Ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 3-0 (25-19, 25-23, 25-17) και παρέμεινε στη θέση του οδηγού στον βαθμολογικό πίνακα

Ανταγωνιστικός για δύο σετ ο Φοίνικας Σύρου

• Κυριακή, 11 Φεβρουαρίου, 2024 - 17:52
  • /   Eνημέρωση: 12 Φεβ. 2024 - 18:00

Την ήττα με 3-0 (25-19, 25-23, 25-17) γνώρισε ο Φοίνικας από τον Ολυμπιακό στο κλειστό Μελίνα Μερκούρη στο Ρέντη. Οι Συριανοί στάθηκαν πολύ καλά στα δύο πρώτα σετ, όπου και ήταν ανταγωνιστικοί. Οι ερυθρόλευκοι, από την πλευρά τους, επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους στο τρίτο σετ κι έφτασαν σε μία εύκολη επικράτηση.

Τώρα, όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης το παιχνίδι είχε μεγάλο ενδιαφέρον κυρίως στα δύο πρώτα σετ όπου και οι δύο ομάδες ήταν σχετικά κοντά σκορ.

Το παιχνίδι άρχισε με τον Φοίνικα να ακολουθεί συνεχώς τον Ολυμπιακό, με τους γηπεδούχους όμως να ανοίγουν τη διαφορά μετά το 17-13. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους κι έκαναν το 25-19 και μπήκαν με το δεξί στο παιχνίδι.

Το δεύτερο σετ ήταν ακόμη πιο ανταγωνιστικό, μιας και οι Συριανοί πίστεψαν πως μπορούν να το πάρουν και να ισοφαρίσουν το παιχνίδι. Ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, όμως οι λεπτομέρειες ήταν με τους γηπεδούχους όπου και έκαναν το 25-23.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, οι ερυθρόλευκοι με την ψυχολογία στα ύψη έκαναν περίπατο, αφού έφεραν τη διαφορά ακόμη και στο +8. Το 25-17 έδωσε την καθαρή νίκη στους γηπεδούχους και ταυτόχρονα ο Ολυμπιακός παρέμεινε μόνος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι

Ο Φοίνικας ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο σκέλος του σετ καθώς με τον Ασπιώτη μείωσε σε 14-12. Ο Μανωλάκης με επίθεση πρώτου χρόνου μείωσε σε 15-13. Ο Στέρν με έξυπνο τρόπο πήρε τον πόντο και έφερε τη διαφορά στο +4 (17-13) για τον Ολυμπιακό. Ο Ιντάλγκο πήρε έναν προσωπικό πόντο για το 18-13. Με μπλοκ πάνω στον Τζούριτς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 22-17. Ο Τράβιτσα με δυνατή επίθεση έκανε το 23-17, καθώς οι Συριανοί δεν κατάφεραν να βγάλουν άμυνα. Στη συνέχεια, ο Τζούριτς από την γραμμή του σέρβις έστειλε τη μπάλα πάνω στον φιλέ για το 23-18. Ο Παγένκ με επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 24-18 και ο Τσέιβερς στη συνέχεια μείωσε σε 24-19. Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με άστοχο σέρβις από πλευράς του Φοίνικα Σύρου 25-19. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μέχρι τα μισά του πρώτου σετ, καθώς στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι κι έφτασε σχετικά εύκολα στην επικράτηση του.

Δυνατά στο δεύτερο σετ μπήκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι προηγήθηκαν με 4-1, με τον Γκαρσία στη συνέχεια να μειώνει σε 4-2. Ο Τζούριτς με ωραίο πρώτο χρόνο έκανε το 5-2. Λάθος από τον Γκαρσία που δεν κατάφερε να περάσει τη μπάλα για το 6-3. Με έξυπνο τρόπο ο Ιντάλγκο έκανε το 12-9. Ο Τσέιβερς με άσσο μείωσε για τους Συριανούς σε 13-12 και ο Χανδρινός στη συνέχεια έκανε το 14-12. Ο Μπαρμπούνης μετά την ωραία προσπάθεια μείωσε σε 14-13. Ο Χανδρινός νίκησε το διπλό μπλοκ του Φοίνικα κι έκανε το 15-13. Ο Τράβιτσα με άσσο έκανε το 16-13. Ο Ασπιώτης στη συνέχεια πήρε το μπλοκ άουτ για το 16-14. Ο Στερν δέχθηκε το μπλοκ από τον Φοίνικα και το «πειρατικό» μείωσε σε 16-15. Ο Τσέιβρες μείωσε σε 19-18 και συνέχισε να παραμένει εντός διεκδίκησης του σετ ο Φοίνικας Σύρου. Ο Χανδρινός στη συνέχεια έρχεται από την πίσω ζώνη κι έκανε το 20-18. Ο Χανδρινός δέχθηκε το μπλοκ των Συριανών και η ομάδα του κ. Ίλιτς μείωσε σε 21-20. Ο Στερν από τα τρία μέτρα έκανε το 22-20. Ο Μπαρμπούνης πήρε το μπλοκ άουτ για το 22-21. Στη διαγώνιο ο Στερν το 23-21 και στη συνέχεια ο κ. Ίλιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Μπράιν με μία γρήγορη επίθεση πρώτου χρόνου μείωσε σε 23-21 και στη συνέχεια ο Ιντάλγκο με επίθεση στην ευθεία έκανε το 24-22. Ο Μπράιαν μείωσε με τη σειρά του σε 24-23. Ο Τζούριτς με πρώτο χρόνο έκανε το 25-23 και οι ερυθρόλευκοι έκαναν με αρκετά μεγάλη δυσκολία το 2-0 στα σετ.

Ο Ιντάλγκο με άσσο έκανε το 4-2 για τους γηπεδούχους και στη συνέχεια ο Μπαρμπούνης μείωσε σε 4-3. Ο κ. Ίλιτς κάλεσε τάιμ άουτ καθώς είδε τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με τέσσερις πόντους (8-4). Τράβιτς και Παγένκ συνεργάστηκαν πολύ ωραία και το σκορ έγινε 10-5 για τους γηπεδούχους. Ο Μανωλάκης μετά την πολύ ωραία πάσα με το ένα χέρι από τον Πετσιά έκανε το 10-6. Ο Ασπιώτης πήρε το μπλοκ άουτ για το 11-7. Ο Τζούριτς με πρώτο χρόνο έκανε το 12-7, με τους γηπεδούχους να έχουν… χτυπήσει πολλές φορές από το κέντρο. Λάθος από τον Στερν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 13-8. Ο Ασπιώτης δυσκόλεψε την υποδοχή του Χανδρινού και οι Συριανοί έκαναν το 13-9. Ο Στερν νίκησε το διπλό μπλοκ των παικτών του κ. Ίλιτς για το 14-9. Ο Μπαρμπούνης έκανε το 15-10. Ο Χανδρινός έκανε το 16-11 μετά από ένα εντυπωσιακό χτύπημα. Λάθος από τους Συριανούς για το 17-11 και ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στο +6. Ο Κομιτούδης με άσσο έκανε το 19-11, ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο σετ στο +8 και ο κ. Ίλιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Φοίνικας μείωσε σε 20-13 μετά το λάθος από πλευράς Ολυμπιακού, όμως στη συνέχεια ο Χανδρινός πήρε το μπλοκ άουτ για το 21-13. Ο Γκόμεζ πήρε το μπλοκ άουτ και μείωσε σε 22-14. Ο Μποχάνης δεν κατάφερε να περάσει τη μπάλα για το 23-14 με τους γηπεδούχους να είναι πλέον πολύ κοντά στη νίκη. Ο Κομιτούδης έκανε υπέρβαση για το 23-15. Ο Ιντάλγκο έκανε το 24-16 και η διαφορά στο +8. Ο Μπαρμπούνης πήρε το μπλοκ άουτ κι έκανε το 24-17. Ο Ολυμπιακός πήρε το μπλοκ άουτ για το 25-17 και έκανε το 3-0 στα σετ.