Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες των πρωταθλημάτων της ΕΠΣ Κυκλάδων

Νίκη με ανατροπή για Πύργο

Νικητής στο τοπικό ντέρμπι της Σαντορίνης ήταν ο Πύργος, ο οποίος επικράτησε με 2-1 του Καρτεράδου, σε ένα ματς το οποίο όχι μόνο κρίθηκε στις λεπτομέρειες αλλά χρειάστηκε οι νικητές να ανατρέψουν και το εις βάρος τους 1-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Το παιχνίδι ήταν σχετικά καλό, με τα δύο συγκροτήματα από την Σαντορίνη να στέλνουν μηνύματα προς πάσα κατεύθυνση, καθώς ίσως μετά την άνοδο της Α.Ε. Σαντορίνης στην Football league, να αλλάζουν και οι στόχοι τους.

Πύργος και Καρτεράδος έδειξαν πως διαθέτουν δύο πολύ καλά σύνολα τα οποία είναι ικανά να φτάσουν ψηλά.

Οι φιλοξενούμενοι αρχικά κατάφεραν να ανοίξουν στο σκορ χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τον Γ. Αρβανίτη.

Στην επανάληψη ο Πύργος ανέβασε στροφές, αφού ήθελε μόνο νίκη στο ματς. Πίεσε από την αρχή του δευτέρου μέρους και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 69’ με τον Σελιστάι.

Η ολική ανατροπή έγινε στο 79’ με τον Γκίκα, ο οποίος βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με ωραίο σουτ έκανε το 2-1.

Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης

4΄ άουτ πέρασε το σουτ του Αρβανίτη.

11΄ ο Μανώλης Νομικός βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

14’ ο Χατζηλαζαρίδης δεν κατάφερε να νικήσει τον Καλαμάτα, ο οποίος έχασε τον έλεγχο της μπάλας στο σουτ αρχικά του Φίλων.

22΄ η προβολή του Νομικού, έπειτα από την σέντρα του Φύτρου, πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου, με τους γηπεδούχους να χάνουν μία καλή ευκαιρία για γκολ.

36΄ο Γκίκας έπιασε απευθείας το σουτ στην σέντρα του Λύκου, όμως δεν βρήκε στόχο, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

38΄ο Καλαμάτας με εντυπωσιακό τρόπο έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ έπειτα από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αρβανίτη.

42΄ ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καλαμάτα η μπάλα μετά το φάουλ του Αχμετάι.

45΄ η μπάλα μετά τη σέντρα του Αρβανίτη βρήκε το χέρι του Μαντούση και μετά από σύσκεψη με τον βοηθό του ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε το σημείο του πέναλτι, καταλογίζοντας την παράβαση.

Ο Γιώργος Αρβανίτης ήταν εύστοχος, δίνοντας το προβάδισμα στον Καρτεράδο, κάνοντας το 0-1 σε ένα κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού.

50΄ άουτ πέρασε το σουτ του Λιγνού από πλεονεκτική θέση.

58΄ με υπερένταση ο Κόντρα απέκρουσε τη μπάλα στο σουτ του Γκίκα.

59΄ άουτ πέρασε η κεφαλιά του Γκίκα.

60΄ τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους με το ψηλοκρεμαστό σουτ του Ντεκίδη. Η μπάλα πέρασε πάνω από τον Κόντρα, όμως σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Καρτεράδου.

69΄ ο Σελιστάι, μετά την εξαιρετική πάσα του Λιγνού, βρέθηκε φάτσα με το τέρμα και με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας το ματς στα ίσα, κάνοντας το 1-1.

72΄ ακυρώθηκε γκολ του Σελιστάι ως οφσάιντ.

79΄ ο Γκίκας, μετά από πάσα-ασίστ του Φύτρου, με ωραίο πλασέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ολοκληρώνοντας την ολική ανατροπή, χαρίζοντας τη νίκη στον Πύργο με σκορ 2-1.

Διαιτητής: Ελευθεριάδης | Βοηθοί: Νάκκας - Μαλολάρι, ο οποίος έκανε την πρώτου επίσημη συμμετοχή.

ΑΟ Πύργου (Κωνσταντόπουλος): Καλαμάτας, Πάγια (57' Φύτρος Σ.), Λύκος, Νομικός, Μαντούσης, Λυγνός, Νομικός Μ. (λ. τρ. 46' Ντεκίδης, λ.τρ. 66' Ματσιώτας), Δαβίλας, Γκίκας (93' Λύτρας), Φύτρος, Σελιστάι

Καρτεράδος (Φίλων): Κόντρα, Κλεβιστ (86' Δρίβας), Κουλόλι (65' Κουρπέτης Α.), Βαζαίος, Χατζηλαζαρίδης, Κουλόλι, Νομικός Γ., Φίλων, Νομικός Γ. (65' Χριστόπουλος), Αρβανίτης Ρ, (56' Γεροντάκης), Αρβανίτης Γ. (λ. τρ. 86' Κουρπέτης Θ.)