Το «Πειρατικό» επικράτησε της Κηφισιάς με 0-3 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του πρωταθλήματος της Volley league

Καθαρή νίκη στο Ζηρίνειο για τον Φοίνικα Σύρου ONEX

Την πρώτη του νίκη στη Β΄ φάση του πρωταθλήματος της Volley league σημείωσε ο Φοίνικας Σύρου ONEX, ο οποίος επικράτησε με 0-3 της Κηφισιάς στο κλειστό των βορείων προαστίων. Η ομάδα του Γιόσκο Μιλεκόνσκι ήταν καλύτερη κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, έδειξε πως ήθελε περισσότερο τη νίκη και στις λεπτομέρειες που έκριναν το ματς είχε την ψυχραιμία να πάρει τους κρίσιμους πόντους. Από την πλευρά της η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έδειξε για ακόμη μία φορά πόσο μαχητικό σύνολο έχει καθώς πάλεψε καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και θα μπορούσε να είχε πάρει το τρίτο σετ εκεί που λίγο ήθελε να κάνει την ολική ανατροπή. Οι γηπεδούχοι, αν και βρέθηκαν με πέντε πόντους πίσω στο σκορ, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 23-23 και να διεκδικήσουν στα ίσα το σετ. Οι λεπτομέρειες του σετ ήταν αυτες που το έκριναν καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν και την τύχη με το μέρος τους.

Το «Πειρατικό» με τη νίκη του αυτή εκμεταλλεύτηκε την ήττα του ΠΑΟΚ και πλέον μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στους πέντε. Ο Παναθηναϊκός που επικράτησε στο «παλατάκι» με 1-3 επί του ΠΑΟΚ πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας με 16 πόντους, έναντι 15 της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Ο Ολυμπιακός έχει 14 μετά τη νίκη του επί Μίλωνα, ενώ ο Φοίνικας μετά το 0-3 επί της Κηφισιάς έφτασε τους 11 βαθμούς. Ο Μίλωνας έχει μόλις έναν, ενώ η Κηφισιά παραμένει χωρίς πόντο στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να πατούν γκάζι και να κάνουν το 10-14, έπειτα από τους πόντους του Ιερεζουέλο. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 16-17, δίνοντας και πάλι τον χαρακτήρα ντέρμπι στο ματς. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σετ μέχρι το τέλος του, με τους Συριανούς να καταφέρουν να κάνουν το 0-1 έπειτα από δύο συνεχόμενους πόντους (23-25).

Το δεύτερο σετ είχε πάνω – κάτω την ίδια εικόνα, αφού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σετ μέχρι και το 13-13. Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι έφεραν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους. Μία διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος του, παρά την προσπάθεια των παικτών του Γιάννη Ορφανού. Το 21-25 έδωσε ένα μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του Σκοπιανού τεχνικού, η οποία ήθελε μόνο τη νίκη ώστε να παραμείνει κοντά σε Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ.

Το τρίτο και τελευταίο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, καθώς η Κηφισιά δεν ήταν διατεθειμένη να πέσει αμαχητί.  Ο Φοίνικας από την πλευρά του, μετά το αρχικό 9-9, κατάφερε να ανοίξει την ψαλίδα στο σκορ και να φέρει τη διαφορά με τους Στερν, Μιχάλοβιτς και Φράγκο στους τέσσερις πόντους 12-16 και 14-18. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους είχαν τους απάντηση κι αρχικά μείωσαν σε 22-23 και στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 23-23. Το σκορ έκλεισε υπέρ του Φοίνικα με 24-26, καθώς αρχικά και στις δύο περιπτώσεις δικαιώθηκε μετά την εξέταση των φάσεων.

Ο τεχνικός της Κηφισιάς, Γιάννης Ορφανός, αναφέρθηκε στην ήττα της ομάδας του από τον Φοίνικα Σύρου ONEX: "Δυστυχώς στα παιχνίδια κάνουμε τα ίδια λάθη. Παίζουμε καλά αλλά χάνουμε τα σετ στις κρίσιμες μπάλες. Και απέναντι στον Φοίνικα το 1ο και το 3ο σετ κρίθηκαν σε κάποιες καθοριστικές μπάλες. Όπως είναι το φετινό σύστημα διεξαγωγής της Β΄ φάσης δεν μας δίνει τη δυνατότητα να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο από την 5η θέση. Στόχος μας είναι αυτός και θα παλέψουμε μέχρι το τέλος της αγωνιστικής περιόδου".

Ο Βασίλης Κωστόπουλος: "Αυτή ήταν η 5η φορά που παίζαμε τη φετινή περίοδο με τον Φοίνικα και ξέραμε καλά τις δυσκολίες του. Δυστυχώς ούτε σήμερα καταφέραμε να πανηγυρίσουμε μία νίκη απέναντι στην ομάδα της Σύρου. Σε όλα τα σετ κάναμε λάθη κάτι το οποίο μας στοίχισε. Δεν απογοητευόμαστε και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας για την κατάκτηση της 5ης θέσης. Δουλεύουμε σκληρά στις προπονήσεις και θέλουμε να πάρουμε όσο το δυνατόν περισσότερους βαθμούς".

Ο προπονητής του Φοίνικα Γιόσκο Μιλενκόσκι είπε: "Ξέραμε ότι θα έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι σε ένα ιδιαίτερο γήπεδο. Σήμερα παίξαμε χωρίς τον τραυματισμένο Μίταρ Τζούριτς, τον οποίο ελπίζω να έχουμε μαζί μας στο επόμενο παιχνίδι. Από το παιχνίδι κρατάμε τους τρεις βαθμούς, οι οποίοι μας κρατάνε κοντά στις πρώτες τρεις θέσεις του πρωταθλήματος".

Από την πλευρά του ο αρχηγός της ομάδας της Σύρου, Ανδρέας Φράγκος, τόνισε το πολύ σπουδαίο διπλό των Συριανών: "Η Κηφισιά στο Ζηρίνειο είναι πάντα δύσκολος αντίπαλος. Δείξαμε μεγάλη προσοχή και συγκέντρωση στο παιχνίδι και πήραμε τους τρεις βαθμούς. Το χρειαζόμασταν για να μείνουμε κοντά στην κορυφή. Έχουμε μπροστά μας πολλά και δύσκολα παιχνίδια, αρχής γενομένης αυτό του Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό. Το πρωτάθλημα είναι ανοιχτό και περιμένουμε να γίνουν καλά παιχνίδια μέχρι το τέλος".

Το φιλμ του αγώνα

2ο σετ

Με άσσο ξεκίνησε το δεύτερο σετ για τους γηπεδούχους καθώς ο Καρασαββίδης δεν κατάφερε να βγάλει άμυνα 1-0. Ο Στερν δεν τελείωσε όπως θα ήθελε την επίθεσή του με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου 2-0. Απάντησε ο Μιχάλοβιτς μειώνοντας σε 2-1 για τους Συριανούς. Σαν σε προπόνηση ο Ιερεζουέλο, μετά το πολύ καλό σέρβις του Παπαγγελόπουλου, 2-3. Ο Μαρξ, με δύναμη, πήρε ακόμη έναν πόντο καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βγάλουν άμυνα 6-5. Ο Κόστα, με επίθεση πρώτου χρόνου, έφερε το σετ στα ίσα 6-6. Το μπλοκ σταμάτησε τον Στερν 8-6. Νέο μπλοκ για τους γηπεδούχους αυτή τη φορά πάνω στο Μιχάλοβιτς 9-7. Ο Μαρξ, με επίθεση στην ευθεία, έκανε το 10-8 για την Κηφισιά. Ο Κόστα πήρε το μπλοκ άουτ από τον Μίχαλη και μείωσε σε 11-10. Λάθος του Μίχαλη σε επίθεση πρώτου χρόνου 11-11. Άσσος από τον Μιχάλοβιτς και οι Συριανοί προσπέρασαν με 11-12 και στη συνέχεια ο Γιάννης Ορφανός Ο Μιχάλοβιτς, με επίθεση στην ευθεία, έκανε το 13-14. Ο Ιερεζουέλο, με μπλοκ πάνω στον Κωστόπουλο, έκανε το 13-15 και οι φιλοξενούμενοι για πρώτη φορά στο σετ έφεραν τη διαφορά στο +2.  Άσχημη επίθεση από τον Λινάρδο 14-17 και αμέσως ο Γιάννης Ορφανός κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Παπαγγελόπουλος μετά από φάση διαρκείας, έπειτα από διαδοχικές άμυνες, έκανε το 15-19. Ο Στερν πολύ ωραία στην ευθεία το 17-21. Ο Μαρξ μείωσε για τους γηπεδούχους σε 18-21. Ο Φράγκος ήρθε από την πίσω ζώνη κι έκανε το 18-22. Άσσος από σέρβις του Μαρξ, ο Στερν δεν έβγαλε άμυνα 20-22 και ο κ. Μιλεκόνσκι κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ, αφού χάθηκε για την ομάδα του η διαφορά των τεσσάρων πόντων. Ο Φράγκο έδωσε τη λύση κάνοντας το 20-23. Επαφή στον φιλέ για τους γηπεδούχους και το σκορ έγινε 21-24. Το καλό σέρβις του Ιερεζουέλο έφερε αναστάτωση στην άμυνα των γηπεδούχων, η επίθεση από πλευράς Μαρξ ήταν άστοχη και το σκορ έγινε 21-25. Οι γηπεδούχοι από τα μέσα στου σετ άρχισαν να πατούν καλύτερα, έφεραν τη διαφορά μέχρι τους τέσσερις πόντους και την κράτησαν μέχρι το τέλος όπου και πήραν το δεύτερο σετ με 21-25.

3ο σετ

Ο Μιχάλοβιτς, μετά από φάση διαρκείας, πήρε τον πόντο κι έκανε το 0-1 για τους Συριανούς. Ο Μίχαλη με πρώτο χρόνο ισοφάρισε σε 1-1. Ο Μιχάλοβιτς πήρε ακόμη έναν πόντο 1-2. Άσσος από τον Παπαγγελόπουλο 1-3 για τον Φοίνικα ONEX. Ο Ιερεζουέλο βγήκε νικητής πάνω στον φιλέ και το σκορ έγινε 3-5.  Άσσος από τον Στερν 5-7. Ο Φράγκος στη μικρή διαγώνιο το 6-8. Ο Κοτσάκης έστειλε τη μπάλα πάνω στον Στερν, ο παίκτης του Φοίνικα ήταν δύσκολο να αντιδράσει και το σκορ έγινε 9-9. Ο Κοτσάκης με μπλοκ έβαλε την Κηφισιά μπροστά στο σκορ 10-9. Ο Φράγκος πήρε το μπλοκ άουτ για το 10-10.  Ο Στερν στην κόντρα το 10-11. Ο Μιχάλοβιτς σταμάτησε τον Κωστόπουλο και έδωσε αέρα τριών πόντων στην ομάδα του 11-14, αμέσως ο κ. Ορφανός κάλεσε τάιμ άουτ αφού είδε την ομάδα του να μένει πίσω στο σκορ. Ο Φράγκος στην κόντρα το 11-15. Ο Λινάρδος πήρε το μπλοκ άουτ και μείωσε για τους γηπεδούχους σε 13-16. Ο Κοτσάκης μείωσε σε 15-18. Ο Κωστόπουλος δεν κατάφερε να περάσει τη μπάλα και ο Φοίνικας αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά κάνοντας το 15-20. Ο Κωστόπουλος σταμάτησε τον Φράγκο με μονό μπλοκ για το 17-20. Άσχημη επίθεση από τον Μιχάλοβιτς 18-20 και ο τεχνικός του Φοίνικα κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ, καθώς είδε να χάνετε η διαφορά των πέντε πόντων. Ο Φράγκος νίκησε το διπλό μπλοκ της Κηφισιάς για το 18-21. Ο Στερν με ωραίο μπλοκ έκανε το 18-22 και ήρθε η σειρά του Γιάννη Ορφανού να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Λινάρδος σταμάτησε τον Παπαγγελόπουλο μειώνοντας στους δύο (20-22) τη διαφορά. Άσσος για την Κηφισιά, αφού ο Καρασαββίδης έξανε τραγικό λάθος στην υποδοχή 21-22. Ο Μιχάλοβιτς πήρε με μπλοκ έναν πολύ κρίσιμο πόντο κάνοντας το 21-23.  Ο Λινάρδος νίκησε το μπλοκ του Φοίνικα μειώνοντας ξανά στον πόντο 22-23. Λάθος στην επίθεση του Κόστα και το σετ στα ίσα 23-23. Ο Μιχάλοβιτς στην μικρή διαγώνιο το 23-24. Ο Κωστόπουλος πήρε το μπλοκ άουτ για το 24-24. Ο Κόστα με επίθεση έκανε το 24-25.  Ο Μαρξ έστειλε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου και το σκορ έγινε 24-26. Οι Συριανοί έπαιξαν με τη φωτιά καθώς είχαν προβάδισμα πέντε πόντων και στο τέλος κατέκτησαν το σετ στις λεπτομέρειες με 24-26.

Κηφισιά – Φοίνικας Σύρου ONEX 0-3

Τα σετ: 23-25, 21-25, 24-26 σε 100΄