Ο Πανναξιακός νίκησε στο ΔΑΚ Νάξου τον Πόλις Καλλιθέας με 79-75 και οι παίκτες του έβγαλαν την…

Πρώτη… σέλφι

• Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου, 2016 - 06:22
  • /   Eνημέρωση: 30 Νοε. 2016 - 16:00

Το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας στο μπάσκετ πήρε ο Πανναξιακός, έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το οποίο έκρινε τον νικητή στην παράταση, ο Πανναξιακός επικράτησε με 79-75 (67-67 κανονική διάρκεια αγώνα) του Πόλις Καλλιθέας.

Αθλητές, προπονητές και ο πρόεδρος της ομάδας έγιναν ένα «κουβάρι» και φυσικά έβγαλαν την καθιερωμένη πρώτη τους «σέλφι νίκης» της φετινής χρονιάς.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν πολύ καλό, με τις δύο ομάδες από το πρώτο έως το τελευταίο δευτερόλεπτο να τα δίνουν όλα για τη νίκη. «Έκτος» παίκτης… οι φίλοι του Πανναξικού που κι αυτοί καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς δεν σταμάτησαν να φωνάζουν υπέρ της ομάδας του και να… σπρώχνουν τους παίκτες του κ. Βάβουλα προς την πρώτη τους νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκινούν καλύτερα και προηγήθηκαν 2-6. Ο Πανναξιακός κατάφερε με ένα σερί να προσπεράσει στο σκορ στο 5’ με τον Μάκαρη 9-8.  Η ομάδα από την Καλλιθέα όμως απάντησε άμεσα κι έτρεξε ένα σερί 3-9, όπου και ξέφυγε με πέντε πόντους διαφορά στο σκορ 12-17. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με τέσσερις πόντους και 17-21.

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι ανεβάζουν την πίεση τους, έτρεξαν αρχικά ένα σερί 6-0 και το 17-21 έγινε 23-21 με λέι απ του Γεωργιάδη.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ και το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα οριακό προβάδισμα στο σκορ (31-32).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Πανναξιακός δέχθηκε ένα σερί 2-7 και για πρώτη φορά η διαφορά ανέβηκε στους έξι πόντους. 33-39. Οι Ναξιώτες στη συνέχεια αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν στο… καλάθι 40-32, όμως και πάλι η Καλλιθέα πήρε… αέρα οκτώ πόντων 43-51, έχοντας μάλιστα πολύ καλά ποσοστά έξω από τη γραμμή των 6,75. Το σκορ έκλεισε στην τρίτη περίοδο με τους φιλοξενούμενους με μόλις δύο πόντους (53-51) μπροστά καθώς οι γηπεδούχοι με ένα καλό… φίνις μείωσαν και μπήκαν και πάλι στο παιχνίδι. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδος του ματς οι παίκτες κατάθεσαν… ψυχή αφού τα έδωσαν όλα για τη νίκη.

Με τρίποντο του Δαχρεντζή ο Πανναξιακός απέκτησε προβάδισμα με 54-53. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, ο Γεωργιάδης με 1/2 βολές έκανε το σκορ 67-67 στα 42 δεύτερα και στη συνέχεια ο Πολίτης αστόχησε στην τελευταία επίθεση αν και υπάρχουν διαμαρτυρίες για τις αποφάσεις των διαιτητών.

Στην έξτρα περίοδο, με τον Τζούρα ο Πόλις προηγήθηκε με 67-70, αλλά έως εκεί. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα μίλησε η ψυχή των παικτών της ομάδας της Νάξου, ο Μάκαρης με τρίποντο έφερε το σκορ στο 75-72 και με καλάθι του Μυλωνά λίγο αργότερα  έγινε το 77-74. Στα 10 δεύτερα πριν τη λήξη ο Δαχρεντζής ήταν στις δύο βολές που εκτέλεσε για να διαμορφώσει το τελικό σκορ 79-75.

Πανναξιακός – Πόλις Καλλιθέας 79-75 (67-67 κ.α.)

Δεκάλεπτα: 17-21, 14-11, 20-21, 16-14 παρ: 12-08

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Βάβουλας): Πολίτης 12 (2), Σβορώνος, Καλαβρός, Αρτσάνος Γεωργιάδης 5 (1), Καραγιάννης, Τζίμης 14 (1), Μάκαρης 11 (2), Μάκος, Δαχρεντζής 22 (1), Καδηγιαννόπουλος 2, Μυλωνάς 13.

ΠΟΛΙΣ Καλλιθέας (Μουρικίδης): Μπογδανίδης 11 (1), Βένιος, Κακαργιάς 8 (2) Θεοδωράκος 7 (2), Λυγγερίδης 6, Ευστρατίου 12, Ακουμάνης, Τσελέκος, Τσεκούρας, Κυριλής 8, Τσούρας 15 (3).

Ήττα για την Α.Ε. Σαντορίνης

Παρά την βελτιωμένη εικόνα που παρουσίασε η ομάδα της Σαντορίνης μετά και τις  τελευταίες προσθήκες, η ΑΕ Σαντορίνης ηττήθηκε με 75-93 από τον Έσπερο Λαμίας και πλέον ετοιμάζεται για τον επόμενο «τελικό» απέναντι στον Πόλις Καλλιθέας.

Η Λαμία, ξεκίνησε το παιχνίδι με μεγάλη ευστοχία έξω από τα 6,75 (8/11) στο 1ο δεκάλεπτο και συνολικά 14 εύστοχα τρίποντα κι έτσι κατάφερε να κτίσει μία μεγάλη διαφορά και να έχει το πάνω χέρι και στον ψυχολογικό τομέα.

Όταν η ΑΕΣ βρήκε τρόπο να κλείσει την περιφέρεια τότε και πάλι ο Έσπερος βρήκε λύσεις μέσα στη ρακέτα, εκμεταλλευόμενη τις απουσίες των γηπεδούχων.

Ο σοβαρός τραυματισμός του Βαγγέλη Παπασταματίου που στιγμάτισε τον αγώνα έδωσε επιπλέον πρόσφορο έδαφος στους παίκτες της Λαμίας.

Την επόμενη Κυριακή η Α.Ε.Σ ταξιδεύει στην Καλλιθέα σε έναν ακόμα «τελικό» απέναντι στον Πόλις, ο οποίος ηττήθηκε από τον Πανναξιακό στην παράταση οπότε και για την ομάδα της Καλλιθέας το παιχνίδι είναι αρκετά σημαντικό.
Οι έμπειροι «λεγεωνάριοι» της ομάδας της Σαντορίνης μιλώντας και επισημαίνοντας τα αδύνατα σημεία, είναι πολύ αισιόδοξοι ότι σύντομα η ομάδα θα δείξει άλλο πρόσωπο, δουλεύοντας πολύ στους αυτοματισμούς που πρέπει σιγά-σιγά να αποκτήσει.

Α.Ε. Σαντορίνη-Έσπερος Λαμίας 75-93
Δεκάλεπτα:23-32, 39-49, 57-72, 75-93
Διαιτητές: Σκαλτσής-Χριστοδουλάκης
Α.Ε. Σαντορίνης (Σφήκας): Σταύρου 2, Κατικαρίδης 7(2), Δουλγεράκης 9, Βουρτζούμης 4, Πάππος 12, Παπαδόπουλος 26(1), Πετράκης 1, Νικολαΐδης 14.
Έσπερος Λαμίας (Γ. Σοφογιάννης): Ρόκας 4, Φραγκιαδάκης 3 (1), Σέττος 19 (4), Αργύρoς 4 (1), Ξηρός, Παναγιωτίδης 16 (2), Φύκας Π. 8, Σοφογιάννης Μ. 10 (1), Φούντας, Ζαχαράκης 15 (5), Τσαπούρνας 2, Παπαργυρόπουλος 12.