνος από τον Τακουρίδη 17-20. Ο Πρωτοψάλτης πήρε το μπλοκ άουτ 18-20. Ο Ράιτς πήρε τον πόντο έκανε το 19-21. Άστοχος ο Παπαγγελόπουλος από τη γραμμή του σέρβις 19-22. Ο Μπράουν με μπλοκ έκανε το 20-22 σε μία φάση διαρκείας. Τρίτο συνεχόμενο σέρβις για τον Φοίνικα 20-23. Λάθος του Γκαρά και ο Φοίνικας το πληρώνει ακριβά καθώς ο ΠΑΟΚ έκανε το 20-24. Ο Τερζής σταμάτησε τον Πρωτοψάλτη και ο ΠΑΟΚ έκανε το 21-25 και το 1-2 στα σετ.

4ο σετ

Ο Μπράουν με μπλοκ έκανε το 3-2 για την ομάδα της Σύρου στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Ο Ράιτς στη κόντρα επίθεση έκανε το 4-2. Ο Στερν με εντυπωσιακό τρόπο έκανε το 5-2. Εκτός αγωνιστικού χώρου πέρασε η μπάλα στην επίθεση του Ράιτς 6-5. Μπλοκ από πλευράς ΠΑΟΚ και από τον Τερζή ο οποίος σταμάτησε τον Πρωτοψάλτη για το 6-6. Ο Πρωτοψάλτης με επίθεση έκανε το 7-6. Ο Κουμεντάκης πήρε το μπλοκ άουτ για το 8-7. Άσσος από τον κεντρικό του ΠΑΟΚ 8-8. Ο Πρωτοψάλτης πήρε το μπλοκ άουτ για το 10-9. Ο Παπαγγελόπουλος με πρώτο χρόνο έκανε το 11-9. Άσσος από τον Πρωτοψάλτη έκανε το 12- 9 και ο τεχνικός της ομάδας του ΠΑΟΚ κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Παπαγγελόπουλος με πρώτο χρόνο έκανε το 13-10. Ο Μπράουν με δύναμη έκανε το 14-11. Ο Σωτηρίου σταμάτησε τον Ράιτς 14-12. Μπλοκ του ΠΑΟΚ πάνω στον Στερν και το σκορ έγινε 14-13.  Ο Στερν με πλασέ έκανε το 15-13. Ο Παπαλεξίου πήρε το μπλοκ άουτ και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 17-17. Ο Πρωτοψάλτης έκανε το 18-17 και πήγε και στη γραμμή του σέρβις. Ο Στερν τελείωσε μία πάρα πολύ δύσκολη φάση για το 19-18. Ο Μπράουν πήρε το μπλοκ άουτ και έκανε το 20-19. Ο Μπράουν βρήκε φιλέ και ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά στο σκορ με 20-21. Ο Σωτηρίου πήρε το μπλοκ άουτ για το 21-22.  Ο Κουμεντάκης πήρε τον πόντο στην κόντρα επίθεση κι έκανε το 22-24. Ο Ράιτς μείωσε σε 23-24 για τον Φοίνικα.  Άσχημη επίθεση από τον ΠΑΟΚ 24-24. Ο Κουμεντάκης πήρε το μπλοκ άουτ για το 24-25. Με άσσο από τον Γάλλο πασαδόρο ο ΠΑΟΚ έκανε το 24-26 και διαμόρφωσε το 1-3 στα σετ.