Η ομάδα της Σαντορίνης, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2, ισοφάρισε και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ, όπου και ηττήθηκε με 2-3

Στις λεπτομέρειες ήττα του Α.Ο. Θήρας από τον Παναθηναϊκό

• Τετάρτη, 14 Φεβρουαρίου, 2024 - 06:21
  • /   Eνημέρωση: 14 Φεβ. 2024 - 19:00

Ο Παναθηναϊκός μετά από μία σκληρή… μάχη, που κράτησε περίπου δύο ώρες,  έφυγε με τη νίκη από την έδρα του Α.Ο. Θήρας αλλά είδε τη διαφορά από την κορυφή να αυξάνεται στους 4 βαθμούς.

Από την πλευρά της, η ομάδα της Σαντορίνης, αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2, επέστρεψε στον αγώνα κι όπως και με τον Ολυμπιακό (η άλλη ομάδα που πέρασε φέτος από το ΔΑΠΠΟΣ) έφτασε στο τάι μπρέικ, όπου η προσπάθεια για ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε με τις φιλοξενούμενες να επικρατούν εύκολα.

Το παιχνίδι ήταν διαφήμιση για το άθλημα, αφού τόσο ο Α.Ο. Θήρας, όσο και ο Παναθηναϊκός έδειξαν ένα πάρα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο.

Το παιχνίδι

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός καθώς πιέζοντας από τη γραμμή του σερβίς μετέτρεψε το 4-5 σε 4-9 και λίγο αργότερα έφτασε στο +6 (6-12) για να απαντήσει ο ΑΟΘ με τη Φίγιοκ (10-13 με άσσο της Σλοβένας και επίθεση της Μερκάδο), όμως η μείωση ήταν προσωρινή. Ο Παναθηναϊκός και πάλι με την Άτκινσον στο σερβίς μετέτρεψε το 12-15 σε 12-18 και έφτασε με άνεση στο 0-1 (αν και ο ΑΟΘ πλησίασε σε 16-19).

Στο δεύτερο σετ υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία με το μικρό προβάδισμα του ΠΑΟ (7-9, 9-11) να ανατρέπεται (13-12) και να ακολουθήσει μάχη πόντο με πόντο μέχρι το 19-18. Εκεί ο ΑΟΘ έχασε το σερβίς (τρίτο σερι), η Χριστοδούλου έκανε φιλέ και η Άτκινσον με κόντρα μπάλα διαμόρφωσε το 19-21... Η Καρκάσες  με μπλοκ στη Μερκάδο διαμόρφωσε το 20-23 για να κλείσει το σετ στο 21-25.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο τρίτο σετ, όταν ξεκίνησαν εντυπωσιακά φτάνοντας γρήγορα στο 8-4 και παρόλο που ο ΠΑΟ πλησίασε (8-7, 12-10), άνοιξαν γρήγορα τη διαφορά (15-11, 18-12) και μείωσαν εύκολα σε 2-1.

Το ντέρμπι απέκτησε νέο ενδιαφέρον με τον ΠΑΟ να έχει σταθερά το προβάδισμα στο τέταρτο σετ από το 7-6 και μετά μέχρι το 15-16 που έγινε 18-16 με μπλοκ στην Καρκάσες.

Ο ΠΑΟ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 20-19, αλλά η Γκρότους δεν τελείωσε την κόντρα και ήρθε η... κατάρρευση, καθώς με δύο μπλοκ και μια κακή υποδοχή το σκορ πήγε στο 24-19, για να στείλει η Φίγιοκ το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί όμως ο Παναθηναϊκός επανήλθε στο ματς και μετατρέποντας γρήγορα το 2-1 σε 2-5, έφτασε στο 3-8 με άσο της Καρκάσες και επίθεση της Άτκινσον.

Η διαφορά πλέον ήταν πολύ μεγάλη με τη Φουμάκη με δύο άσσους να διαμορφώνει το 4-12 και ένας ακόμη άσος της Άτκινοσν έδωσε οριστικό τέλος στο ματς.

5ο σετ: 2-5, 4-10, 4-12, 5-15

Διαιτητές: Νικάκης, Μάλφας, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Δρόσος, Χατζηδούκας, Γραμματεία: Τρίκκα.

Α.Ο. Θήρας (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 3 (2/10 επ., 1 μπλοκ), Σαβάρ 17 (16/39 επ., 1 άσσος, 61% υπ.-49% άριστες), Μερκάδο 26 (19/38 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φίγιοκ 16 (14/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ.-15% άριστες), Κιουτσιούκη / Γεωργιάδου (λ, 44% υπ.-32% άριστες), Αγγελοπούλου, Καραμπάση, Τσοχατζή, Χαμαλίδου 7 (3/4 επ., 4 μπλοκ).

Παναθηναϊκός Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 22% υπ.-07% άριστες), Άτκινσον 21 (15/43 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκρότους 6 (6/24 επ., 20% υπ.-20% άριστες), Παπαφωτίου 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Σάμανταν 14 (10/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μεταξά 2 (2/6 επ.) / Μπελιά (λ, 35% υπ.-13% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 1 (1/2 επ.), Φουμάκη 2 (2 άσσοι), Γενιτσαρίδη, Κελεσίδη.

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 5 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 51 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.