Ο Φοίνικας ξεκίνησε με ήττα το πρωτάθλημα, καθώς έχασε στο Ζηρίνειο με 3-1 από την Κηφισιά

Φωνάζει για την τελευταία φάση

Εικόνα Σταύρος Μαυράκης

Ο Φοίνικας δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το Ζηρίνειο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Volleyleague, καθώς γνώρισε την ήττα από την Κηφισιά με 3-1 σετ (25-23, 25-22, 24-26, 25-23). Το παιχνίδι ήταν καθ' όλη τη διάρκειά του ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη κι αυτό φαίνεται εύκολα κι από τα γεμάτα σετ. Η Κηφισιά όπως είχαμε πει στην προαναγγελία του αγώνα, θα ήταν ένας δύσκολος αντίπαλος για την ομάδα της Σύρου και για να κερδίσει το “Πειρατικό” θα έπρεπε να καταβάλει μεγάλη προσπάθεια. Η ομάδα του κ. Ανδρεόπουλου αν και προσπάθησε για τη νίκη, έκανε κάποια λάθη σε κρίσιμα σημεία, όπου αυτά του στέρησαν ουσιαστικά τη νίκη. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 στο σκορ (25-23, 25-22) και να αποκτούν ένα σοβαρό προβάδισμα για τη νίκη. Στο τρίτο σετ ο Φοίνικας πάλεψε για την ανατροπή, μείωσε σε 2-1 (24-26) και το τέταρτο σετ σημαδεύτηκε με την κόκκινη κάρτα στον Σφενδυλάκη. Ο διαιτητής έδωσε ανάποδα τη φάση καθώς τον φιλέ τον βρήκε ο πρώην άσσος του Φοίνικα, Σουλτανόπουλος.

Στη συνέχεια υπήρχαν διαμαρτυρίες από πλευράς Φοίνικα και Σφενδυλάκη, ο διαιτητής έδωσε μία τραβηγμένη κόκκινη και το σετ και η νίκη πήγε στην Κηφισιά.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι πίεσαν από το σερβίς, αλλά οι φιλοξενούμενοι με καλό μπλοκ και σωστές υποδοχές δεν άφησαν την Κηφισιά να πάρει διαφορά. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το τέλος του σετ, όπου εκεί οι παίκτες του Φοίνικα υπέπεσαν σε δύο λάθη και το έδωσαν στην Κηφισιά. Ο Σόουζα με ωραία επίθεση έβαλε με δύο πόντους μπροστά τους γηπεδούχους (20-18), για να μειώσει στον πόντο ο Ζας.

Η κακή επίθεση του Σόουζα έφερε το παιχνίδι στα ίσα (20-20), ο Ντιατσκοφ με επίθεση έβαλε με ένα πόντο μπροστά τον Φοίνικα (21-22). Ο Γιοβάνοβιτς έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ την Κηφισιά (23-22), Ο Ζας με λάθος από τη γραμμή του φιλέ έδωσε τον εικοστό τέταρτο πόντο στην Κηφισιά και η λάθος επίθεση από το Φοίνικα στη συνέχεια, έκαναν το 1-0.

Το δεύτερο σετ οι παίκτες του Φοίνικα μπήκαν δυνατά μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, όπου και ήταν μπροστά στο σκορ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο στην πρώτη μπάλα και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και έφτασαν στην κατάκτηση του δεύτερου σετ.

Ο Γιοβάνοβιτς με επίθεση έκανε το 20-19 για την Κηφισιά. Ο Λάππας ισοφάρισε σε 20-20 και ο Σοόυζα με τον Σουλτανόπουλο αύξησαν στους δύο τη διαφορά. Ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 22-22, όμως οι γηπεδούχοι με 3-0 στη συνέχεια πήραν και το δεύτερο σετ.

Η ίδια εικόνα παρέμεινε και στο τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να δίνουν σκληρή μάχη για την κατάκτησή του. Κηφισιά και Φοίνικας συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το “Πειρατικό” να παίρνει μία διαφορά, που όμως δεν κατάφερε να την κρατήσει. Οι φιλοξενούμενοι με σωστές επιλογές των Ζας και Ντιάτσκοφ έδωσαν το το σετ στον Φοίνικα κάνοντας το 2-1.

Όπως αναφέρουμε και παραπάνω το τέταρτο σετ σημαδεύτηκε με την λάθος απόφαση του διαιτητή της αναμέτρησης, καθώς έδωσε κόκκινη κάρτα στον Σφενδυλάκη... στο φιλέ του Σουλτανόπουλου.

Οι γηπεδούχοι μετά την κατάκτησή του σετ αυτού πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης και ξεκινούν με τον καλύτερο τρόπο το πρωτάθλημα της Volleyleague.

ΚΗΦΙΣΙΑ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ 3-1

Τα σετ: 25-23, 25-22, 24-26, 25-23

Διαιτητές: Παπαδογούλας-Φραγκάκης

ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/1 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 18 (18/40 επ.), Πρωτοψάλτης 20 (17/28, 3 μπλοκ, 86% υπ.-57% αρ.), Ντε Σόουζα 13 (13/31 επ., 68% υπ.-55% αρ.), Παπαγγελόπουλος 5 (4/6 επ., 1 άσος), Σουλτανόπουλος 10 (3/6 επ, 7 μπλοκ), Ταμπουρατζής (λ-70% υπ.-53% αρ.), Ρούσης, Κούνας, Μουρούτης.

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ζας 17 (14/42 επ., 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 18 (15/25 επ., 3 μπλοκ, 54% υπ.-38% αρ.), Γιάνουσεκ 3 (1/8 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ.-42% αρ.), Πελεκούδας 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ-61% υπ.-44% αρ.), Λάππας 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ.-48% αρ.), Αρβανίτης, Σφενδυλάκης (0/2 επ.).