Νίκησε την Ελπίδα με 0-3 η Κηφισιά

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη και την δεύτερη συνολικά στο εφετινό πρωτάθλημα σημείωσε η Κηφισιά και μάλιστα με 3-0 σετ επί της νεοφώτιστης Ελπίδας στους Αμπελόκηπους για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Από την Κηφισιά δεν αγωνίστηκε ο Χαντ, βασικός διαγώνιος ήταν ο Βραζιλιάνος Ντε Πρα ενώ η νίκη συνδυάστηκε με την επιστροφή στη θέση του βασικού πασαδόρου του Δημήτρη Νικολάκη.

H Eλπίδα για άλλη μία φορά έκτισε διαφορές στο σκορ του 1ου σετ αλλά δεν τις αξιοποίησε καθώς στην τελική προσπάθεια αλλά και στην υποδοχή έγιναν εύκολα λάθη. Για άλλη μία φορά δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Χαριδήμου κι έτσι οι πράσινοι των Αμπελοκήπων έμειναν στον έναν βαθμό.

Ο προπονητής της Ελπίδας, Σπύρος Γκολίτσης, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα με την Κηφισιά: «Είδαμε μία μέτρια Κηφισιά, αλλά και μία πολύ κακή Ελπίδα, μία ομάδα που χάνει μόνη της. Σε όλα τα πρώτα σετ όλων των αγώνων μας, σε Λιγκ Καπ και σε πρωτάθλημα, είμαστε πάνω στο σκορ μέχρι τους 15-16 πόντους, αλλά στο τέλος χάνουμε το σετ και τον αγώνα. Είμαι πολύ εκνευρισμένος...».

Ο προπονητής της Κηφισιάς, Νίκος Ζαλμάς, δήλωσε για τη νίκη της ομάδας του: «Δεν επαναλάβαμε την κακή εμφάνιση του περασμένου Σαββάτου. Ένα παιχνίδι κρίσιμο, κυρίως για την σκέψη της ομάδας μας καθώς ακόμα βρισκόμαστε στην αρχή της σεζόν, στέφθηκε από νίκη. Είχαμε κάποια νεκρά διαστήματα, δεν εκμεταλλευτήκαμε τα πολλά σπασίματα που κάναμε στο μπλοκ ώστε να τελειώσουμε ευκολότερα το δεύτερο και το τρίτο σετ και γι’ αυτό είχαμε αγχωτικό φινάλε στα σετ. Κρατήσαμε σε αρκετά υψηλό επίπεδο το σάιντ άουτ, ίσως για πρώτη φορά μετά από ένα μήνα. Εύχομαι αυτή η εμφάνιση να είναι η αρχή μιας κανονικότητας στην οποία θέλουμε να μπούμε σιγά-σιγά, γιατί τόσο ο Οκτώβριος όσο και ο Νοέμβριος ήταν πολύ δύσκολοι μήνες για εμάς».

3ο σετ: 2-8, 13-16, 17-21, 18-25

Α.Σ. Ελπίς Αμπελοκήπων (Σπύρος Γκολίτσης): Μανωλάκης 2 (1/6επ., 1 μπλοκ), Ποχάνης 6 (6/15επ., 64%υπ., 20%αρ.), Γκόρτσανιουκ 10 (10/19επ., 71%υπ., 29%αρ.), Καπετανίδης 12 (10/22επ., 2 άσσοι, 54%υπ., 171%αρ.), Ντιλέο 1 (1/3επ.), Ιλουόνι 7 (3/4επ., 4 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. - 64%υπ., 20%αρ.), Σταυρίδης (λ).

Α.Ο.Π. Κηφισιά (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ντε Πρα 14 (13/23επ.), Μπάσης 6 (1/3επ., 3 μπλοκ), Σπυριούνης 9 (8/14επ., 1 μπλοκ, 32%υπ., 5%αρ.), Μπατατζίμ 12 (11/17επ., 1 άσσος, 53%υπ., 29%αρ.), Μπάιερς 3 (3/3επ.) / Κάπελας (λ. - 100%υπ., 50%αρ.), Συναδινός, Χαντ 2 (2/2επ.).

* Οι πόντοι του A.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων προήλθαν: 2 άσσοι, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 28 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.