Το συγκρότημα του Νίκου Ζαλμά με… πατημένο το γκάζι από τη νίκη του από τον Ολυμπιακό, έκανε μία ακόμη θετική εμφάνιση

Η Κηφισιά 3-1 τον Παμβοχαϊκό

• Δευτέρα, 16 Δεκεμβρίου, 2019 - 06:21
  • /   Eνημέρωση: 16 Δεκ. 2019 - 16:00

Μία ακόμη καλή εμφάνιση και νίκη για την Κηφισιά, μετά την εκτός έδρας νίκη επί του Ολυμπιακού με 3-2 επέστρεψε στα τρίποντα και μάλιστα στο ντέρμπι με τον Παμβοχαϊκό που έγινε στο Ζηρίνειο.

Με όπλο το σερβίς και πρωταγωνιστές τους Κάιο ντε Πρα, Σπυριούνη και Μπάση επικράτησε με 3-1 σετ και σημείωσε την 4η νίκη της που την ανέβασε στους 11 βαθμούς.

Ο Παμβοχαϊκός δεν άντεξε την πίεση στο σερβίς των γηπεδούχων και οι Παπαδόπουλος, Κανέλλος αλλά και ο Δρογκάρης ξεχώρισαν με την εμφάνιση τους. Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός είχε προβάδισμα μέχρι και το 22-20 αλλά η Κηφισιά με σερί 5-0 έκανε ανατροπή και πήρε το σετ. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το 4ο σετ αποβλήθηκε ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Νίκος Νεόφυτος.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε καλύτερα και βρέθηκε μπροστά στο σκορ 7-5 και 13-9 με τα λάθη των γηπεδούχων. Ο Μπάσης πήρε την επίθεση και πήγε και στο σερβίς όπου πήρε άσσο και συνολικά με σερί 4-0 ισοφάρισε 13-13. Ο Παπαδόπουλος έκανε το 15-14 αλλά η Κηφισιά με τον Ντε Πρα και τον Σπυριούνη έκανε νέο σερί 4-0 και προσπέρασε 18-15. Η διαφορά κρατήθηκε και με τον άσσο του Μπατατζίμ έκλεισε το σετ 25-21 για την Κηφισιά.

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε πάλι δυνατά με προβάδισμα 6-2 και 11-7 που έγινε με μπλοκ του Κανέλλου και λάθος του Μπατατζιμ. Νέο σερί 4-0 της Κηφισιάς έφερε το ματς στα ίσια (11-11) και ακολούθησε ράλι μέχρι το 19-19 το οποίο έγινε με πόντο του Παπαδόπουλου.  Με τον Λάππα στο σερβίς και τον Παπαδόπουλο να είναι ασταμάτητος ο Παμβοχαϊκός στο καλύτερο σημείο του στο παιχνίδι έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 22-19. Η Κηφισιά δεν απάντησε και με τον άσσο του Κανέλλου έγινε το 25-22 για το 1-1 σετ.

Καθοριστικό το τρίτο

Το πιο καθοριστικό ήταν το 3ο σετ. Ο Κωτσάκης και ο Παπαδόπουλος έβαλαν μπροστά τον Παμβοχαϊκό με 13-11, ενώ Παπαδόπουλος και κόντρα του Πέιν έφεραν το 19-16 και αργότερα με νέους πόντους των δύο συγκεκριμένων παικτών ο Παμβοχαϊκός κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα του +2 (22-20). Κι εκεί ήρθαν τα πάνω κάτω. Ο Μπατζίμ μείωσε με επίθεση 21-22 και ο Μπάσης πήγε στο σερβίς και κυριολεκτικά διέλυσε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού. Με έναν άσσο και τρία διαδοχικά λάθη των φιλοξενουμένων η Κηφισιά έκανε σερί 5-0 για το 25-22 και το 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ με τον Παμβοχαϊκό να παλεύει για την ισοφάριση. Ο Παπαδόπουλος με άσσο έκανε το 12-10 για την ομάδα του Βραχατίου που πάλευε με νύχια και με δόντια. Η Κηφισιά «απάντησε» και με δύο συνεχόμενους άσους από τον Ντε Πρά και μπλοκ του Ρούση «προσπέρασε» με 14-12. Στην εξέλιξη του σετ ο βραζιλιάνος διαγώνιος με επίθεση διαμόρφωσε το 16-13. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και με μπλοκ του Κανέλλου μείωσαν 16-15. Ο Ντε Πρα με επίθεση και ο Μπάσης με νέο άσσο (5 σημείωσε συνολικά) έδωσαν σαφές προβάδισμα στην Κηφισιά 19-15 και με την άουτ επίθεση του Παπαδόπουλου ο αγώνας τελείωσε 25-22.

«Είμαι ευχαριστημένος για τους τρεις βαθμούς ειδικά μετά από τη νίκη μας απέναντι στον Ολυμπιακό»

Ο κεντρικός του Παμβοχαϊκου Μάκης Κανέλλος, ο πασαδόρος της Κηφισιάς Λυκούργος Ρούσης, ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Νίκος Νεόφυτος και ο προπονητής της Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς μίλησαν για το παιχνίδι που άνοιξε στη συνέντευξη Τύπου:

Ο προπονητής της Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς είπε: «Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο παιχνίδι απέναντι στον Παμβοχαϊκό. Είχαμε προετοιμαστεί κατάλληλα, αλλά πιστεύω ότι αδικήσαμε τους εαυτούς μας. Ο Παμβοχαϊκός έπαιξε καλύτερα σε κομμάτια που δεν περιμέναμε και χειρότερα σε κομμάτια που περιμέναμε. Είχαμε καλό σερβίς και περίμενα περισσότερα πράγματα στο μπλοκ και στην αντεπίθεσή. Αν τελειώναμε τις κόντρα μπάλες θα μπορούσαμε να κερδίσουμε πιο εύκολα. Είμασταν κακοί στο να τελειώνουμε μπάλες. Είμαι ευχαριστημένος για τους τρεις βαθμούς ειδικά μετά από τη νίκη μας απέναντι στον Ολυμπιακό».

Ο κεντρικός του Παμβοχαϊκου Μάκης Κανέλλος δήλωσε: «Για ακόμα μία αγωνιστική δείξαμε καλό αγωνιστικό πρόσωπο και είμασταν ανταγωνιστικοί μέχρι το τέλος. Όλοι γνωρίζουν ότι δεν έχουμε κάνει προετοιμασία και κοιτάμε μέσα από τους αγώνες να προετοιμαστούμε. Μπορούσαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω στο τέλος του τρίτου σετ. Χρειαζόμασταν και θέλαμε ένα βαθμό αλλά δεν τα καταφέραμε. Κρατάμε την καλή μας απόδοση».

Ο πασαδόρος της Κηφισιάς Λυκούργος Ρούσης είπε: «Αυτό το παιχνίδι ήταν από αυτά που έπρεπε να πάρουμε και είναι σημαντικό ότι τα καταφέραμε. Ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε σθεναρή αντίσταση από τον Παμβοχαϊκό, ο οποίος έπαιξε εξαιρετική άμυνα. Καθοριστικό ήταν το σερβίς για εμάς και ειδικά από τον Αχιλλέα Μπάση και τον Ντε Πρα».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Νίκος Νεόφυτος είπε: «Με την απόδοση που είχαμε θεωρώ ότι δικαιούμασταν κάποιο βαθμό ή βαθμούς. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια και είμαι περήφανος για τους παίκτες μου. Χάσαμε στις λεπτομέρειες. Υπήρχαν δύο στιγμές που είχαμε ατυχία. Ζητώ συγγνώμη για την αποβολή μου, αλλά πρέπει να καταλάβουν όλοι ότι υπάρχει πίεση. Συνεχίσαμε την καλή μας προσπάθεια».

Κηφισιά – Παμβοχαϊκός 3-1

Τα σετ: (25-21, 22-25, 25-22, 25-22) σε 113’

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Νικολόπουλος, Παρατηρητής: Βασιλειάδης Στ., Επόπτες: Κυργιαλάνη, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Παπασηφάκη.