Η ομάδα της Σαντορίνης επικράτησε με 1-0 της Κορίνθου

Νίκησε και ανέβηκε βαθμολογικά ο Πανθηραϊκός

• Τετάρτη, 9 Ιανουαρίου, 2019 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 9 Ιαν. 2019 - 20:01

Με το.. δεξί μπήκε το 2019 για τον Πανθηραϊκό ο οποίος επικράτησε με 1-0 στο δημοτικό γήπεδο των Φηρών. Οι Κυκλαδίτες ήταν καλύτερη κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δημιούργησαν πολλές και καλές ευκαιρίες και χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Γκίκας στο 71’ πήραν το πολύτιμο για την συνέχεια τρίποντο. Με την νίκη του αυτή ο Πανθηραϊκός έφτασε τους 18 βαθμούς και ισοβάθμησε στην τρίτη (3η) θέση με την ομάδα των Αγίων Αναργύρων.

Οι καλύτερες στιγμές και το γκολ της αναμέτρησης

8'  ο Αγοραστός με ψαλιδάκι μετά τη σέντρα του Ντούμου είχε μία καλή στιγμή για τον Πανθηραϊκό, καθώς η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Λουτριώτη.

11’ τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους καθώς ο Κόντι με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή είδε τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι της Κορίνθου.

15’ ο Παληγεώργου με σουτ μέσα από την περιοχή προσπάθησε για το γκολ, όμως η μπάλα σταμάτησε πάνω στο σώμα του Παϊκόπουλου.

19’ άουτ πέρασε η κεφαλιά του Γαϊδαρτζή μετά τη σέντρα του Μανιά.

28’ ο Κόντι βρέθηκε πεσμένος μέσα στην περιοχή μετά το μαρκάρισμα του Βελέντζα, όμως ο Μπαλαχούτης διέταξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

35’ ο Γαϊδαρτζής έστειλε τη μπάλα με το κεφάλι στα δίχτυα, όμως το γκολ δεν μέτρησε καθώς ακυρώθηκε από τον βοηθό ως οφσάιντ.

37’ ο Λουτριώτης δεν είχε πρόβλημα στο σουτ του Κόντι.

46’ πέναλτι ζήτησαν οι παίκτες και ο πάγκος του Πανθηραϊκού στο γύρισμα του Ντούμου, καθώς υποστήριξαν ότι βρήκε στο χέρι του Ντόκου.

56’ σε κόρνερ έδιωξε ο Λουτριώτης το σουτ του Κόντι.

67’ νέα επέμβαση από τον γκολκίπερ της Κορίνθου στο σουτ του Τσίγκρου.

71’ ο Γκίκας με σουτ από πλεονεκτική θέση άνοιξε το σκορ για λογαριασμό του Πανθηραϊκού κάνοντας το 1-0.

76’ άουτ πέρασε το σουτ του Ντούμου.

85’  ο Γάλας με σέντρα από αριστερά έφερε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, όμως δεν βρέθηκε κανείς να την σπρώξει στα δίχτυα.

Πανθηραϊκός-ΠΑΣ Κόρινθος 1-0
ΣΚΟΡΕΡ: 71' Γκίκα

ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ (Σιλεβίστας): Διαμαντής, Τσίγκρος, Μπιρμπίλι, Παληγεώργος, Λούκας, Κόντι (66' Μπουρούς), Γαιδαρτζής (90' Πολυκρέτης), Μάνιας (87' Λαμπρόπουλος), Ντούμος (82' Κονσταντίνοφ), Γκίκας, Αγοραστός.
ΠΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Βασιλοπουλος): Λουτριώτης, Γάλας, Ντοκο (62' Λαδένογλου), Παϊκόπουλος, Βελέντζας, Καραγιάννης, Δόσης, Σιδέρης, Μαναριώτης, Ράπτης, Ιορδανίδης.

Το πάλεψε η Θύελλα, όμως ηττήθηκε από το πρωτοπόρο Αιγάλεω

Η Θύελλα Καμαρίου αν και έπαιξε με… ψυχή και πάλεψε το ματς μέχρι το τέλος, δεν κατάφερε να πάρει κάτι απέναντι στο ανώτερο Αιγάλεω, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου γύρου.

Το συγκρότημα του Κώστα Μιχάλη βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 13' μετά από κοντινό σουτ του Βέρμπη έπειτα από την ασίστ του Παπανικόλα.

Οι Κυκλαδίτες που όσο περνούσε η ώρα ανέβαζαν την πίεσή τους, έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάρισε στο 31’ με την κεφαλιά του Λάζαρου Γελαδάρη. Η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Γιώρα κι έτσι χάθηκε η πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

Οι Σαντορινιοί είχαν μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Μάκο, ο οποίος έκανε ντεμπούτο με την φανέλα της Θύελλας.

Οι γηπεδούχοι από εκεί και πέρα κατάφεραν να κλειδώσουν τη νίκη με τον Γουνδουλάκη στο 73’, διαμορφώνοντας με πέναλτι το τελικό 2-0.

Αιγάλεω – Θύελλα Καμαρίου 2-0

ΑΙΓΑΛΕΩ (Θεόφυλος Καλύβας) Γιώρας, Τσαφταρίδης, Μαγκάκης, Παπαζαχαρίας, Παπανικόλας, Μπατής, Ψυχογιός (77' Ζουμπουλάκης), Γουνδουλάκης (90' Βιδάλης), Βέρμπης, Ραχίμ (63' Παπασάββας), Φαρινόλα (88' Ντάγκρας).

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ (Κώστας Μιχάλης) Ανδριόλας, Λυγνός (66' Μαυρομάτης) Γελαδάρης, Σπανός, Ρέτζο, Φίλων (88' Δαβιλας), Γιαννής, Σιμιτσής, Ζανελάρι (77' Αρβανίτης), Αργυρίου, Μάκο.

Αιολικός – Χαραυγιακός 1-0
ΣΚΟΡΕΡ: 66' Τσομπανέλης

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Απ. Στύλος): Κουμπάς, Τσουβαλτσίδης, Κρητικός, Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης, Τσομπανέλλης, Διαμαντίδης, Ποτουρίδης (85′ Σεφουλάι), Βουτσιώτης (90′ Τζόρνταν), Λαμπράκης (89′ Παπαδόπουλος)
ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ (Λ. Ρόπας): Σ. Βακερλής, Παπαγγελής (90′ Π. Βακερλής) , Μαραγκουδάκης, Γιαννής, Βλάχος (73′ Κλειτσίκας), Τουγουτζόγλου, Κασσιανός, Ρόπας, Φερεντίνος (83′ Βαλοτάσσιος), Παρασκευόπουλος, Γιαννόπουλος

Χαλκίδα – Καλλιθέα 1-0
ΣΚΟΡΕΡ: 30' πεν Ντάμπος

Χαλκίδα (Δ. Τσακαλίδης): Ανδρούτσος, Χολέβας, Σχίζας, Τόλης (79΄ Παλαιολόγος), Μπουζούρας, Πατερίτσας, Παπαδάκης (94΄Σπυριδάκης), Μπασινάς (65΄ Πλούμης), Σταματούκος, Ντάμπος (73΄ Νυφαδόπουλος), Δούλος
Καλλιθέα (Ν. Παντέλης): Μάντζικ, Κ. Βασιλείου (52΄ Γκρόσιος), Ευαγγέλου, Νικολάκης, Τσώνης, Μάκος, Γκέτσι, Χαρίτος (64΄ Μαργαρώνης), Στ. Βασιλείου, Μακρυγιάννης (72΄ Χρήστου), Βασιλειάδης (78΄ Ντάβιντ)