Ισοπαλίες για τις ομάδες των Κυκλάδων στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής

Από έναν βαθμό πήραν Πανθηραϊκός και Αιολικός

• Τετάρτη, 12 Δεκεμβρίου, 2018 - 06:10
  • /   Eνημέρωση: 12 Δεκ. 2018 - 18:01

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Πανθηραϊκός και Αιολικός στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Οι δύο ομάδες που θα μπορούσαν να είχαν πάρει τη νίκη, έχασαν πολλές ευκαιρίες και πρόσφεραν πλούσιο θέαμα στους φίλους του ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στο γήπεδο των Φηρών. Η ομάδα του Σιλεβίστα αν και προηγήθηκε δύο φορές δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και το τρίποντο κόντρα σε έναν ισχυρό αντίπαλο όπως είναι ο Αιολικός. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν ισάριθμες φορές που βρέθηκαν πίσω στο σκορ και μάλιστα είχαν και τις ευκαιρίες να φύγουν ακόμη και με τη νίκη από νησί της Σαντορίνης.

Οι καλύτερες στιγμές και τα γκολ της αναμέτρησης

13' με διπλή προσπάθεια ο Κούμπας θα αποκρούσει το κόρνερ του Τσίγκρου.

17’ ο Μανιάς με απευθείας εκτέλεση φάουλ προσπάθησε να στείλει τη μπάλα του Κουμπά, όμως αυτή πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

18’ ο Διαμαντής με σουτ από πλεονεκτική θέση έπειτα την πάσα του Αγοραστού δεν κατάφερε να νικήσει τον Διαμαντή ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα.

25’ ο Τσίγκρου έφερε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, αυτή πήρε περίεργη τρχιά και πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουμπά.

26’ σε σώματα βρήκε η μπάλα και πέρασε σε κόρνερ έπειτα το σουτ του Ντούμου

27’ ο «άρχοντας» του αγώνα καταλόγισε την πέναλτι μετά το χέρι μέσα στην περιοχή του Βεζύρογλου. Ο Μανιάς από τα έντεκα βήματα έστειλε τη  μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 των γηπεδούχων.

32’  μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους έπειτα το σουτ του Γαϊδαρτζή από πλεονεκτική θέση. Η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κουμπά.

53’  ο Βεζυρτζόγλου με το στήθος έπειτα την ασταθής απόκρουση του Διαμαντή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1.

58’ σε κόρνερ έδιωξε ο Διαμαντής στο σουτ του Λαμπράκη.

62’ οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ έπειτα την κεφαλιά του Γαϊδαρτζή και τη σέντρα του Τσίγκρου (2-1).

68’ καλό σουτ του Ποτουρίδη ο γκολκίπερ του Πανθηραϊκού έδιωξε σε κόρνερ.

69’ η ομάδα της Σαντορίνη ζήτησε πέναλτι μετά το πέσιμο μέσα στην περιοχή του Κονσταντίνοφ.

73’ ο Βεζυρτζόγλου με κεφαλιά έπειτα την σέντρα του Κρητικού έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και ο Αιολικός έφερε το ματς στα ίσα (2-2).

80’  τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους τον Διαμαντή να διώχνει ενστικτωδώς την κεφαλιά του Βεζυρτζόγλου.

83’ σε κόρνερ έδιωξε ο Βαλλιός έπειτα την σέντρα του Κονσταντίνοφ.

84’ δίπλα από το δοκάρι του Διαμαντή πέρασε η μπάλα μετά την κεφαλιά του Βεζυρτζόγλου.

88’ μεγάλη ευκαιρία να μπει και πάλι μπροστά στο σκορ έχασε ο Πανθηραϊκός μετά την προβολή του Κονσταντίνοφ.

Πανθηραϊκός – Αιολικός 2-2
ΣΚΟΡΕΡ: 23' Μάνιας, 63' Γαϊδαρτζής - 50', 76' Βεζιρτζόγλου

Πανθηραϊκός (Σιλεβίστας): Διαμαντής, Τσίγκρος, Μπιρμπίλι, Παληγεώργος, Λούκας, Κόντι (57′ Κονσταντίνοφ), Γαϊδαρτζής (89′ Βλάχος), Μάνιας, Ντούμος, Γκίκας, Αγοραστός.
Αιολικός (Στύλος): Κουμπάς, Τσουβαλτσίδης, Κρητικός, Ταχιάς, Βαλλιός, Τσομπανέλλης, Βουτσιώτης (84' Σεφουλάι), Διαμαντίδης, Ποτουρίδης Θ. (90+3 Καπταγιάννης), Βεζυρτζόγλου, Λαμπράκης (90+2' Λαραντζέιρα).

Πήρε εκτός έδρα βαθμό η Θύελλα Καμαρίου

Με τον βαθμό της ισοπαλίας επέστρεψε στην βάσης της – με ένα μικρό πέρασμα κι από την πρωτεύουσα των Κυκλάδων, λόγω απαγορευτικού – η Θύελλα Καμαρίου, καθώς ήρθε 1-1 με τον Άγιο Ιερόθεο. Το ματς πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Χωράφας και ήταν στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου της Γ Εθνικής κατηγορίας.

Οι φιλοξενούμενοι αν και δεν έπιασαν την απόδοση που επιθυμούσε ο κ. Μιχάλης κατάφεραν με την συμπλήρωση 15 λεπτών να προηγηθούν στο σκορ, χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Μάριος Αργυρίου. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεσή τους πιο ψηλά, πήραν μέτρα και έφτασαν αρκετές φορές κοντά στην ισοφάριση. Ο «άρχοντας» του αγώνα στο 30’ έδειξε την εσχάτη των ποινών μετά το χέρι του Δημητρακόπουλου εντός της μεγάλης περιοχής. Ο Κράσι από τα έντεκα βήμα ευστόχησε κι έφερε το ματς στα ίσα. Ο ίδιος παίκτης πέντε λεπτά αργότερα έστειλε και πάλι τη μπάλα στα δίχτυα του Ανδριόλα, όμως το γκολ δεν μέτρησε καθώς μετά την υπόδειξη του βοηθού ο διαιτητές καταλόγισε το οφσάιντ.  Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα εντός αγωνιστικού χώρου, όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο τέρμα. Η λήξη του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες στο 1-1 και να μοιράζονται από έναν βαθμό. Η Θύελλα η οποία βρίσκεται ένα  πόντο κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού χρειάζεται πλέον τους εντός έδρας βαθμούς ώστε να ανακάμψει και να καλύψει το χαμένο έδαφος.

Άγιος Ιερόθεος-Θύελλα Καμαρίου 1-1
ΣΚΟΡΕΡ: 30' πεν Κράσι - 15' Αργυρίου

Άγιος Ιερόθεος (Βαφειάδης): Ρούμπης, Μανδαμαδιώτης, Χαραλάμπους, Τσατσαρής, Μπούρας, Μπαλατσούρας, Λέσι, Αποστολόπουλος (62' Τσαρκάνι), Κράσι, Νικολέτος (79' Μπριστογιάννης), Σουλελές (88' Συμάκος).
Θύελλα Καμαρίου (Μιχάλης): Ανδριόλας, Σπανός, Δημητρακόπουλος, Μαντούσης, Ρέτζο, Φίλων, Ερρίκος, Δαβιλάς (70' Μανέ):, Ζανελάρι ((0+1' Αρβανίτης):, Αργυρίου (90+3' Γατσέος), Μαυρομάτης (46' Σιμιτσής).

Χαλκίδα-Χαραυγιακός 0-2
ΣΚΟΡΕΡ: 15' Κόντι, 71' Γιαννόπουλος

ΑΟ Χαλκίς (Λύκος): Σταυριανός, Δούλος (85΄ Μπασινάς), Σχίζας, Χολέβας, Μπουζούρας, Βέργος (30΄ Σταματούκος), Ντάμπος, Παπαδάκης (57΄ Πλούμης), Πατερίτσας, Γιαλαμίδης, Χαραλαμπίδης (77΄ Νυφαδόπουλος)
Χαραυγιακός (Ρόπας): Βεκερλής, Μαραγκουδάκης, Ράμμος, Μιχελής (35΄Παπαγγελής) , Κόντι, Γιαννής, Κασσιανός, Βιεννάς (69΄ Γουργιώτης), Φερεντίνος, Παρασκευόπουλος (87΄ Βλαχάς), Γιαννόπουλος