Ο Φοίνικας επικράτησε χθες το απόγευμα με 3-0 του Άρη Θεσσαλονίκης

Έπαιξε με “σβηστές τις μηχανές”

Αν και τα βρήκε σκούρα στο πρώτο σετ, ο Φοίνικας στα επόμενα δύο έκανε περίπατο και επικράτησε εύκολα με 3-0 του Άρη Θεσσαλονίκης, στην χθεσινή αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Volleyleahue. Το Πειρατικό αν και ξεκίνησε πού καλά το παιχνίδι, αφού βρέθηκε με 11-8 μπροστά στο σκορ, στη συνέχεια ο Άρη πίεσε στην πρώτη μπάλα και κατάφερε να αντιστρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να περάσει μπροστά στο σκορ. Ο Ανδρεάδης έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 0-1, αφού αν και βρέθηκε μόνος στον αέρα και όλη την ομάδα του Φοίνικα να τον κοιτά, πέταξε άουτ την μπάλα και ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 31-31. Από και πέρα ο Φοίνικας φάνηκε ήρεμος στην επίθεση και έκανε το 1-0, αφού η επίθεση του Τζελάτι σταμάτησε στο φιλέ.

Στο δεύτερο σετ ο Άρη κατέρρευσε νωρίς και ο κ. Μέλκας έβαλε τους αναπληρωματικούς ώστε να δώσει χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς αθλητές της ομάδας. Ο Φοίνικας εύκολα και χωρίς πρόβλημα έκανε το 2-0 στα σετ αφού ο Παπαδόπουλος με άσο έκανε το 25-10. Η εικόνα και του τρίτου σετ ήταν παρόμοια με του δεύτερου, αφού ο Φοίνικας έφτασε εύκολα στην κατάκτησή του με 25-13. Το ευχάριστο για την ομάδα της Σύρου είναι ότι μετά το πρώτο σετ δεν χρειάστηκε να ανεβάσει στροφές και έτσι δεν επιβαρύνθηκαν οι παίκτες της. Το επόμενο ματς είναι το ερχόμενο Σάββατο στη Λαμία.

Τα σετ
1ο σετ

Ο Ντόκιτς ισοφάρισε σε 1-1 και με μπλοκ έβαλε τον Φοίνικα μπροστά στο σκορ με 2-1. Ο Παπαδόπουλος με άσο έκανε το 5-3. Ο Σωτηρίου πήρε το μπλοκ άουτ και ο Άρης πέρασε με έναν πόντο στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8). Ο Φέργκιουσον με μπλοκ έκανε το 9-8 για το “Πειρατικό” και με τον ίδιο τρόπο έδωσε αέρα δύο πόντων για τον Φοίνικα (10-8).

Παπαδόπουλος σαν σε προπόνηση το 11-8, μετά την λάθος υποδοχή. Ο Κάντγουελ με άσο έκανε το 13-8. Μπλοκ ο Σωτηρίου πάνω στον Ντόκιτς έκανε το 16-17 και στη συνέχεια ο Σέρβος ισοφάρισε σε 17-17. Ο Ανδρεάδης σταμάτησε τον Φέργκιουσον και 18-18. Διαγώνια επίθεση του Τζελάτη 21-21. Ο Παπαδόπουλος έκανε το 22-21. Ο Κυριακής με άσο έκανε το 22-23. Ο Ντόκιτς ισοφάρισε σε 23-23. Ο Σωτηρίου στην πίσω ζώνη και το σκορ έγινε 23-24. Ο Σωτηρίου το 24-25. Στο φιλέ το σερβίς του Τζελάτι, 25-25. Ο Σωτηρίου πήρε το μπλοκ άουτ από τον Φέργκιουσον και έκανε το 25-26. Ο Κυριακίδης σταμάτησε τον Ντόκιτς για το 26-27. Πρώτος χρόνος από τον Φέργκιουσον 27-27. Ο Ντόκιτς ισοφάρισε με έξυπνο πλασέ σε 29-29. Ο Κάντγουελ ισοφάρισε σε 30-30. Τραγικό λάθος ο Ανδρεάδης 31-31. Άσο από τον Ντόκιτς 32-31. Ο Κάντγουελ έκανε το 33-32. Στο φιλέ η επίθεση του Τζελάτι και ο Φοίνικας έκανε το 34-32 (1-0).

2ο σετ

Ο Ντόκιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 3-0. Ο Κάντγουελ έκανε το 4-1 για του Συριανούς. Ο Ντόκιτς με μπλοκ έκανε το 10-2. Άουτ η επίθεση του Τζελάτι και ο Φοίνικας αυξάνει την διαφορά στους εννέα πόντους 13-4. Ο Φέργκιουσον με πρώτο χρόνο το 14-5. Ο Ντόκιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 15-5. Ωραία πάσα από τον Πάρις και ο Φοίνικας στο +11 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-5). Ο Ανδρεάδης έκανε το 16-6. Χαραλαμπίδης για το 17-6. Άσος από τον Πάρις 18-6. Άουτ επίθεση του Μέλκα. Μήλης για το 19-8. Παπαδόπουλος 20-8. Ο Ντόλκας σταμάτησε πάνω στον φιλέ τον Μήλη 21-8. Άσο πήρε ο Μούχλιας 22-10. Ο Ντόκιτς πέρασε τη μπάλα ανάμεσα στα απλωμένα χέρια των παικτών του Άρη για το 23-10. Ο Παπαδόπουλος με άσο έδωσε τέλος στο σετ (25-10).

3ο σετ

Ο Ντόκιτς άνοιξε το σκορ (1-0) και και ο Πάρις με άσο έκανε το 2-0. Νέος άσος από τον Πάρις και ο Φοίνικας ξέφυγε από το ξεκίνημα το 4-0. Άουτ το σερβίς του Παπαδόπουλου 5-2. Ο Κάντγουελ έκανε το 6-2. Μείωσε στους τρεις για τον Άρη ο Σωτηρίου 6-3. Ωραία πάσα από τον Πάρις και ο Φέργκουσιον τελείωσα έξυπνα στον πρώτο χρόνο 7-3. Ο Ντόκιτς πήρε τον πόντο και ο Φοίνικας ξέφυγε με πέντε (8-3). Άσος από τον Ντόκιτς 9-3. Νέο άσο πήρε ο Σέρβος διαγώνιος και το σκορ έγινε 10-3. Ο Ντόκιτς έκανε το 12-4 με επίθεση στην πίσω ζώνη. Ο Κυριακής πήρε το μπλοκ άουτ 12-5. Υπέρβαση από τον Πάρις και ο Άρης μείωσε σε 13-7. Ο Κάντγουελ πήρε το μπλοκ άουτ για το 15-8. Με το +8 ο Φοίνικας πήγε στους πάγκους για το δεύτερη τεχνικό τάιμ άουτ (16-8). Ο Ντόκιτς με επίθεση έκανε το 17-9. Άουτ πέρασε η επίθεση του Παπαδόπουλου και το σκορ έγινε 18-11. Φέργκιουσον μετά την πάσα του Πάρις 19-11. Δεν μπόρεσε να βγάλει άμυνα στην επίθεση του Κάντγουελ ο Μπαμπαλιούτας 20-11. Ο Παπαδόπουλος νίκησε το διπλό μπλοκ του Άρη και έκανε το 21-12. Ο Ντόκιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 23-12. Ο Παπαδόπουλος πήρε το μπλοκ άουτ και ο Φοίνικας έκανε το 3-0 σετ (25-13).