Η ομάδα της Σύρου επικράτησε με 46-55 του Α.Ο. Πάρου στο ματς για το πρωτάθλημα των ανδρών

Σεφτέ στις… νίκες για Άρη

• Τετάρτη, 26 Απριλίου, 2017 - 06:24
  • /   Eνημέρωση: 26 Απρ. 2017 - 17:00

Την πρώτη του νίκη στο ανδρικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων πανηγύρισε ο Άρης Σύρου, που επικράτησε με 46-55 του ΑΟ Πάρου σε παιχνίδι που  πραγματοποιήθηκε στην Α’ κλειστή αίθουσα του Αθλητικού Κέντρου του Δήμου Σύρου – Ερμούπολης. Η νεανική ομάδα του Άρη, έχοντας στη σύνθεσή της αρκετούς αθλητές από το παιδικό και το εφηβικό τμήμα, πήρε από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο διατήρησε στη διάρκεια όλου του αγώνα, παρά την πίεση από την τυπικά γηπεδούχο ομάδα της Πάρου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό, με τις δύο ομάδες να παίζουν για τη νίκη. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και χάρη στην πιεστική τους άμυνα, αλλά και στις σωστές επιλογές στην επίθεση έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι στο σκορ με 9-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τις επιθέσεις και το σκορ να κλείσει στο 12-21 υπέρ του Α.Ο. Πάρου. Οι Συριανοί με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πίεσαν και πάλι στην άμυνα και κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά στο +9, χάρη στο 10-15 του επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να… αντιδράσουν να κάνουν την αντεπίθεσή τους, όμως οι αθλητές του Άρη είχαν τις λύσεις στην επίθεση και κράτησαν την υπέρ τους διαφορά. Η νίκη αυτή έδειξε το… δρόμο στους Συριανούς που μετά το αρνητικό τους ξεκίνημα αναμένεται να παρουσιάσουν καλύτερη εικόνα στο πρωτάθλημα των ανδρών.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-14, 12-11, 10-15, 15-15

ΑΟ ΠΑΡΟΥ: Κίττα 10, Κούτρας 2, Κονδύλης 2, Καζακίδης 17, Μιχαλάκης 15, Μπάλιος, Βαγιόπουλος, Μοστράτος, Σιφναίος, Βιώνης, Κουρμούκης, Ζωντανός

ΑΡΗΣ ΣΥΡΟΥ: Πολίτης 7, Ξένος 7, Βαβίτσας 11, Πάχης 4, Βασιλειάδης 6, Κηπουρίδης 13, Αντωνίου 7, Κωστόπουλος, Φωστέρης, Πρίντεζης, Καπέλας, Καψωμενάκης