Το συγκρότημα του κ. Τζήμα δεν τα κατάφερε για την 10η αγωνιστικής της Elite League, καθώς έχασε με 87-93 από την Μεγαρίδα

Νέα εντός έδρας ήττα για τον Α.Ο. Μυκόνου

• Παρασκευή, 1 Δεκεμβρίου, 2023 - 06:20
  • /   Eνημέρωση: 1 Δεκ. 2023 - 19:00

Τη δεύτερή συνεχόμενη ήττα του γνώρισε ο Α.Ο. Μυκόνου, καθώς η ομάδα του κ. Τζήμα δεν τα κατάφερε απέναντι στην Μεγαρίδα, από την οποία και έχασε με 87-93.

Η ομάδα της Μεγαρίδας είχε σε σπουδαία μέρα τους Κρίστιαν Μπράντφορντ (31π. με 7/11δ., 5/8τρ. συν 5ασ.), Πέτρο Γερομιχαλό (26π.με 7/7β.-9ρ.-7ασ.), ενώ ο Άγγελος Γκάτζιας προσέθεσε 10π.-5ρ., ο Αβραάμ Καλλινικίδης πήρε 8ρ., και ο Γιώργος Αρνόκούρος άλλα 6ρ.

Η Μύκονος, από την πλευρά της, ανέδειξε τους Δημήτρη Σταμάτη (19π.-5ασ.), Νίκο Χουχούμη (19π.), Νίκο Καμάρα (14π.-4ασ.), Νικ Παύλο (11π.) και Γιώργο Διαμαντάκο (10π.-7ρ.).

Οι φιλοξενούμενοι με τη νίκη τους αυτή έφτασαν το ρεκόρ τους στο 6-4, όσο είναι πλέον και της Μυκόνου.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι από την αρχή του αγώνα είχαν καταφέρει να πάρουν… κεφάλι στο σκορ και να διατηρήσουν έστω κι αυτή τη μικρή διαφορά μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Αρχικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το συγκρότημα του κ. Μάνταλου να είναι μπροστά με 20-23 και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το +3 (42-45).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε για τη Μύκονο να παραμένει πίσω στο σκορ και τους φιλοξενούμενους, μάλιστα, να ξεφεύγουν ακόμη περισσότερο. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα της Μεγαρίδας με διαφορά οκτώ πόντων μπροστά και τους γηπεδούχους να παλεύουν στο τέλος για την… ανατροπή. Η ομάδα της Μυκόνου παρά την πίεση που άσκησε για… ανατροπή δεν τα κατάφερε, καθώς η Μεγαρίδα από την πλευρά της είχε τις δικές της απαντήσεις.

Μύκονος – Μεγαρίδα 87-93
Διαιτητές: Ζακεστίδης – Αναστασίου – Αργυρούδης.
Τα δεκάλεπτα: 20-23, 42-45, 67-75, 87-93.
ΜΥΚΟΝΟΣ (Τζήμας): Χουχούμης 19 (4), Σταμάτης 19 (3), Καψαλός, Καμάρας 14 (2), Σπυρόπουλος 7, Διαμαντάκος 10, Βοϊτσιεχόβσκι 2, Πατσέκο-Ορτίθ, Παύλος 11 (3), Ευστρατίου 5 (1).
ΜΕΓΑΡΙΔΑ (Μάνταλος): Μπράντφορντ 31 (5), Γκάτζιας 10 (2), Τσόχλας 2, Καλλινικίδης 7, Αρνόκουρος 4, Στιούαρτ 7 (1), Μαντίκος 6 (2), Γερομιχαλός 26 (3), Αναστασόπουλος.