Οι Παριανοί επικράτησαν στη Σύρο με 1-4 και εκμεταλλεύτηκαν τις απώλειες βαθμών τόσο της Μήλου, όσο και του Πανναξιακού

Στη δεύτερη θέση πέρασε η Α.Ε. Πάρου

Η Α.Ε. Πάρου πήρε μία σπουδαία νίκη μέσα στη Σύρο, καθώς επικράτησε του Πάγου με 1-4 και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τις απώλειες βαθμών των υπολοίπων ομάδων. Η ομάδα της Πάρου με τη νίκη αυτή έφτασε τους 13 βαθμούς, αφήνοντας πίσω της τόσο τον Πανναξιακό, όσο και τον Παμμηλιακό. Ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και πλέον κρατά την τύχη στα χέρια της.

Τώρα όσον αφορά στον Πάγο, η ομάδα της Σύρου παρέμεινε με τον έναν βαθμό, όμως οι αθλητές του Χρήστου Ζαχαρίου δείχνουν σε κάθε παιχνίδι να κερδίζουν πολύτιμες εμπειρίες. Άλλωστε, αυτός ήταν και ο αρχικός στόχος της ομάδας του Πάγου. Δηλαδή, μέσα από τη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος οι αθλητές της ομάδας να αποκτήσουν εμπειρίες που θα είναι χρήσιμες στο μέλλον.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό, με τις δύο ομάδες να παίζουν, κοιτώντας η μία την άλλη στα μάτια. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερό του μέρος και δικαίως έφτασαν στη νίκη και την εξασφάλιση των τριών βαθμών.

Από την άλλη πλευρά, ο Πάγος θα μπορούσε να ήταν κοντά στο σκορ, όμως οι ευκαιρίες που δημιούργησε δεν βρήκαν στόχο.

Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης και τα γκολ

7’ ο Πάγος είχε την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι με την κεφαλιά άουτ του Πρίντεζη έπειτα την σέντρα από τα δεξιά του Περρή.

10’ ο Συριανός με υπερένταση έβγαλε την προσπάθεια του Φαντιγκά, μετά από σουτ μέσα στην μεγάλη περιοχή.

12’ ο Γκασίσου βγήκε μόνος απέναντι στον Κώστα Συριανό, όμως ο γκολκίπερ του Πάγου βγήκε και πάλι κερδισμένος, καθώς ανάγκασε τον παίκτη της Πάρου να στείλει τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.

14’ ο Κρητικός εκμεταλλεύτηκε την αδρανή απέκρουσε του Συριανού στην προσπάθεια του Γκασίσου και με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για λογαριασμό της Α.Ε. Πάρου. Οι αμυντικοί του Πάγου δεν κατάφεραν μετά την αρχική απόκρουση του Συριανού να βγάλουν τη μπάλα με αποτέλεσμα να δεχθούν το γκολ.

29’ στην αγκαλιά του Νικολακόπουλου κατέληξε η μπάλα μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σκορδίλη

41’ ο διαιτητής μετά και την υπόδειξη του βοηθού ακύρωσε το γκολ του Μακρίδη της Πάρου (πιθανόν ως επιθετικό φάουλ πάνω στον Συριανό).

66’ ο Κασίσου με κοντινή κεφαλιά έπειτα το φάουλ του Μουράι έκανε το 0-2 για την Α.Ε. Πάρου.

68’ ο Κρητικός με ψύχραιμο πλασέ εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των Συριανών και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-3.

84’ ο Μπάιλας με ένα δυνατό σουτ νίκησε τον Νικολακόπουλο, μειώνοντας σε 1-3 για την ομάδα του Πάγου.

91’ η Πάρος έκλεισε το ματς με γκολ, καθώς ο Κρητικός μετά από μπαλιά ακριβείας διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Α.Ο. Πάγου – Α.Ε. Πάρου 1-4

ΑΟ Πάγου: Συριανός, Ρούσσος (Βουτσίνος Ν.), Αργυρός, Περρής, Ξανθάκης, Ζαφείρας, Νομικός (46' Μπάιλας), Αγοραστός (81' Φραγκουδάκης), Πρίντεζης, Σκορδίλης, Καπέλλας (64' Βουτσίνος Χ.)

ΑΕ Πάρου: Νικολακόπουλος, Μανδραβέλης, Κρητικός Σ. (72' Ζίλκε), Τάσσιος, Καμπάσης, Παντελαίος (72' Χατζίγια), Μουράι, Φαντιγκά (59' Βιτζηλαίος), Μαυρίδης, Γκασίσου, Κρητικός