Πορεία ανόδου για την ομάδα της Μυκόνου

Πλώρη για την άνοδο έχει βάλει ο μπασκετικός Α.Ο. Μυκόνου, καθώς παραμένει αήττητος για 12 αγωνιστικές. Η ομάδα των Κυκλάδων συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής και στον 3ο όμιλο, όπου μετρά 12 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, καθώς οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν σε χαμηλό σκορ την ομάδα της Μυκόνου. Να σημειώσουμε εδώ πως στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι είχαν σημειώσει μόλις 14 πόντους. Αυτό γιατί ο Πέρας είχε καταφέρει να κλείσει τους διαδρόμους που οδηγούσαν κάτω από την ρακέτα τους, με αποτέλεσμα να μην έχουν ελεύθερα σουτ οι παίκτες του κ. Μανωλιτσάκη.

Η συνέχεια όμως ανήκει στον Α.Ο. Μυκόνου, αφού όσο ο χρόνος περνούσε πατούσε καλύτερα εντός αγωνιστικού χώρου. Αρχικά έκλεισε την πρώτη περίοδο με διαφορά 7 πόντων, καθώς το επιμέρους σκορ ήταν 15-21. Η εικόνα τους αγώνα δεν άλλαξε με τον Α.Ο. Μυκόνου να διατηρεί τον έλεγχο της αναμέτρησης και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 10 πόντων (31-41).

Οι γηπεδούχοι, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν τη διαφορά μόλις έναν πόντο αφού από το -10 του πρώτου ημιχρόνου η τρίτη περίοδος έκλεισε με το 53-62.

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ακολουθήσουν σε ρυθμό. Το συγκρότημα της Μυκόνου δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να δώσει την ευκαιρία στην ομάδα του Πέρα κι έτσι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του. Οι Κυκλαδίτες πήραν στο τέλος ένα σχετικά εύκολο ροζ φύλλο αγώνα και οδηγούν την κούρσα του τρίτου ομίλου.