Το Φιλώτι κέρδισε τον Αστέρα Τραγαίας με 3-1 και πέρασε στην πέμπτη θέση

Ανανεωμένο και... ωραίο

Το Φιλώτι έπειτα από μία πάρα πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε στο τοπικό ντέρμπι της Νάξου, καθώς νίκησε με 3-1 τον Αστέρα Τραγαίας, στο γήπεδο του Αγερσανίου.

Το παιχνίδι είχε πάρα πολύ καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να έχουν επιθετικούς προσανατολισμούς, αφού ήθελαν το τρίποντο, ώστε να ανέβουν ακόμη περισσότερο βαθμολογικά. Το Φιλώτι με τη νίκη του αυτή έφτασε τους 12 βαθμούς και ξεπέρασε στην βαθμολογία το Αστέρα που έχε 11 και πλέον βρίσκεται στην 5η θέση.

Μπορεί οι δύο ομάδες της Σαντορίνης (Θύελλα Καμαρίου και Πανθηραϊκός) να έχουν ξεφύγει στην βαθμολογία, όμως η μάχη με τις ομάδες που βρίσκονται πίσω τους συνεχίζεται με αμείωτο ρυθμό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, αφού ο Λιμπερτάς για το Φιλώτι άνοιξε το σκορ, μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι τυπικά γηπεδούχοι προσπάθησαν στη συνέχεια για την ισοφάριση, βγήκαν μπροστά, πίεσαν την ομάδα του Στέφανου Μεϊμάρογλου και τα κατάφεραν οκτώ λεπτά αργότερα. Ο Βασιλάκης μετά την ασταθή απόκρουση του Κουφόπουλου, στο φάουλ του Δενδρινού έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1). Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ να είναι ισόπαλο 1-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά κι έχασαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες να περάσουν μπροστά στο σκορ. Η πρώτη χάθηκε από τον Σπανό και η δεύτερη από τον Παραρά. Όμως η καλή εικόνα του Αστέρα άλλαξε, αφού έμεινε στο 65' με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Ψαρρού με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα, βγήκαν μπροστά και πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ.

Στο 83' ο Μανιός έπειτα την εκτέλεση κόρνερ του Λυμπερτά, νίκησε με διπλή προσπάθεια τον Κατούλη κι έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Αστέρα.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Λυμπερτάς από τα έντεκα βήματα σφράγισε τη νίκη ια το Φιλώτι. Την εσχάτη των ποινών είχε κερδίσει ο Πράσινος, ο οποίος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Λεγάκη.

Αστέρας Τραγαίας (Βλησίδης): Κατσούλης, Λεγάκης, Κουφόπουλος, Δρύλης (85’ Κατσιούλης), Βουτσίνος, Πενίκου, Τουλούπης (46’ Σπανός), Δεδρινός, Σφυρόερας (46’ Παραράς), Μαρούλης, Ψαρρός.

ΑΜΣ Φιλωτίου (Μεϊμάρογλου): Βασιλάκης (22’ λ.τ. Πολυκρέτης Γ.), Μουστάκης Ν., Μανιός, Ψαρράς, Κατσουρός, Βασιλάκης Μ. (36’ λ.τ. Μαρούλης, Στρατούρης, Πράσινος, Λιόφαγος (75’ Μουστάκης Δ.), Λυμπερτάς, Πολυκρέτης Σ.

4. Α.Ο. ΤΗΝΟΥ -4 4 0 0 4 0 12

Το σωματείο 'Α.Ο. ΤΗΝΟΥ' έχει -2 βαθμούς. απόφαση Π.Ε./Ε.Π.Σ.Κ. υπ αριθμ.21/1-10-2013