Η Προοδευτική πέρασε από τη Σαντορίνη επικρατώντας με 0-2 του Πανθηραϊκού

Τα έχει με την... τύχη του

• Τετάρτη, 11 Ιανουαρίου, 2017 - 06:21
  • /   Eνημέρωση: 11 Ιαν. 2017 - 12:00

Η ιστορική Προο... πέρασε από την Σαντορίνη επικρατώντας του Πανθηραϊκού με 0-2, σε ένα παιχνίδι όπου οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστιες ευκαιρίες. Από την άλλη πλευρά η Προοδευτική διατήρησε το αήττητο σερί που έχει εδώ και τρεις μήνες και με το νέο της τρίποντο ανέβηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 4ου ομίλου. Η ήττα από τηην άλλη πλευρά για την ομάδα της Σαντορίνης ήταν η πρώτη εντός έδρας.

Η ομάδα του Πάρη Ανδράλα και του Βασίλη Σπέρτου έπαιξε με το γνωστό πάθος που διακρίνει το παιχνίδι της τους τελευταίους μήνες, εκμεταλλεύθηκε το γρήγορο γκολ που πέτυχε και έφτασε σε ακόμη ένα θετικό αποτέλεσμα, επεκτείνοντας το αήττητο σερί της στους οκτώ αγώνες (τέσσερις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες). Είναι χαρακτηριστικό ότι την τελευταία φορά που ηττήθηκε η Προοδευτική ήταν στις 9 Οκτωβρίου.

Όσον αφορά στο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 14' με το κοντινό σουτ του Πέππα μετά από εκτέλεση φάουλ (0-1), μόλις ένα λεπτό μετά τη μεγάλη ευκαιρία που είχε ο Ζώνας για να βάλει μπροστά στο σκορ τον Πανθηραϊκό. Στη συνέχεια, οι νησιώτες πίεσαν για την ισοφάριση και μάλιστα, στο 39' ο Λαζαρίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με σουτ, με το γκολ να μην μετρά κατόπιν υπόδειξης για οφσάιντ. Το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο παρέμεινε ίδιο, με τους γηπεδούχους να χάνουν ευκαιρίες και τους βυσσινί να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις τους. Εννέα λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, η Προοδευτική «κλείδωσε» το τρίποντο. Ο Ζελέκου βρέθηκε σε θέση βολής και με σουτ έγραψε το 0-2 μέσα σε αποθέωση από τους λιγοστούς, αλλά πιστούς φιλάθλους της, που ακολούθησαν την αγαπημένη τους ομάδα και στη Σαντορίνη. Στην τελευταία σημαντική φάση που καταγράφηκε στο ματς, ο Παπίτσας είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι μετά την παρεμβολή του σε κεφαλιά συμπαίκτη του.

Διαιτητής ήταν ο Κατοίκος, με βοηθούς τους Κ. Μαχαίρα και Γεωργακόπουλο (Αθηνών).

Το φιλμ του αγώνα

4' άουτ πέρασε το σουτ του Ξυγκάκη.

12' ο Ζώνας μετά τον ωραία συνδυασμό του με τον Καλαγκάνη βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ.

14' ο Πέππας με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή νίκησε το Ζώντο κι έστειλε τη μπάλα για δίχτυα του Πανθηραϊκού. Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια διαμαρτυρήθηκαν πως το τέρμα δεν θα έπρεπε να μετρήσει, καθώς υποστήριξαν πως ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος.

21' Ο Μπαντίκος με υπερένταση σταμάτησε το σουτ του Περιάλη.

27' τεράστια ευκαιρία για την ομάδα της Σαντορίνης με τον Μκρτσιαν. Η μπάλα στο σουτ του παίκτη του Πανθηραΐακού κατέληξε άουτ.

34' μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία χάθηκε από την πλευρά των γηπεδούχων, καθώς ο Φύτρος μετά τη σέντρα του Καλαγκάνη έστειλε τη μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μπαντίκου.

38' ο "άρχοντας" του αγώνα δεν μέτρησε το τέρμα που σημείωσε ο Λαζαρίδης.

45+ ο Πανθηραϊκός βρέθηκε... φάτσα με τον γκολ μετά την προσπάθεια του Περιάλη, όμως οι αμυντικοί της Προοδευτικοί πρόλαβαν την τελευταία στιγμή κι έδιωξαν τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος του Μπαντίκου.

49' στα χέρια του γκολκίπερ της Προοδευτικής η μπάλα μετά το σουτ του Λαζαρίδη.

55' Ο Ζώντος με υπερένταση έβγαλε το σουτ του Κανελλόπουλου.

65' νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Περιάλη, ο παίκτης του Πανθηραϊκού έφερε τη μπάλα μέσα στην περιοχή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και υπήρξε μεγάλη σύγχυση.

71' ο Μπακάλης με κεφαλιά προσπάθησε να νικήσει τον Μπαντίκο, όμως ο γκολκίπερ της φιλοξενούμενης ομάδας απέκρουσε ενστικτωδώς.

81' η Προοδευτική βρήκε χώρους και βγήκε στην αντεπίθεση. Ο Ζελέκος με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ζώντου και οι φιλοξενούμενοι σφράγισαν τη νίκη κάνοντας το 0-2.

85' η τύχη... γύρισε την πλάτη στην ομάδα της Σαντορίνης, αφού το σουτ του Παπίτσα σταμάτησε στο δοκάρι του Μπαντίκου.

ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Ζωντός, Κορτσινίδης, Καλαγκάνης, Μκρτσιάν, Πέκα, Μπακάλης, Φύτρος (74' Γαρυφαλλόπουλος), Κρίτσας (60' Παπίτσας), Λαζαρίδης (74' Λούκας), Ζώνας, Περιάλης

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Πάρης Ανδράλας/Βασίλης Σπέρτος): Μπαντίκος, Τσαραούσης, Μύρκος, Ζίζηλας, Πατσατζόγλου, Ξυγκάκης, Πέππας (73' Ζελέκου), Μπελέρης, Γκαϊδατζής (91' Δηλαβέρης), Κανελλόπουλος, Χρήστου (51' Ατματζίδης).