Οι ομάδες των Κυκλάδων δεν κατάφεραν να πάρουν κι αυτή την αγωνιστική το... ροζ φύλλο αγώνα αν και έφτασαν κοντά στη νίκη

Είχε άγχος και το... πλήρωσε

• Τετάρτη, 16 Νοεμβρίου, 2016 - 06:10
  • /   Eνημέρωση: 16 Νοε. 2016 - 16:00

Ο Πανναξιακός γνώρισε μία ακόμη ήττα -5η συνεχόμενη- στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Γ' Εθνικής κατηγορίας, αυτή τη φορά η ομάδα της Νάξου έχασε από τον Προμηθέα Χαλανδρίου με 6-1-66. Οι Ναξιώτες αν και ήθελαν όσο τίποτα το... ροζ φύλλο αγώνα και έπαιξαν γι' αυτό στο τέλος δεν κατάφεραν να το πάρουν. Το άγχος για τη... νίκη έπαιξε σημαντικό ρόλο στην ήττα του Πανναξιακού. Οι γηπεδούχοι οι οποίοι προσπάθησαν και τα έδωσαν όλα στο τέλος, έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και το πλήρωσαν αφού η ομάδα του Χαλανδρίου ήταν πιο εύστοχη στο τέλος και απέδρασε από τη Νάξο με το... διπλό.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν σχετικά καλό με τις ομάδες να αποδίδουν καλό μπάσκετ για μεγάλα διαστήματα. Οι γηπεδούχοι που ξεκίνησαν καλά το ματς  μιας και ήθελαν τη νίκη πίεσαν τους αντιπάλους τους σε άμυνα και επίθεση κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι στο σκορ με 19-16. Στην δεύτερο περίοδο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να κλείσουν το δεκάλεπτο με το +2, 28-30. Το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και η περίοδος να κλείνει τελικά με τον Πανναξιακό και τον Προμηθέα Χαλανδρίου ισόπαλοι με 47-47. Στην τελευταία και δραματική περίοδο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 0-7 και να ξεφύγουν στο σκορ. Ο Πανναξιακός από την πλευρά του προσπάθησε να μαζέψει από την πλευρά του τη διαφορά μείωσε σε 59-62, αλλά το ροζ φύλλο αγώνα πήγε στον Προμηθέα ο οποίος επικράτησε με 61-66.

Ήττα και για την ΑΕ Σαντορίνης

Η ομάδα της Σαντορίνης η οποία αγωνίζεται για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής κατηγορίας, την 5η αγωνιστική αντιμετώπισε τον πρωτοπόρο έως εκεί τη στιγμή Κάδμο. Οι γηπεδούχοι που ήταν σαφώς πιο βελτιωμένοι σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια, κοίταξαν στα μάτια την ομάδα του Κάδμου και πίεσαν έως το τέλος για τη νίκη. Η ομάδα της Σαντορίνης αν και δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, στο τελευταίο της ματς έδειξε πως έχει... σφυγμό και πως στα επόμενα ματς θα μπορέσει να πάρει τους απαιτούμενους βαθμούς που χρειάζεται για να ελπίζει για παραμονή στην κατηγορία. Από εκεί και πέρα, μόνος στην πρώτη θέση της βαθμολογικής κατάταξης έμεινε ο Κάδμος αφού έφτασε τις 5 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις, κερδίζοντας εκτός έδρας την Α.Ε. Σαντορίνης με σκορ 76-74. Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί καταφέρνοντας μάλιστα να έχουν προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ να είναι 37-35. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν και πάλι τα ηνία με τους παίκτες της Σαντορίνης όμως να πιέζουν και να τους απειλούν μέχρι τέλους. Τελικά η νίκη κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Κάδμο να φεύγει από την Σαντορίνη με το ροζ φύλλο στις βαλίτσες του.

Πανναξιακός-Προμηθέας Χαλανδρίου 61-66
Διαιτητές: Νάστος, Τσιμπούρης.
Δεκάλεπτα: 19-16, 28-30, 47-47, 61-66.
Πανναξιακός (Βάβουλας): Πολίτης 6, Καλαβρός, Αρτσάνος, Γεωργιάδης 6 (1), Καραγιάννης, Τζίμης, Μάκαρης 7, Σβορώνος 13 (1), Μάκος, Δαχρετζής 13, Καδηγιαννόπουλος 8, Μυλωνάς 8.
Προμηθέας Χαλανδρίου (Μελέτης): Γεμένης 4, Σβαρνάς 7 (1), Ανδρικόπουλος 22 (2), Γιαννάκης 3, Σαμιώτης 6, Τσιγκενόπουλος 11 (1), Στεφάνου 9 (2), Πανταζής 4, Πεζός, Μάνδαλος.

ΟΦΗ-Έσπερος Λαμίας 80-73
Διαιτητές: Σκαλτσής, Σιδέρης.
Δεκάλεπτα: 17-23, 34-41, 53-57, 80-73.
ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας, Κριθινάκης, Μαϊστρέλης 6 (2), Ξενάκης 25 (2), Μπουμπάρης 8, Καρλάφτης 8 (2), Αγαπιάδης 15 (1), Πρωτογεράκης 2, Κυρίτσης, Μουλάς 16 (2).
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Ρόκας 7 (2), Φραγκιαδάκης, Σέττος 8 (1), Στογίλκοβιτς 8 (2) Παναγιωτίδης 8, Φύκας 2, Σοφογιάννης 23 (5), Φούντας 2, Ζαχαράκης 9 (3), Παπαργυρόπουλος 6.

Διαγόρας Δρυοπιδέων-Νίκη Αμαρουσίου 103-66
Δεκάλεπτα: 30-19, 54-37, 84-51, 103-66.
Διαιτητές: Λύρας, Κονταράτος.
Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σαμόλης): Παπαποστόλου 3 (1), Εμίρης 16 (4), Ζακυνθινός 15 (1), Καραλής 18 (4), Καλίλας, Καράμπαμπας 2, Μαυροειδάκος 7, Καρασταμάτης 7 (1), Παπαδολιάς 13 (1), Σαμαράς, Γαλιώτος 11, Ντιφαντής 11.
Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Μαραγκίδης 9 (1), Κοροπούλης 11, Οικονόμου 11, Κοντογιάννης 11, Σιμιτζής 8, Τσέκενης Γ. 4 (1), Χαραλάμπης 5 (1), Σκούταρης 2, Τσέκενης Α. 1, Αγγέλης 4, Ευαγγελούλης, Μπατής.

Άρης Νικαίας-Πόλις Καλλιθέας 87-79
Διαιτητές: Γρίβα, Πλιάκας.
Δεκάλεπτα: 28-20, 19-20, 25-21, 15-18.
Άρης Νικαίας(Κωνσταντίδης): Γεωργουσόπουος 2, Καρβούνης 2, Σκιαθίτης 6 (2), Θαλασσινός 9 (1), Αγγελίδης 7 (1), Γαλίτης 7 (1), Κόλλιας 6, Στέφος 10, Δρίβας 14 (3), Αντωνούσος 3 (1), Καρυπίδης 21.
Πόλις Καλλιθέας (Μουρουχίδης): Μπογδανίδης 10 (2), Χανταντ 2, Κακαργιάς 7, Θοεδωράκος 8 (2), Λυγγερίδης 5, Ευστρατίου 26 (3), Αρκουμάνης 2, Τσελέκος 6, Καβελάρης, Κυριλής 4, Ζήσης, Ξιούρας 9 (1).

Λοκρός Αταλάντης-Πεντέλη 71-66 (57-57 κ.α.)
Διαιτητές: Τσακαλογιάννης, Καμήτσος.
Δεκάλεπτα: 11-18, 27-32, 46-44, 57-57 (κ.α.), 71-66.
Λοκρός (Ζαρονικόλας): Ρούζιος 7, Ρουμελιώτης 13, Κοσμετάτος 4, Ντέντα, Νικολάου, Μπολμάτης 4 (1), Αν. Μάτος 23 (1), Αγ. Μάτος 13 (2), Θώδος, Σμάγκιν 7.
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Κέκης 2, Γρατσιάτος 13 (1), Αποστολόπουλος 22 (5), Πορτελάνος, Κωνσταντάκος, Καλογερόπουλος 17, Μπίγγος 5 (1), Σαλτουρίδης 2, Μαλούκος 5.