Ο Φοίνικας επικράτησε με 3-0 σετ (22-25, 22-25, 19-25) του Άρη, στη Μίκρα και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της 5η θέσης

Καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες

Το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζεται για την κατάκτηση της 5ης θέσης και την εξασφάλιση του Ευρωπαϊκού εισιτηρίου για το Challenge Cup, έκανε ο Φοίνικας Σύρου, που νίκησε το Σάββατο τον Άρη στο γήπεδο της Μίκρας με 3-0 σετ (22-25, 22-25, 19-25). Το “Πειρατικό” πλέον χρειάζεται μία νίκη για να τελειώσει τη σειρά των αγώνων με τους Θεσσαλονικείς. Ο Φοίνικας θα φιλοξενήσει το ερχόμενο Σάββατο στο Αθλητικό Κέντρο του Δήμου Σύρου – Ερμούπολης “Δημήτριος Βικέλας”, τον Άρη και με νίκη τελειώνει η σειρά των αγώνων. Αν οι Συριανοί δεν καταφέρουν να κάμψουν τότε την αντίσταση των παικτών του κ. Κουτσονίκα, τότε θα έχει και δεύτερη ευκαιρία την επόμενη ημέρα (Κυριακή 21 Απριλίου), στο ίδιο γήπεδο να νικήσει τον Άρη και να πάρει την πέμπτη θέση. Η εμφάνιση πάντως των δύο ομάδων στο Σαββατιάτικο παιχνίδι έδειξε ότι ο Φοίνικας έχει διαφορά ποιότητας από τους Θεσσαλονικείς και δεν θα χρειαστεί και τρίτο παιχνίδι για να κρίνει τη σειρά των αγώνων.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν καλύτεροι καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασαν δίκαια στην εύκολη νίκη. Η εικόνα που παρουσίασαν οι Συριανοί ήταν μια από τις καλύτερες της φετινής σεζόν. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός, ότι ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και μάλιστα με διαφορά και τη μοναδική φορά που ήταν πίσω, ήταν στο ξεκίνημα του 3ου σετ με 3-2. Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Άρη συνεχώς κυνηγούσαν στο σκορ το “Πειρατικό”.

Οι Θεσσαλονικείς δεν ήταν σε καλή ημέρα κι αυτό φαινόταν καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με μοναδική εξαίρεση τον Κυριακίδη που πάλευε μόνος του. Επίσης, ο κ Κουτσονίκας δεν είχε στη διάθεσή του και τον Μπαμπαλιούτα, αφού ο λίμπερο ήταν εκτός αποστολής, λόγω κάποιον ενοχλήσεων.

Ελλείψεις είχε και το “Πειρατικό” αφού στη Σύρο είχε παραμείνει ο Κοβάσεβιτς, με τον Νικηφορίδη να καλύπτει πάρα πολύ το κενό του. Πρώτος σκόρερ του Φοίνικα ήταν ο Ντορνέλας, ενώ για ακόμη μια φορά στους διακριθέντες ήταν οι κεντρικοί, Τακουρίδης και Σουλτανόπουλος. Ο Λάππας με πάρα πολύ καλό ποσοστό στην επίθεση (73%), βοήθησε κι αυτός με τη σειρά του την προσπάθεια για νίκη του Φοίνικα και ο Κουρνέτας μοίρασε ωραία το παιχνίδι.

Στο 1ο σετ ο Φοίνικας μπήκε δυνατά και πήρε το προβάδισμα (5-8), με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να μειώνουν στον πόντο τη διαφορά (10-11). Γρήγορα όμως ο Φοίνικας ξαναπήρε μια διαφορά τεσσάρων πόντων (10-14) την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ (13-16, 17-20, 22-25). Παρόμοια η εικόνα και στο 2ο σετ, με το “πειρατικό” να παίρνει από την αρχή το προβάδισμα (4-7), τον Άρη να καταφέρνει να ισοφαρίζει (8-8), αλλά τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να ανοίγουν και πάλι τη διαφορά (11-16), την οποία και διατήρησαν (14-19, 18-22) μέχρι το τέλος του σετ (22-25). Στο 3ο σετ φάνηκε ότι οι γηπεδούχοι δεν πιστεύαν ότι μπορούν να γυρίσουν το ματς, κάτι που το εκμεταλλεύτηκε ο Φοίνικας, κι έτσι, πήρε σημαντική διαφορά από νωρίς (6-10), την οποία διεύρυνε στη συνέχεια (10-18) και έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση (19-25).

Νίκη χαρισμένη στον πρόεδρο

Ο Δημήτρης Παλιόπορτας από την ημέρα που έχει αναλάβει την προεδρία της ομάδας του Φοίνικα είναι στα περισσότερα παιχνίδια κοντά στους παίκτες του. Ο πρόεδρος του ¨Πειρατικού” είναι γνωστό ότι αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα υγείας κι αυτό του στέρησε τη δυνατότητα το Σάββατο να βρεθεί δίπλα στην αγαπημένη του ομάδα. Για τον λόγω αυτόν οι παίκτες και η τεχνική ηγεσία μετά το τέλος του αγώνα με τον Άρη, αφιέρωσαν τη νίκη στον κ. Παλιόπορτα. Ο προπονητής του Φοίνικα Δημήτρης Ανδρεόπουλος μίλησε μετά το τέλος του αγώνα και είπε: “Ο πρόεδρος δεν ήρθε στη Θεσσαλονίκη και αυτό έγινε για πρώτη φορά νομίζω. Συζητήθηκε από τα παιδιά στα αποδυτήρια και του αφιερώνουμε τη νίκη”. Όσο για το παιχνίδι ο τεχνικός των Συριανών τόνισε τα εξής: “Είχαμε πολύ υψηλά ποσοστά στην επίθεση και κάναμε πολύ λίγα λάθη. Αυτά τα δύο στοιχεία ήταν αυτά που μας έδωσαν μια εύκολη νίκη. Τώρα πάμε στη Σύρο για να δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό και να τελειώνουμε τη σειρά”.

Από την πλευρά του ο αρχηγός του “Πειρατικού” Βασίλης Κουρνέτας είπε μετά το τέλος του αγώνα: “Ήμασταν πολύ σοβαροί σε όλο το παιχνίδι και πήραμε τη νίκη που θέλαμε ώστε να έχουμε πλεονέκτημα για την 5η θέση και την έξοδο στην Ευρώπη. Δεν είμαστε ευχαριστημένοι που παίζουμε για τις θέσεις 5-8, δεν ήταν αυτός ο στόχος μας από την αρχή της σεζόν, αλλά πρέπει να συνηθίσουμε στη πραγματικότητα. Πρέπει να δείξουμε για άλλη μία φορά καλό αγωνιστικό πρόσωπο, να κάνουμε άλλη μία σοβαρή εμφάνιση και να κλείσουμε τη χρονιά με την έξοδο στην Ευρώπη και μάλιστα με ένα νικηφόρο αγώνα στην έδρα μας”.

Πιστεύουν στην ανατροπή

Ο Βαγγέλης Κουτσονίκας πιστεύει στις δυνάμεις της ομάδας του και δίνει το σύνθημα για ανατροπή της σειράς των αγώνων στα ματς που θα γίνουν στη Σύρο: “Δεν μπορέσαμε να έχουμε καλό σέρβις και να δημιουργήσουμε ρήγμα στην υποδοχή του Φοίνικα. Για εμάς αποτελεί κίνητρο το ευρωπαϊκό εισιτήριο και πάμε στη Σύρο να “χτυπήσουμε” τα δύο ματς ώστε να ανατρέψουμε την εις βάρος μας κατάσταση”.

Ο Κυριάκος Τσομπάνογλου που αγωνίστηκε λίμπερο με ποσοστό 70% υποδοχή και 39% άριστες υποδοχές δήλωσε: “Μας βγαίνει η κούραση και οι τραυματισμοί απ΄ όλη την χρονιά, μπορεί να μην ήμασταν καλοί στο σέρβις, όπως στο προηγούμενο ματς με την Κηφισιά, όμως, θα πάμε στη Σύρο να παλέψουμε μέχρι τέλους”.

Άρης – Φοίνικας 0-3 σετ

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Δημητρίου, Κύρκος. Γραμματεία: Καρακούλια.

Τα σετ: (22-25, 22-25, 19-25) σε 75΄