Ήττα με 3-0 από την Sastamala ο Φοίνικας

Η ομάδα της Σύρου “παραδόθηκε” στην Φιλανδική VALEPA Sastamala με 3-0 σετ (25-22, 25-16, 26-24), για τους 16 του Cev Cup.

Το “Πειρατικό” προσπάθησε στο πρώτο και στο τρίτο σετ, όμως οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την κακή πρώτη μπάλα των παικτών του κ. Νίκολιτς και έφτασε σε μία σχετικά εύκολη νίκη.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι ήταν κοντά στο σετ μέχρι το 14-13 και στο 17-16. Από εκέι κια πέρα οι γηπεδούχοι με σερί 3-0 άνοιξαν τη διαφορά, αφού έγινε το 20-17. Ο Λάππας με άσο μείωσε σε 23-20 κι έπειτα από λάθος ο Φοίνικας μείωσε σε 23-21. Ο Ντόκιτς έφερε και πάλι τη διαφορά στου δύο 24-22, όμως με επίθεση στη πίσω ζώνη η Sastamala έκανε το 25-22.

Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας ήταν απλά... θεατής, αφού οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν εντός του παρκέ, με την διαφορά να είναι από την αρχή μεγάλη. Ο Πάρις με ωραίο τρόπο έκανε το 23-16 και ο Χούριο με επίθεση στην κόντρα έδωσε το δεύτερο σετ στους γηπεδούχους, αφού έκανε το 25-16.

Τέλος, στο τρίτο σετ, το ματς ήταν ντέρμπι έως το τέλος του, αφού οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ. Τα λάθη στο τέλος πρόδωσαν τους φιλοξενούμενους, αφού έπειτα από άσχημη υποδοχή ο Πάρις δεν μπόρεσε να κάνει κάτι καλό και η μπάλα πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρο και οι γηπεδούχοι με το 26-24 πήραν και το τρίτο σετ και συγχρόνως της νίκη με 3-0.

Τώρα, το έργο των Συριανών στον επαναληπτικό είναι δύσκολο, αφού πρέπει να πάρει το ματς με 3-0 και να πάρει και το χρυσό σετ.