Βαθμούς κι εντυπώσεις μοιράστηκαν Πανθηραϊκός και Θύελλα Καμαρίου στο μεταξύ τους 2-2

Ισόπαλο το ντέρμπι των Κυκλάδων για την Γ’ Εθνική

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Πανθηραϊκός και Θύελλα Καμαρίου στο ντέρμπι των Κυκλάδων για τον 7ο όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Από την αρχή έως το τέλος της αναμέτρησης, η αγωνία ήταν στο… κόκκινο κι αυτό μπορεί εύκολα να το καταλάβει κανείς με την τεράστια ευκαιρία που έχασαν λίγο πριν το 90’ οι γηπεδούχοι.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης οι δύο ομάδες είχαν πάρα πολύ καλή απόδοση με τους φίλους του ποδοσφαίρου να απολαμβάνουν ένα τοπικό ντέρμπι με όλη τη σημασία του. Υπήρχε μεγάλο σασπένς, δυνατά μαρκαρίσματα τα οποία όλα ήταν μέσα σε αθλητικά πλαίσια, αλλά και γκολ και πολλές χαμένες ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι είχαν βέβαια την ευκαιρία στο φινάλε με το δοκάρι του Αγοραστού.

Οι καλύτερες στιγμές και τα γκολ

22' μετά την ωραία συνεργασία των Ντούμο και Μανιά ο δεύτερος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και με πλασέ άνοιξε το σκορ για λογαριασμό του Πανθηραϊκού.

27’ ο Γαϊδαρτζής μετά την ασταθεί απόκρουση του Ανδριόλα στο σουτ του Κόντι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα όμως το τέρμα δεν  μέτρησε έπειτα την υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ.

36’ άουτ πέρασε η σέντρα του Γιαννή στην προσπάθειά του να φέρει τη μπάλα μέσα στην περιοχή.

38’ ο Ανδριόλας χωρίς πρόβλημα μάζεψε τη μπάλα στην προσπαθεια του Γαϊδαρτζή.

39’ Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Αργυρίου έπειτα από ατομική ενέργεια μπήκε μέσα στην περιοχή και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1.

44΄ο Πανθηραϊκός πριν κλείσει το πρώτο μέρος και οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια, πήρε και πάλι το προβάδισμα μετά το πλασέ του Γαϊδαρτζή 2-1.

53 οι φιλοξενούμενοι έχασαν μία καλή ευκαιρία να φέρουν και πάλι στο σκορ στα ίσα με τον Ερρίκο, όμως ο Διαμαντής με εντυπωσιακό τρόπο έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ.

62’ άουτ πέρασε το σουτ του Μανιά.

63’ ο Γαϊδαρτζής δεν έπιασε όπως θα ήθελε το σουτ μετά την πάσα του Κοντί, με τον ΑΝδριόλα να μαζεύει τη μπάλα χωρίς πρόβλημα.

69’ Η Θύελλα μετά την ωραία προσπάθεια του Αργυρίου ισοφάρισε σε 2-2, σκορ το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του αγώνα.

84’  ο Γαϊδαρτζής βρέθηκε πολύ κοντά σε ένα ακόμη γκολ όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

87’ ο Μανιάς δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων καθώς ο Ανδριόλας έδειωξε τη μπάλα μακριά.

88’ τεράστια ευκαιρία για τον Πανθηραϊκό καθώς ο Αγοραστός με σουτ είδε τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Ανδριόλα.

Πανθηραϊκός – Θύελλα Καμαρίου 2-2
ΣΚΟΡΕΡ: 23' Μάνιας, 45' Γαϊδαρτζής - 40', 84' Αργυρίου

Μοιρασιά στο ντέρμπι της Σαντορίνης, στο ντεμπούτο του Γιάννη Σιλεβίστα στον πάγκο του Πανθηραϊκού.

ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ (Σιλεβίστας) Διαμαντής, Γκίκας, Τσίγκρος, Μπιρμπίλι, Λούκας (73' λ.τρ. Αγοραστός), Παληγεώργος, Μάνιας, Κονσταντίνοφ (57' Συλλιγαρδάκης), Κόντι, Ντούμος (78 Κωλέτσης), Γαϊδαρτζής.
ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ (Μιχάλης) Ανδριόλας, Ρέτζο, Γελαδάρης (62' Μαυρομάτης), Σπανός, Μαντούσης, Γιαννής, Φίλων Σιμιτσής (80' Γατσέλος), Αργυρίου, Ερρίκος, Αρβανίτης (74' Ζανελάρι).

Χαραυγιακός – ΠΑΣ Κόρινθος 0-1

ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ (Ρόπας): Βακερλής Ε. , Μαραγκουδάκης, Ράμμος, Μιχελής, Kondi, Τουγουντζόγλου, Κασσιανός, Ρόπας, Γιαννόπουλος, Φερεντίνος, Τσίρος.
ΠΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Βασιλόπουλος): Λουτριώτης, Παπανικολάου, Ντόκο, Λαμπρόπουλος, Βελέντζας, Παικόπουλος, Καραγιάννης, Σιδέρης, Μαναριώτης, Toresani, Ιορδανίδης

Άγιος Ιερόθεος – Καλλιθέα 0-0

Ηλυσιακός – Αιολικός 2-1
ΣΚΟΡΕΡ: 9', 70' Τσίτσαρης - 48' Ποτουρίδης

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Παπασπύρου): Μιχελής, Μέξης, Ρόπας (65′ Παπαδημητρίου), Πιπίνης, Μουσταφίδης, Ντούνης (90′ Μπάτσι), Λαμπρόπουλος, Μπουσινάκης (67′ Ρενάτο), Κρεβατάς, Μάλτσι (80′ Γκέζος), Τσίτσαρης
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Στύλος): Ζαχαρής, Τσουβαλτσίδης, Κρητικός, Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης, Βουτσιώτης (65′ Βεζιρτζόγλου), Διαμαντίδης, Θ. Ποτουρίδης, Τιάγκο, Λαρανζέιρα, Λαμπράκης (83′ Αδαμόπουλος)

Άγιοι Ανάργυροι – Απόλλων Ερέτριας 1-0
ΣΚΟΡΕΡ: 76' Δωροβίνης

Το γκολ του Δωροβίνη ήταν αρκετό για τους Αγίους Αναργύρους, προκειμένου να φτάσουν στη νίκη με 1-0 επί του Απόλλωνα Ερέτριας.

ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ: (Σταυριανός): Χανιώτης, Κοντιζάς, Μανδύλης, Ανδρέου, Μεταλλινός, Σταυρόπουλος (52′ Σκούμας), Μαρτίνος, Γκεμίσης (78′ λ.τρ. Ζαχαρός), Κανελλόπουλος (60′ Κολλάς), Δωροβίνης, Καζβιρόπουλος (84′ Οικονόμου).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Βαλκάνος): Μπασινάς, Μετσανάι, Ρούσσος, Σμπιλίρης, Μπαλόζι, Καλοχωρίδης, Μώρος, Δουλαβέρης (59′ Κορακιανίτης), Σμυρναίος (59′ Κοκκάλας), Τοπα, Αμαραντίδης (79′ Τρεγκάι)

ΑΟ Χαλκίς – Αιγάλεω 0-1
ΣΚΟΡΕΡ: 86' Παπαζαχαρίας

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ: Σταυριανός, Χολέβας, Γιαλαμίδης, Σχίζας, Μπουζούρας, Βέργος, Ντάμπος, Παπαδάκης (70′ Πλουμής), Πατερίτσας (65′ Μπερίσα), Ντελέκος, Χαραλαμπίδης (80′ Σταματούκος).
ΑΙΓΑΛΕΩ: Ασημέλης, Τσαφτσαρίδης, Μαγκάκης (64′ Ζουμπουλάκης), Παπαζαχαρίας, Παπασάββας, Μάρης, Μπέλερης, Γουνδουλάκης, Βέρμπης, Ραχίμ (64′ Ψυχογιός), Φαρινόλα (80′ Ντουρμίσι).