Τα Φανάρια γνώρισαν την ήττα εκτός έδρας με 70-64 από τον ΧΑΒΛ στο κλειστό της Χαλκίδας

Φρένο στο σερί νικών

• Πέμπτη, 12 Δεκεμβρίου, 2019 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 12 Δεκ. 2019 - 19:00

Φρένο στο σερί νικών της ομάδας της Ορεινής Νάξου έβαλε ο ΧΑΒΑΛ μετά την νίκη του με 70-64, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής και συγκεκριμένα του 2ου ομίλου του Νότου.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο ΔΑΚ Χαλκίδας καθώς στο κλειστό Κανήθου που έχει ως έδρα ο ΧΑΒΑΛ  υπήρχαν αγώνες ρυθμική γυμναστικής. Η ομάδα του κ. Καλογήρου είχε ως… όπλο την άμυνα, καθώς περιόρισε τα… ατού των Φαναριών και έφτασαν στις νίκη διατηρώντας το εντός έδρας αήττητο που έχουν.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης οι παίκτες του Λευτέρη Καλογήρου μπήκαν από την αρχή δυνατά, δείχνοντας να έχουν… διαβάσει το παιχνίδι της ομάδας της ορεινής Νάξου και κατάφεραν να προηγηθούν με 11-6 και 15-8 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να έχουν επιβάλει τον ρυθμό τους και να αυξάνουν τη διαφορά ακόμη και στους εννέα πόντους (24-15 και 27-19). Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν προς το τέλος της δεύτερης περιόδου και κατάφεραν να μειώσουν σε 29-23 και να πάνε με διαφορά έξι πόντων στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Ο ΧΑΒΛ διατήρησε και την εικόνα που είχε και στο πρώτο ημίχρονο κι έτσι διατήρησε με ευκολία το προβάδισμα καθώς διατηρήσουμε μία διαφορά γύρο στους οκτώ πόντους (49-41). Κατά τη διάρκεια βέβαια του δευτέρου ημιχρόνου οι αθλητές του Θεόδωρου Αλμπάνη ανέβασαν την απόδοσή τους, αύξησαν την πίεση κι έτσι κατάφεραν να μειώσουν στους… δύο (66-64) και να μπουν και πάλι στο ματς.

Τέλος, η διαφορά της τρίτης περιόδου έκλεισε στο +4 (68-64) για τους γηπεδούχους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι παρά την προσπάθεια της ομάδας της Νάξου κι έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με διαφορά έξι πόντων (70-64).

ΧΑΒΑΛ – ΑΠΑΣ ΤΑ Φανάρια 70-64

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαχάκης, Κονταράτος

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-8, 29-23, 49-41, 70-64

ΧΒΑ (Λ. Καλογήρου): Ντουζίδης, Μπρατσιάκος 14 (3), Παπάδης 7 (1), Στεφάνου 19 (2), Κατσούλας 5, Σταθόπουλος Ε., Σταθόπουλος Δ. 3, Μητσιμπόνας 7 (1), Γεωργιάδης 9 (1), Αναστασόπουλος, Φραγκούλης, Σιδέρης 6.

ΑΠΑΣ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Θοδ. Αλμπάνης): Κοντσές 7 (1), Σεϊντίνι, Χονδρόπουλος 20 (4), Πολίτης, Μάκαρης 12 (1), Προδρόμου 20, Καραγιάννης, Χάρος 5, Δίπλαρος, Βουτυρόπουλος, Ζαφειρούδης, Μυλωνάς.