Ο Φοίνικας επικράτησε με 3-0 της Κηφισιάς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Volley League

Το «Πειρατικό» έδειξε με το… καλημέρα άγριες διαθέσεις

• Κυριακή, 3 Νοεμβρίου, 2019 - 19:18
  • /   Eνημέρωση: 4 Νοε. 2019 - 20:00

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε στο πρωτάθλημα της  Volley League ο Φοίνικας Σύρου, όπου επικράτησε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με 3-0 της Κηφισιάς. Το «Πειρατικό» έδειξε από την αρχή… άγριες διαθέσεις καθώς δεν θέλησε να αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Νίκου Ζαλμά. Αγωνιστικά οι Συριανοί έδειξαν πιο έτοιμοι από τους αντιπάλους τους και πήραν μία σχετικά εύκολη νίκη.

Το ματς ξεκίνησε με τον Φοίνικα να κάνει ένα σερί 4-0 και όσο περνούσε ο χρόνος η διαφορά αυξάνονταν για τους Συριανούς.  Ο Νίκος Ζαλμάς παρά την προσπάθεια που έκανε από τον πάγκο δεν κατάφερε να δώσει την απαιτούμενη ώθηση, ώστε οι αθλητές του να μπουν και πάλι στο παιχνίδι. Οι Συριανοί έφτασαν εύκολα στο 21-12 και με τον Στοΐλοβιτς έφτασαν στο 25-14, κάνοντας το 1-0.

Η ομάδα των βορείων προαστίων παρουσιάστηκε πιο ανταγωνιστική στο δεύτερο σετ και με τους Σπυριούνη και Μπάϊερς μπήκε σε "θέση οδηγού" 5-2. Η Κηφισιά διατήρησε το +3 μέχρι το 7-4 όμως ο Φοίνικας ισοφάρισε 8-8 με μπλοκ του Ζίγκα και πέρασε μπροστά 9-8 με άουτ επίθεση του Μπατατζίμ. Ζίγκα και Χριστόφας σήκωσαν το επιθετικό βάρος και έδωσαν σαφές προβάδισμα στον Φοίνικα με 14-10.

Η Κηφισιά βελτίωσε την απόδοσή της και με επίθεση του Μπατατζίμ μείωσε 19-17, ενώ στη εξέλιξη του σετ μετά από άουτ του Σεβτίσανιν έφτασε σε απόσταση "αναπνοής" 22-21. Ο Ζίγκα με άσο έδωσε τριπλό σετ μπολ στην ομάδα των Κυκλάδων 24-21. Ο Σπυριούνης "έσβησε" το πρώτο όμως ο Στοίλοβιτς έκανε το 25-22.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι χάλασαν την υποδοχή της Κηφισιάς και στο τρίτο σετ και με "όπλο" το ισχυρό μπλοκ πήραν από νωρίς σαφές προβάδισμα 9-3. Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά σε κανένα σημείο δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του σετ, καθώς το μπλοκ των γηπεδούχων έμοιαζε ανυπέρβλητο. Ο Φοίνικας κατέκτησε το σετ με 25-15 και ολοκλήρωσε τη νίκη σε 78 λεπτά.

Στερν και Μήλης ξεχώρισαν με την απόδοσή τους

Ο Φοίνικας ήταν εντυπωσιακός και με το… καλημέρα ενθουσίασε το κοινό του, το οποίο γέμισε το κλειστό του αθλητικού κέντρου. Τ0 «Πειρατικό» ήταν εντυπωσιακό και δικαίως πήρε τη νίκη με 3-0 κόντρα σε μία εξίσου καλή ομάδα, όπως είναι αυτή των Βορίων Προαστίων. Στο ματς κόντρα στην Κηφισιά ξεχώρισαν τόσο ο Στερν όσο και ο Νίκος Μήλης, ο οποίος πήρε φανέλα βασικό διαγώνιου. Ο Στερν από την πλευρά του εκτός από τα επιθετικά του καθήκοντα έδειξε πως θα δώσει και πολύτιμες λύσεις στην άμυνα και ιδιαίτερα στην πρώτη μπάλα. Πολύ καλός ήταν και ο Σπύρος Βελούδης ο οποίος έβγαλε δύσκολες άμυνες κι έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να πάρει κόντρα επιθέσεις. Ο κόσμος της Σύρου είδε μία μαχητική ομάδα η οποία πάλευε όλες τις μπάλες.

Τέλος, ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου έδειξε ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών του, αλλά και την ενέργεια που έβγαλαν καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Μόνο στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας έδειξε να τα βρίσκει… σκούρα με την Κηφισιά για ένα μεγάλος μέρος του να είναι μπροστά στο σκορ. Η πίεση από την γραμμή του σέρβις έδωσε την ευκαιρία στους Συριανούς να μειώσουν και στη συνέχεια να ισοφαρίσουν το σκορ. Όταν πέρασαν μπροστά δεν κοίταξαν ποτέ πίσω παρά την προσπάθεια των παικτών της Κηφισιάς. Στερν και Μήλης στο δεύτερο σετ έδωσαν πολύτιμες λύσεις αφού πήραν δύσκολες επιθέσεις και πόντους.

1ο σετ

Με διπλή προσπάθεια ο Στερν πήρε τον πρώτο πόντο της χρονιάς για την ομάδα της Σύρου 1-0. Ο Μήλης έβγαλε δύσκολη άμυνα η μπάλα πέρασε στο αντίπαλο τερέν με τους παίκτες της Κηφισιάς να κοιτούν ο ένας τον άλλον και να γίνεται το 2-0. Ο Μήλης στη συνέχεια με ωραία επίθεση έκανε το 3-0 και με άσσο το 4-0, αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά (προπονητή της Κηφισιάς) να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Μπάιερς μείωσε σε 4-1 για τους φιλοξενούμενους. Ο ίδιος παίκτης έκανε και το 5-2 στη συνέχεια της αναμέτρησης. Πολύ ωραίος πόντος από τον Σβετικιανίν από το κέντρο σε προσπάθεια πρώτου χρόνου 6-2. Μπλοκ από τον Μπουτσούλιεβιτς 7-3.  Ο Στοΐλοβιτς με άσσο έκανε το 12-4 αυξάνοντας τη διαφορά στου 8 πόντους. Με μπλοκ του Φοίνικα η διαφορά στο +9 (13-4). Άσχημη επίθεση από τον Στοΐλοβιτς και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 13-6. Ο Μήλης πήρε το μπλοκ άουτ κάνοντας το 14-6. Ο Στέρν πολύ ωραία στην μεγάλη διαγώνιο 15-7. Εξαιρετικός πόντος με προσποίηση πάνω στον Φιλέ για να έρθει να τελειώσει τη φάση με επιτυχία ο Μπετατζίμ 15-8. Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση του Μήλη 16-10 μείωσαν οι φιλοξενούμενοι και στη συνέχεια ο Μπετατζίμ έκανε το 16-11, αναγκάζοντας τον κ. Παβλίσεβιτς να καλέσει τάιμ άουτ, ώστε να δώσει εκ νέου οδηγίες στους παίκτες του. Με επίθεση από το κέντρο ο Σβετικιανίν έκανε το 17-11. Ο Χριστόφας από το κέντρο και χωρίς αντίπαλο το 18-12. Άουτ η επίθεση του Σπυριούνη 19-12. Ο Μήλης πήρε το μπλοκ άουτ κι έκανε το 20-12, επαναφέροντας τη διαφορά των οκτώ πόντων.  Με άσσο ο Μπουτσούλιεβιτς έκανε το 21-12. Ο Μπετατζίμ μείωσε σε 21-14 με άσσο, καθώς ο Βελούδης δεν κατάφερε να βγάλει άμυνα. Κακή επίθεση από τον Χαντ και το… Πειρατικό έκανε το 24-14, με τη διαφορά να πηγαίνει στους δέκα. Στην κόντρα ο Στοΐλοβιτς έκανε το 25-14 και η ομάδα της Σύρου έκανε το 1-0 στα σετ.

2ο σετ

Στο φιλέ σταμάτησε η μπάλα στο σέρβις του Χριστόφα 1-2 η Κηφισιά. Άσχημη επίθεση από τον Στερν 1-3. Ο Στερν πήρε και την επόμενη επίθεση, μείωσε σε 2-3. Άσσος από τον Μπάιερς 2-5 και οι φιλοξενούμενοι στο +3. Ο Μήλης μείωσε σε 3-5 για τον Φοίνικα, σ’ αυτό το μουδιασμένο ξεκίνημα από πλευράς «Πειρατικού». Χαμένη ευκαιρία για τον Φοίνικα με τον Στερν, που έστειλε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου σε κόντρα επίθεση (3-6). Ο Μήλης έκανε το 4-6.  Άσχημη επίθεση από τον Έλληνα διαγώνιο 4-7. Άσσος από τον Μπουτσούλιεβιτς. Στον φιλέ βρήκαν οι παίκτες της Κηφισιάς στην προσπάθειά τους για μπλοκ 7-8. Άσχημη επίθεση του Σπυριούνη σε δεύτερο χρόνο και ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 8-8. Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση του Μπατατζίμ 9-8 και το «Πειρατικό» πέρασε για πρώτο φορά στο δεύτερο σετ μπροστά στο σκορ. Ο Στερν έκανε το 10-9. Στην κόντρα ο Στερν έκανε το 11-9 όμως η αρχή έγινε έπειτα από εξαιρετική άμυνα του Στοΐλοβιτς. Ο Στερν με μπλοκ έκανε το 12-9, με τους Συριανούς να έχουν πατήσει… γκάζι στο σημείο αυτό. Ο Χριστόφας με άσσο έφερε τη διαφορά στο +4 (13-9). Δύσκολη επίθεση από τον Σπυριούνη η οποία μπάλα πέρασε από το μάτι της… Βελώνας 14-11. Ο Στερν έβγαλε επίθεση για το 15-11 και ο κ. Ζαλμάς κάλεσε τάιμ αουτ. Ο Ντε Πρα με άσσο μείωσε σε 15-13 για τους φιλοξενούμενους. Ο Μπουτσουλιεβιτς με έξυπνο πέρασμα έκανε το 16-13. Εκτός αγωνιστικού χώρου το σέρβις του Σπυριούνη. Ο Χριστόφας με μπλοκ έκανε το 18-15 για τον Φοίνικα Σύρου. Εκτός αγωνιστικού χώρου η προσπάθεια του Χαντ 19-15. Τάιμ άουτ από πλευράς Παβλίσεβιτς μετά τα 0-2 της Κηφισιάς (19-17). Ο Στερν με προσπάθεια πίσω από τα τρία μέτρα έκανε το 20-17. Έξυπνα ο Μήλης πήρε το μπλοκ άουτ 21-18. Λάθος από πλευράς Κηφισιάς 22-19. Ο Χαντ μείωσε σε 22-20 για τους φιλοξενούμενους. Άσχημη επίθεση από τον Σβετικιανίν 22-21. Ο Στερν με διπλή προσπάθεια έφερε τη διαφορά στο +2 (23-21) για τον Φοίνικα. Άσσος ο Στερν 24-21. Ο Μπατατζίμ μείωσε σε 24-22, καθώς έσπασε το τριπλό μπλοκ των Συριανών και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Στοΐλοβιτς με ωραίο πλασέ νίκησε την άμυνα της Κηφισιάς κάνοντας το 25-22, δίνοντας και το δεύτερο σετ στην ομάδα του 2-0.

3ο σετ

Ο Στοΐλοβιτς έκανε το 1-0 με επίθεση στη μεγάλη διαγώνιο. Ο Τσεβιτσιανίν με μπλοκ έκανε το 2-0. Μονό μπλοκ από τον Στερν 3-0. Ο Νίκος Μήλης πήρε το μπλοκ άουτ σε κόντρα επίθεση κι έκανε το 4-0 για τον Φοίνικα σε ένα πολύ καλό ξεκίνημα. Ο Νίκος Ζαλμάς κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς είδε την ομάδα του να μην μπαίνει καλά και τους Συριανούς να παίρνουν αμέσως μία διαφορά τεσσάρων πόντων. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα στο σέρβις του Μήλη 4-1. Νέο μπλοκ άουτ από τον Μήλη 6-1. Εκτός αγωνιστικού χώρου η προσπάθεια του Βραζιλιάνου της Κηφισιάς 8-3. Ο Στερν ήρθε ως… τρέιλερ από πίσω και τελείωσε εντυπωσιακά τον πόντο 9-3 και νέο τάιμ άουτ από πλευράς Ζαλμά. Ο Στοΐλοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ σε φάση διαρκείας 10-4. Στο φιλέ σταμάτησε τη μπάλα στο σέρβις του Νικολάκη 11-6. Ο Στοΐλοβιτς πήρε το πόντο έκανε το 12-7 με επίθεση πίσω από τη ζώνη των τριών μέτρων. Ο Σβετικιανίν με επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 13-8. Ο Χαντ μείωσε σε 13-9 καθώς πήρε το μπλοκ άουτ. Ο Στερν έδωσε μία ακόμη… λύση 14-9 με ωραία επίθεση στην ευθεία. Ο Λινάρδος πέρασε στη θέση του Χριστόφα. Άσχημη επίθεση από τον Χαντ 15-9, δεν πέρασε τη μπάλα σε προσπάθεια για επίθεση. Ο Μήλης πέρασε τη μπάλα ανάμεσα από το διπλό μπλοκ έκανε το 16-9 κι έφερε τη διαφορά στο +7, με τον κ. Ζαλμά να μην έχει δικαίωμα για τάιμ άουτ, αφού πήρε γρήγορα τα δύο που δικαιούταν. Ο Χαντ μείωσε σε 17-11. Ο Στερν με επίθεση πίσω από τη ζώνη των τριών μέτρων έκανε το 18-11. Ο Μήλης με μπλοκ έκανε το 19-12, μετά από φάση διαρκείας και δύσκολες άμυνες από πλευράς Κηφισιάς. Ο Σβετικιανίν με μπλοκ το 20-12. Νέο μπλοκ από τον Πορτογάλο κεντρικό 21-12 και η διαφορά στο +9, σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του σετ. Ο Μπουτσούλιεβιτς έκανε το 23-14 σε κόντρα επίθεση και στη συνέχεια ο Βελούδης έβγαλε μία πάρα πολύ δύσκολη άμυνα, ο Στερν πέρασε τη μπάλα κι ο Χαντ σε επίθεση την έστειλε εκτός αγωνιστικού χώρου 24-14. Ο Σβετικιανίν πέρασε με ωραίο πλασέ τη μπάλα έκανε το 25-15 και το «Πειρατικό» το 3-0 κόντρα στην Κηφισιά.

Φοίνικας Σύρου – Κηφισιά 3-0

Τα σετ: (25-14, 25-22, 25-15) σε 78΄