Η ομάδα της Τήνου επικράτησε με 2-0 του Αίαντα Σύρου

Στον ΠΑΣ Τήνου η νίκη

• Κυριακή, 22 Οκτωβρίου, 2017 - 12:09
  • /   Eνημέρωση: 23 Οκτ. 2017 - 13:00

Ο ΠΑΣ Τήνου πήρε το πρώτο του τρίποντο στο πρωτάθλημα στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής επικράτησε με 2-0 του Αίαντα Σύρου στο γήπεδο της Στενής Τήνου.

Οι δύο ομάδες προέρχονταν από ήττες, ο ΠΑΣ Τήνου είχε ηττηθεί από τον Α.Ο. Μυκόνου με 3-0, ενώ ο Αίαντας Σύρου με 0-4 από την Άνω Μερά.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο έως κακό, αφού και οι δύο ομάδες είχαν καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς.

Βέβαια υπήρχαν κάποιες καλές στιγμές στο πρώτο 45λεπτο, όμως και πάλι τα δύο σωματεία δεν ικανοποίησαν με την απόδοσή τους.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε, οι ομάδες ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι που βρέθηκαν πίσω στο σκορ, έχασαν κλασσικές ευκαιρία για να βάλουν πρώτοι τέρμα, αλλά και όταν ο Βαγγέλης Ζαννάκης έκανε το 1-0, θα μπορούσαν με τον Κουκούλη να κάνουν το 1-1.

Ο Βελλαλόπουλος με ωραία εκτέλεση στο 85’ διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Όμως άξιο αναφορά είναι το πρώτο τέρμα που είναι ήδη ένα από τα καλύτερα για τη φετινή σεζόν, καθώς ο σκόρερ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με σουτ από τα 35 περίπου μέτρα.

Το φιλμ του αγώνα

22’ μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Σύρου με τον Φωτεινιά. Ο ποδοσφαιριστής του Γιώργου Ρούσσου βρέθηκε μόνος απέναντι στον Κελαδίτη, όμως δεν κατάφερε να τον νικήσει.

31’ ο Ζαννάκης μετά τη σέντρα του Μανουδάκη, πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

40’ ο Αργυρός βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην μικρή περιοχή έπειτα τη ωραία και γλυκιά σέντρα του Ρούσσου, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κελαδίτη.

51’ ο Γιώργος Ζαννάκης μέσα σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα άουτ.

58’ άουτ πέρασε και το σουτ του Κυριάκου Μανουδάκη.

71’ ο Βαγγέλης Ζαννάκης με σουτ από τα 30 μέτρα περίπου έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Καρποδίνη.

79’ ο Σίντη με σουτ έχασε μία ακόμη ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

80’ ο Κουκούλης έχασε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα σε έναν κομβικό σημείο του αγώνα.

85’ ο Βελλαλόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Καρποδίνη και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τον ΠΑΣ Τήνου.

ΠΑΣ Τήνου – Αίαντας Σύρου 2-0

Σκόρερ: 71’ Β. Ζαννάκης, 85’ Βελλαλόπουλος

Διαιτητής: Μουτάφης, Βοηθοί: Βαρθαλίτης, Κουκάς

ΠΑΣ Τήνου (Σουμπασάκος): Κελαδίτης, Ζαλώνης Μ., Δάρμης (57' Μεμάι), Λειβαδάρας, Βελλαλόπουλος, Νάζος, Ζαννάκης Β., Γλύνος (69' Αρμακόλας), Ζαννάκης Γ.(60' Αργυρόπουλο), Μανουδάκης, Σίντη

Αίαντας Σύρου (Ρούσσος): Καρποδίνης, Καπλάνης, Ζαγκούλης, Αργυρός, Συριανός (77' Σκορδίλης), Μπάιλας (53' Πρίντεζης), Λούσα, Σαγκινέτος, Κουκούλης (83' Κωνσταντινίδης), Ρούσσος, Φωτεινιάς (72' Κοτσιπετσίδης)