Ο Φοίνικας Σύρου ONEX επικράτησε με 1-3 του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Αγίου Θωμά και προκρίθηκε στο final four του κυπέλλου Ελλάδος

Μεγάλη πρόκριση κόντρα στους πράσινους το «Πειρατικό»

Ο Φοίνικας Σύρου ONEX ήταν ο μεγάλος νικητής στην μονομαχία με τον Παναθηναϊκό στα προημιτελικά του κυπέλλου. Το «Πειρατικό» επικράτησε με 1-3 των πρασίνων και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στο final four του θεσμού. Η ομάδα του Γιόσκο Μιλεκόνσκι όχι μόνο δεν το έβαλε κάτω, όταν έμεινε με 1-0 πίσω στα σετ, αλλά πείσμωσε ακόμη περισσότερο και με επίθεση διαρκείας έκανε το 1-3. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλοί ακόμη και στο πρώτο σετ, όπου και το έχασαν, καθώς ήταν μπροστά στο σκορ με 21-23, όμως μίνι μπλακ άουτ τους στέρησε το δικαίωμα να το κατακτήσουν. Από εκεί και πέρα το «Πειρατικό» πάτησε γκάζι επέβαλε τον ρυθμό του στα περισσότερα σημεία της αναμέτρησης και αρχικά ισοφάρισε σε 1-1 με πειστική εμφάνιση και στη συνέχεια προσπέρασε σε 1-2. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι παίκτες του Σκοπιανού τεχνικού άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων και κατάφεραν να το πάρουν και ταυτόχρονα να κερδίσουν μία σπουδαία πρόκριση.

1ο σετ

Στον Φοίνικα ο πρώτος πόντος του σετ, μετά το λάθος του Βαν Ντε Ντρις καθώς πάτησε τη γραμμή των τριών μέτρων 0-1. Ο Κόστα, με μπλοκ πάνω στον Βαν Ντε Ντρις, έκανε το 0-2. Ο Ανδρεόπουλος απάντησε άμεσα μειώνοντας σε 1-2. Ο Ραγκέλ με μπλοκ έβαλε για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 6-5. Ο Φράγκος, με ωραία επίθεση, έκανε το 6-6. Ο Μιχάλοβιτς, αν και χρειάστηκε να τεντώσει το κορμί του, κατάφερε να μειώσει σε 10-9. Ο Βαν Ντε Ντρις σταμάτησε τον Μιχάλοβιτς, το σκορ έγινε 12-9 και αμέσως ο τεχνικός του Φοίνικα κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Τζούριτς, με μπλοκ πάνω στον Πρωτοψάλτη, έφερε το σετ στα ίσα 14-14. Ο Μιχάλοβιτς πήρε ένα αρκετά δύσκολο πόντο ισοφαρίζοντας σε 17-17. Ο Ρανγκέλ πήρε το μπλοκ άουτ για το 18-17. Ο Μιχάλοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ 18-18. Λάθος των Συριανών σε κρίσιμο σημείο με τον Μιχάλοβιτς 20-18 και ο κ. Μιλεκόνσκι κάλεσε το δεύτερό του τάιμ άουτ στο πρώτο σετ. Ο Μιχάλοβιτς πήρε τον πόντο μειώνοντας σε 21-20. Ο Τζούριτς σταμάτησε τον Βαν Ντε Ντρις και έβαλε μετά από ώρα τον Φοίνικα μπροστά στο σκορ με 21-22 και ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Μιχάλοβιτς στην κόντρα το 21-23 και νέο τάιμ άουτ από τον τεχνικό των πρασίνων. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε το λάθος των Συριανών και με τον Βαν Ντε Ντρις ισοφάρισε σε 23-23. Ο Πρωτοψάλτης πίσω από τα τρία μέτρα έκανε το 24-23 και οι γηπεδούχοι τρέχουν σερί 3-0. Ο Πρωτοψάλτης με άσσο έκανε το 25-23 και οι γηπεδούχοι με ένα σερί 4-0 έκαναν την ολική ανατροπή και το 1-0 στα σετ.

2ο σετ

Ο Μιχάλοβιτς, μετά από ένα πανέμορφο ράλι, έκανε το 1-2. Ο Στερν με άσσο έκανε το 2-5. Ο Μιχάλοβιτς στην κόντρα έκανε το 4-7. Ο Ρανγκέλ μείωσε με πρώτο χρόνο σε 5-7. Με ωραίο πλασέ ο Μιχάλοβιτς πήρε τον πόντο κι έκανε το 6-10. Ο Κόστα με άσσο έκανε το 8-12. Ο Βαν Ντε Ντρις σταμάτησε τον Φράγκο κι έκανε το 10-12. Ο Πρωτοψάλτης μείωσε ακόμη περισσότερο για τους γηπεδούχους σε 11-12. Ο Μιχάλιβιτς με άσσο έκανε το 11-14. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ όταν το σκορ έγινε για την ομάδα του Φοίνικα 13-17.  Ο Βαν Ντε Ντρις πήρε τον πόντο για τους γηπεδούχους καθώς ο Φράγκος δεν κατάφερε να τελειώσει προηγουμένως τον πόντο και μείωσε σε 14-17. Στο φιλέ το σέρβις του Ανδρεόπουλου 15-19. Ο Γιάκοπσεν πήρε τον πόντο για τους γηπεδούχους κάνοντας το 16-19. Ο Παπαγγελόπουλος πέρασε στη θέση του Κόστα στο παιχνίδι και αμέσως πήγε στη γραμμή του σέρβις. Ο Μιχάλοβιτς σταμάτησε τον Πρωτοψάλτη για το 16-21 και ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς είδε τη διαφορά να φτάνει τους πέντε πόντους. Λάθος με τον Βαν Ντε Ντρις και το σκορ έγινε 16-22. Ο Πρωτοψάλτης σταμάτησε τον Μιχαλοβιτς μειώνοντας σε 18-22. Ο Στερν σαν σε προπόνηση σε φάση πάνω στον φιλέ έκανε το 18-23.  Ο Τζούριτς εύκολα μετά το καλό σέρβις του Μιχάλοβιτς 18-24.  Ο Στερν σταμάτησε τον Πρωτοψάλτη και έκανε το 18-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ.

3ο σετ

Ο Ιερεζουέλο άφησε τη μπάλα έξυπνα να περάσει στο τερέν του Παναθηναϊκού και το σκορ έγινε 3-2.  Ο Βαν Ντε Ντρις πήρε το μπλοκ άουτ για το 4-2. Ο Στερν πήρε τον πόντο και μείωσε σε 4-3. Ο Πρωτοψάλτης μετά από ένα μεγάλο ράλι κι έκανε το 5-3. Ο Ρανγκέλ με πρώτο χρόνο δεν άφησε και πολλά περιθώρια στους παίκτες του Φοίνικα κι έκανε το 6-3. Ο Φράγκος πήρε το μπλοκ άουτ 6-4. Ο Κόστα σταμάτησε τον Ανδρεόπουλο για το 7-5.  Άστοχο το σέρβις του Ανδρεόπουλου 8-6. Με ωραίο πλασέ ο Μιχάλοβιτς μείωσε στον πόντο τη διαφορά 8-7. Ο Μιχάλοβιτς στην μικρή διαγώνιο το 11-9. Ο Μιχάλοβιτς νίκησε το μονό μπλοκ των γηπεδούχων 12-10. Ο Φράγκος με μπλοκ πάνω στον Ανδρεόπουλο έκανε το 12-11. Νέο μπλοκ από τον Φράγκο στην αντίθετη πλευρά κι έφερε το σετ στα ίσα 12-12. Ο Ράπτης πήρε το μπλοκ άουτ για το 13-12. Ο Ιερεζουέλο ταχύτατα ισοφάρισε σε 13-13.  Άσσος από τον Παναθηναϊκό με τον Ντε Ντρις 15-13 και ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Ρανγκέλ με ωραίο πλασέ έκανε το 17-16. Απαντά ο Κόστα με επίθεση πρώτου χρόνου 17-17. Προσπέρασε ο Φοίνικας με τον Μιχάλοβιτς 17-18. Ο Τζούριτς με ένα περίεργο πλασέ πήρε τον πόντο για το 17-19 και ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος κάλεσε και πήρε τάιμ άουτ. Ο Μιχάλοβιτς με επίθεση στην πίσω ζώνη το 18-21. Ο Μιχάλοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 20-23. Ο Ντε Ντρις με επίθεση στην ευθεία μείωσε σε 21-23 για τον Παναθηναϊκό. Ο Κόστα με πρώτο χρόνο το 21-24.  Άστοχος ο Ράπτης από την γραμμή του σέρβις, το σκορ έγινε 22-25 και ο Φοίνικας προσπέρασε τον Παναθηναϊκό στα σετ κάνοντας το 1-2.

4ο σετ

Ο Μπάσης ισοφάρισε για τους γηπεδούχους 1-1. Ο Μιχάλοβιτς στην μικρή διαγώνιο το 1-2. Ο Στερν με εντυπωσιακό μπλοκ έκανε το 1-3, σε μία εντυπωσιακά φάση με πολλές και δύσκολες άμυνες κι από τις δύο πλευρές. Ο Τζούριτς σταμάτησε τον Ρανγκέλ 1-4, με τον Φοίνικα να ξεκινά πολύ δυνατά το τέταρτο σετ. Ο Ρανγκέλ στη συνέχεια μείωσε σε 2-4. Ο Ράπτης πήρε το μπλοκ άουτ και μείωσε σε 4-5 για τους γηπεδούχους. Ο Ρανγκέλ σταμάτησε τον Φράγκο και το σκορ έγινε 6-5. Ο Ιερεζουέλο σταμάτησε τον Ρανγκέλ 6-6. Ο Πρωτοψάλτης στην μικρή διαγώνιο το 7-6. Ο Γιάκοπσεν πέρασε τη μπάλα έξυπνα στην πλευρά του Φοίνικα κι έκανε το 8-6. Ο Κόστα με πρώτο χρόνο μείωσε σε 8-7. Ο Κόστα με μπλοκ πάνω στον Βαν Ντε Ντρις ισοφάρισε σε 9-9. Ο Κόστα με τριπλή προσπάθεια το 10-10. Ο Ράπτης πήρε το μπλοκ άουτ για το 11-10. Άσσος για τον Παναθηναϊκό 12-10 και στη συνέχεια ο Στερν δεν κατάφερε να περάσει τη μπάλα με το σκορ να γίνεται 13-10. Ο κ. Μιλεκόνκσι κάλεσε τάιμ άουτ καθώς είδε την ομάδα του να μην μπορεί να βρει λύσεις στην επίθεση. Ο Φράγκος πήρε το μπλοκ άουτ για το 13-11. Ο Ράπτης στη μικρή διαγώνιο το 14-11. Ο Τζούριτς με μπλοκ πάνω στον Βαν Ντε Ντρις, μείωσε σε 14-13. Ο Κόστα με πρώτο χρόνο ισοφάρισε σε 15-15. Ο Φράγκος με μπλοκ έβαλε τους Συριανούς μπροστά στο σκορ με 15-16 και ο κ. Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ. Άσσος από τον Τζούριτς 15-17. Ο Κόστα με μπλοκ έκανε το 16-18. Ο Κόστα με πρώτο χρόνο έκανε το 17-19. Ο Μπάσης μείωσε σε 18-19. Άσσος από τον Πρωτοψάλτη 19-19. Τάιμ άουτ αυτή τη φορά το πήρε ο τεχνικός των Συριανών. Ο Μιχάλοβιτς με επίθεση στη μικρή διαγώνιο έκανε το 19-20. Ο Μιχάλοβιτς με μπλοκ πάνω στον Ράπτη το 19-21 και ο κ. Ανδρεόπουλος να καλεί τάιμ αουτ, αφού είδε την ομάδα του σε ένα κομβικό σημείο του σετ να μένει πίσω με δύο πόντους. Άσσος από τον Μπάση 21-21. Ο Τζούριτς έδωσε τη λύση, μετά από φάση διαρκείας πήρε τον πόντο κι έβαλε τον Φοίνικα και πάλι μπροστά στο σκορ με 21-22.  Λάθος από τον Ρανγκέλ 21-23. Ο Τζούριτς με μπλοκ έκανε το 21-24 και το «Πειρατικό» είναι πολύ κοντά σε μία μεγάλη πρόκριση. Ο Τζούριτς σταμάτησε τον Ράπτη και έκανε το 21-25, στέλνοντας τους Συριανούς στο final four του κυπέλλου Ελλάδος.