Ήττα για τον Α.Ο. Θήρας από την Θέτις

• Τρίτη, 14 Φεβρουαρίου, 2023 - 06:20
  • /   Eνημέρωση: 14 Φεβ. 2023 - 21:00

Τη νίκη μέσα από τα χέρια του έχασε ο Α.Ο. Θήρας καθώς βρέθηκε να προηγείται με 0-2, όμως ηττήθηκε με 3-2 σετ από την Θέτιδα. Το παιχνίδι είχε διάρκεια πάνω από δύο ώρες, με τις ομάδες να παίζουν μέχρι το τέλος για τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με καλές και σωστές επιθέσεις, κατάφεραν να κατακτήσουν τα δύο πρώτα σετ. Στη συνέχεια η Θέτις ανέβασε την απόδοσή της, βελτιώθηκε από τη γραμμή του σερβίς (7-3 οι άσσοι) και με καλά στημένο μπλοκ (16-10) έφερε το παιχνίδι στο 2-2 και με τη ψυχολογία με το μέρος της πήρε τη νίκη.

Η Χάρντεμαν με 19 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες, η Χέιντεν σταμάτησε στους 18 ενώ από 17 είχαν Οικονομίδου και Παπαγεωργίου. Για τη Σαντορίνη η Μερκάδο είχε 31 και η Κέτσμαν 20 πόντους, αντίστοιχα.

Ο προπονητής της Θέτιδας Γιώργος Ρούσης μετά το τέλος της αναμέτρησης είπε: «Ήταν μία τρομερή προσπάθεια των αθλητριών μου. Δύο αθλήτριες ήταν αμφίβολες λίγο πριν την έναρξη του αγώνα αλλά έδωσαν τα πάντα και πήραν μία μεγάλη νίκη. Αυτή είναι η μία αλήθεια. Η άλλη είναι ότι θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει το δεύτερο σετ, αλλά αδρανήσαμε. το πρωτάθλημα έχει ακόμα δρόμο και εμείς έχουμε βγάλει ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα. Πιστεύω πως μπορούμε να καταφέρουμε να πάρουμε την πέμπτη θέση».

Από την πλευρά του, ο Βλάντιμιρ Βάσοβιτς του Α.Ο. Θήρας σημείωσε για το παιχνίδι και την ήττα της ομάδας του: «Συγχαρητήρια στη Θέτιδα. Περιμέναμε ότι θα ήταν δύσκολο παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε και η Θέτιδα νίκησε. Είναι σημαντικό να ξεχάσουμε αυτό το παιχνίδι γιατί σε λίγες μέρες έχουμε τον αγώνα κυπέλλου με τον Ολυμπιακό. Από αύριο πρέπει να προετοιμαστούμε κατάλληλα».

5ο σετ: 4-5, 10-8, 12-10, 15-10
Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Κώτσιας, Παυλάκης, Γραμματεία: Καλιγέρη.
Α.Σ.Π. Θέτις (Γιώργος Ρούσης): Οικονομίδου 17 (12/41 επ., 5 μπλοκ), Χέιντεν 18 (12/24 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ. - 46% άριστες), Πολιτάνσκα 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Σιρίνινα 13 (10/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χάρντεμαν 19 (16/50 επ., 3 μπλοκ, 41% υπ. - 26% άριστες), Παπαγεωργίου 17 (13/18 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 50% υπ. - 38% άριστες), Συριστατίδη, Γαροφαλάκη.
Α.Ο. Θήρας (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Μπόζιτς 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 9 (7/29 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. - 30% άριστες), Μερκάδο 31 (28/58 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κέτσμαν 20 (20/46 επ., 62% υπ. - 57% άριστες), Κιουτσιούκη 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 49% υπ. - 33% άριστες), Ζιώγα 4 (4/6 επ.), Καλαποδά, Τσοχατζή, Φάκη 2 (2 άσσοι).
*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 7 άσσους, 66 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 70 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.