Η ομάδα του Καμαρίου επικράτησε του Πανθηραϊκού στο τοπικό ντέρμπι της Σαντορίνης με 1-0

Νίκη… ανάσα για Θύελλα

• Τετάρτη, 13 Φεβρουαρίου, 2019 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 13 Φεβ. 2019 - 14:01

Βαθμολογική ανάσα για την Θύελλα Καμαρίου, καθώς επικράτησε με  1-0 στο τοπικό ντέρμπι  επί του Πανθηραϊκού. Η νίκη… χρυσάφι ήρθε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με το τέρμα του Μαντούση με κεφαλιά. Η ομάδα του Καμαρίου μετά το τρίποντο στο τοπικό ντέρμπι της Σαντορίνης και της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, αποσπάστηκε 4 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη και πλέον βλέπει με μεγαλύτερη ηρεμία τους επόμενους αγώνες. Βέβαια ακόμη τίποτα δεν έχει κριθεί τόσο για την Θύελλα όσο και για τον Πανθηραϊκού που θέλουν στη συνέχεια να εξασφαλίσουν όσο πιο γρήγορα γίνεται την παραμονή τους στην κατηγορία. Βέβαια υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αν οι ομάδα των Κυκλάδων τα καταφέρουν την επόμενη αγωνιστική περίοδο στη Γ’ Εθνική να έχουμε τρεις εκπροσώπους. Τώρα, όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος της αναμέτρησης ήταν ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων και οι οποίες από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης έπαιξαν για τη νίκη. Τόσο η Θύελλα Καμαρίου όσο και ο Πανθηραϊκός είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο γκολ νωρίτερα, όμως αυτό ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Μαντούση.

Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης

6' η πρώτη καλή ευκαιρία της αναμέτρησης και μάλιστα μεγάλη ήταν για τον Πανθηραϊκό με τον Μπουρούς. Ο παίκτης των φιλοξενουμένων έπειτα από παράλληλη πάσα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.

10΄ ο Λούκας μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνια βρέθηκε μέσα στην περιοχή, όμως η μπάλα από τα σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

13' άουτ πέρασε το σουτ του Ζανελάρι.

14’ ο Ανδριόλας αν και προσπάθησε να διώξει, η μπάλα έφτασε στον Ντούμο ο οποίος με σουτ έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι χάνοντας μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία.

15’ ο Διαμαντής δεν είχε πρόβλημα στο σουτ του Ζανελάρι.

19’ τεράστια ευκαιρία για τη Θύελλα Καμαρίου με τον Αργυρίου. Ο Ερρίκος με σέντρα βρήκε σε πλεονετική θέση μέσα στην περιοχή τον Αργυρίου, όμως το σουτ που έπιασε αν και ανενόχλητος πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Διαμαντή.

27’ άουτ πέρασε το διαγώνιο σουτ του Ερρίκου.

37’ ο Σπανός σαν από μηχανής… θεός έδιωξε τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος του Ανδριόλα. Αρχικά ο Μανιάς είδε εκτός εστίας τον Ανδριόλα και με σουτ προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο Σπανός ήταν… εκεί και έβγαλε τη μπάλα μακριά.

41’ με διπλή προσπάθεια ο Ανδριόλας στο σουτ του Μανιά.

48’ ο Διαμαντής έδιωξε με τα πόδια το σουτ του Ερρίκου μέσα από την μικρή περιοχή. Με καλή ευκαιρία από πλευράς Θύελλας ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

65’ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Διαμαντή πέρασε η μπάλα στο σουτ του Μάκου.

74’ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, καθώς υποστήριξαν πως η μπάλα βρήκε το χέρι του Λαμπρόπουλου και στη συνέχεια ο Σιμιτσής με σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ.

83’  ο Διαμαντής με ωραίο τρόπο απόκρουσε το απευθείας φάουλ του Ερρίκου.

90’ νέα εκπληκτική απόκρουση από τον Διαμαντή, έπειτα το σουτ του Φίλων από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

93’ ο Μαντούσης με κεφαλιά έπειτα το φάουλ του Ερρίκου νίκησε τον Διαμαντή κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πανθηραϊκού για το 1-0. Ένα σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στα λίγα λεπτά που απέμειναν, αλλά και στη φάση του γκολ… φώναξαν για φάουλ του σκόρερ.

Διαιτητής ήταν ο Γιαννόπουλος, με βοηθούς τους Πασπατή και Χλεμπογιάννη.

Θύελλα Καμαρίου (Κώστας Μιχάλης): Ανδριόλας, Σπανός, Γελαδάρης, Μαντούσης, Ρέτζο, Φίλων, Ερρίκος, Σιμιτσής, Ζανελάρι (96΄Δαβιλάς), Αργυρίου (95΄Αργυρίου), Μάκο (87΄Γιαννής).

Πανθηραϊκός ( Γιάννης Σιλεβίστας): Διαμαντής, Τσίγκρος, Μπιρμπίλι, Παληγεώργος, Κόντι, Μάνιας, Μπουρούς (54΄Γαϊδαρτζής), Λαμπρόπουλος, Πέκα (71΄Αγοραστός), Ντούμος (80΄Πολυκρέτης), Λούκας

Θύελλα Καμαρίου-Πανθηραϊκός 1-0
ΣΚΟΡΕΡ: 90+' Μαντούσης

Θύελλα Καμαρίου (Μιχάλης): Ανδριόλας, Σπανός, Γελαδάρης, Μαντούσης, Ρέτζο, Φίλων, Ερρίκος, Σιμιτσής, Ζανελάρι (96΄Δαβιλάς), Αργυρίου (95΄Αργυρίου), Μάκο (87΄Γιαννής).
Πανθηραϊκός (Σιλεβίστας): Διαμαντής, Τσίγκρος, Μπιρμπίλι, Παληγεώργος, Κόντι, Μάνιας, Μπουρούς (54΄Γαϊδαρτζής), Λαμπρόπουλος, Πέκα (71΄Αγοραστός), Ντούμος (80΄Πολυκρέτης), Λούκας

Κόρινθος-Χαραυγιακός 0-1
ΣΚΟΡΕΡ: 83' πεν Κατσιάνος

Σπουδαίο «διπλό» για τον Χαραυγιακό, που πέρασε νικηφόρα από την Κόρινθο, χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κατσιάνου στο 83'.

Απόλλων Ερέτριας-Άγιοι Ανάργυροι 2-5
ΣΚΟΡΕΡ: 17' Σεόλ, 50' Αντζέλι - 8', 87' Κολλάς, 33', 53' Νταουντάι, 61' Κασμιρόπουλος

Καταιγισμός από γκολ στην Ερέτρια με τους Κολλά και Νταουντάι να πετυχαίνουν από δύο γκολ και τον Κασμιρόπουλο ένα, για το τελικό 5-2 επί του Απόλλωνα.

Καλλιθέα-Άγιος Ιερόθεος 2-0
ΣΚΟΡΕΡ: 34' Μπέλης, 79' Μακρυγιάννης

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα για την Καλλιθέα, που νίκησε με 2-0 τον Άγιο Ιερόθεο, χάρις σε τέρματα των Μπέλη και Μακρυγιάννη.

Αιολικός-Ηλυσιακός 2-1
ΣΚΟΡΕΡ: 59' Τσουβαλτσίδης, 79' Τσομπανέλης - 27' Μάλτσι

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Στύλος): Κουμπάς, Μπουζούρας (90' Καπταγιάννης), Κρητικός, Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης, Τσουβαλτσίδης, Διαμαντίδης (76' Σεφουλάι), Ποτουρίδης (90' Παπαδόπουλος), Βουτσιώτης (86' Λαλάς), Τσομπανέλλης
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Παπασπύρου): Μιχελής, Κατσίβελης (66' Ρόπας), Παπαδημητρίου (83' Ρενάτο), Πιπίνης, Μουσταφίδης, Αμανατίδης, Λαμπρόπουλος, Μέξης, Μάλτσι, Γκέζος (59' Ντούνης), Μπουσινάκης (90' Μπιταξής)

Αιγάλεω-Χάλκιδα 1-0
ΣΚΟΡΕΡ: 45' Μάρης

ΑΙΓΑΛΕΩ (Καλύβας): Γιώρας, Ζουμπουλάκης, Ιωαννίδης, Παπαζαχαρίας, Παπανικόλας, Μαρής, Παπασάββας (83′ Τσαφταρίδης), Γουνδουλάκης (90′ Μαγκάκης), Βέρμπης, Ραχίμ (80′ Ντάγκρας), Φαρινόλα (75′ Μπαττής).
ΑΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Αυλωνίτης): Μπάνκοφ, Μίτσκοφ, Αγγελής, Σχίζας, Πατερίτσας, Σιλλιγαρδάκης (46′ λ.τρ. Σιραγιεφ), Ντάμπος (80′ Ρούμπος), Τσαγκάροφ, Παπαδάκης, Μπούρλας, Παλαιολόγος (70′ Σταματούκος).