Ο Νηρέας επικράτησε με 3-2 της Ένωσης Αστέρα – Μαρπησσαϊκού και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Κυκλάδων

“Χορταστικό” ματς

Ένα χορταστικό παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι Παριανοί φίλαθλοι, καθώς ο αγώνας της Ένωσης Αστέρα-Μαρπησσαϊκού με τον Νηρέα, ήταν διαφήμιση του ποδοσφαίρου.

Στον αγώνα εκτός από τα πέντε συνολικά τέρματα που σημειώθηκαν υπήρχαν αρκετές κλασσικές ευκαιρίες και δοκάρια. Επίσης, η αγωνία για τον τελικό νικητή ήταν μεγάλη από το σκορ μπορούσε να αλλάξει ανά πάσα στιγμή. Ο Νηρέας πάντως πήρε δίκαια την πρόκριση για την επόμενη φάση, καθώς επιβλήθηκε με 3-2 της Ένωσης Αστέρα-Μαρπησσαϊκού και θα αντιμετωπίσει τον Α.Ο. Πάρου.

Στο 12' οι γηπεδούχοι άνοιξαν με τον Γκεμπόρις, έπειτα την πάσα του Παντελαίου.

Στο 17' ο Σουλίδης με πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή ισοφάρισε για τον Νηρέα σε 1-1.

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως απειλούσαν την Ένωση μόνο από στημένες φάσεις. Η ομάδα του κ. Κοπανίδη ήταν καλά οργανωμένη στην άμυνα, κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι παίκτες του Γιώργου Μοστράτου να μην βρίσκουν ανοικτούς διαδρόμους.

Ο Νηρέας ένα λεπτό πριν ολοκληρωθούν τα πρώτα σαρανταπέντε λεπτά κατάφερε να πετύχει την ολική επαναφορά και να πάρει “κεφάλι” στο σκορ, χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Τέτλα με κεφαλιά, έπειτα την εκτέλεση φάουλ του Τόρδη.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την προβλεπόμενη ξεκούραση με το γκολ του 44' να τους χωρίζει.

Στο δεύτερο μέρος αν και ο Νηρέας έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τους Χατζία και Κορτιάνο, η Ένωση Αστέρα-Μαρπησσαϊκού κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Συγκεκριμένα στο 52' ο Γ. Ρούσσος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση έπειτα την συνεργασία των Γκεμπόρις-Βιτζηλαίου και με πλασέ έκανε το 2-2.

Στο 74' ο Μετάι στάθηκε άτυχος στο σουτ που επιχείρησε, αφού είδε τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Σομπόνη.

Ένα λεπτό αργότερα ο Τέτλα νίκησε τον Σομπόνη κι έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Νηρέα.

Στο 77' ο Λ. Χριστόφορος έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει καθώς στο σουτ που επιχείρησε η μπάλα βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Παπαδάκη.

ΕΝΩΣΗ Αστέρα Μαρπησσαϊκού: (Κοπανίδης Τ.) Σομπόνης, Γκεμπορις, Χριστόφορος Λ (89'Γιαννιώτης), Κορρές, Σάμιος Κ., Κρητικός Σ. (30' λ.τρ. Βιτζηλαίος), Ρούσσος Μ., Ρούσσος Γ. (85' Κρητικός Δ.), Παντελαίος, Χριστόφορος Χ., Τριβυζάς.

ΝΗΡΕΑΣ: (Μοστράτος Γ.), Παπαδάκης, Ρούσσος Π., Τέτλα, Δελημπαλταδάκης, Μπαρμπαρήγος, Μετάι, Τόδρη, Κορτιάνος, Σουλίδης (89'Κουτσίκου), Ρούσσος Δ. (85' Τριπολιτσιώτης), Χατζία