Η ομάδα της Νάξου επικράτησε με 66-35 της Ερμούπολης στο ματς που έκλεισε το πρωτάθλημα ανδρών

Πρωταθλητής Κυκλάδων ο Πανναξιακός

Ο Πανναξιακός ήθελε μόνο νίκη απέναντι στην Ερμούπολη, ώστε στεφθεί και  τυπικά πρωταθλητής Κυκλάδων. Η ομάδα του κ. Ονάσογλου δεν πτοήθηκε από την εντός έδρας ήττα από τον Άρη Σύρου, αντιθέτως, χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες επικράτησε της Ερμούπολης και στέφθηκε πρωταθλητής Κυκλάδων για την αγωνιστική περίοδο 2021-22.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό μέρος, οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όπου και παρέμειναν κοντά στο σκορ, αφού το επιμέρους σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 15-10. Με τη έναρξη όμως του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι με αποτέλεσμα να ανοίξουν την διαφορά, με το σκορ της περιόδου να είναι 16-5. Οι Συριανοί δεν μπόρεσαν από την πλευρά τους - παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν - να επιστρέψουν και να ηττήθηκαν με 66-35.

Από εκεί και πέρα ο Πρωταθλητής Πανναξιακός θα συμμετέχει σε αγώνες μπαράζ που θα γίνουν στην Αθήνα μεταξύ 22 και 26 Ιουνίου με αντιπάλους την ΕΑ Καλύμνου (Δωδεκάνησα), ΑΕ Καρλοβασίου (Σάμος), τον Αιολικό Μυτιλήνης (Λέσβος) και τον Πρωταθλητή Χίου (ΝΟ Θυμιανών).

Πανναξιακός – Α.Ο. Ερμούπολης 66-35

Διαιτητές : Σαμοθράκης , Μαρουδιάς

Δεκάλεπτα : 15-10, 31-15, 50-20, 66-35

Πανναξιακός (Ονάσογλου): Δέτσης 3(1), Βόμβας 3, Καλαβρός 3, Ατζαμόγλου 4, Λάσκαρης 4, Μαγγιώρος 13(1), Πιτταράς 2, Καραγκιολίδης 13 (2), Αδελφουλάκος, Μυλωνάς 9(1), Αγγελόπουλος 6, Χατζόπουλος 4

ΑΟ Ερμούπολης (Αραβοσιτάς): Πρίντεζης 5, Τζώρτας 4, Γαβιώτης 2, Φαχίμ 2, Τσιομπάνης 7,Τζώρτζης 8(2), Μαρινάκης 7