Η ομάδα του κ. Τζήμα παρέμεινε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Β’ Εθνικής

Εύκολα η Α.Ε. Μυκόνου 83-45 την Αχαγιά

• Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου, 2023 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 25 Ιαν. 2023 - 17:00

Ένα εύκολο απόγευμα είχε η Α.Ε. Μυκόνου, η οποία επικράτησε με 83-45 της Αχαγιάς, το κλειστό «Παν. Χανιώτης». Η ομάδα του κ. Τζήμα επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα με σαρωτικό τρόπο. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν σε ρυθμό την ομάδα της Μυκόνου, καθώς από την αρχή έμειναν πίσω με αρκετούς πόντους. Το ματς ουσιαστικά είχε κριθεί από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν η Α.Ε. Μυκόνου προηγήθηκε με 21 πόντους (42-21). Τώρα, όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος η ομάδα της Μυκόνου αν και στο ξεκίνημα του αγώνα η Αχαγιά ήταν αυτή που πέτυχε τους πρώτους πόντους με τον Μάρκοβιτς στο 7’. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με ένα σερί 23-0 ξέφυγαν στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Α.Ε. Μυκόνου να προηγείται με 23-7. Η εικόνα δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο με τους αθλητές του κ. Τζήμα να ελέγχουν τον ρυθμό και όσο ο χρόνος περνούσε τόσο ανέβαζαν την διαφορά. Όπως αναφέρουμε παραπάνω οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το +21 (42-21). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη καθώς το σκορ διαμορφώθηκε στο 61-31 και η διαφορά έφτασε τους τριάντα πόντους. Τέλος, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να αντιδράσουν και παραδόθηκαν στις… ορέξεις των γηπεδούχων.

Η Μύκονος με την νίκη της αυτή διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση με σερί νικών 12-2 και κυνηγά τον Μίλωνα ο οποίος έχει αποκτήσει ένα σημαντικό πλεονέκτημα έπειτα τη νίκη του στο κλειστό «Παν. Χανιώτης».

Α.Ε. Μυκόνου – Αχαγιά 82’ 83-45

Διαιτητές : Φασόλης-Κιουλάφας-Μαυρέλης

Δεκάλεπτα : 23-7, 42-21, 61-31, 83-45

ΑΟ Μυκόνου (Τζήμας) : Σταμάτης 13 (2), Σπυριδωνίδης 5, Καράμπουλας 9 (1), Σπυρόπουλος 13, Διαμαντάκος 7, Μάρτζος 5 (1), Τσάμης 18, Τζόρτζεβιτς 7 (1), Καμπούρης, Ονάσογλου 6, Καραμανλής, Σαχάς.

Αχαγιά 82’ (Λιόνας) : Τζίμης 11 (1), Οουαντίντζο – Βλαδίτσης, Καλογιάννης 3 (1), Φραντζής 16 (3), Τάρναρης 2, Μάρκοβιτς 13, Σπηλιόπουλος, Κανελλάκης, Κοντόγιωργας.