Τετραπλή ισοβαθμία στην κορυφή της Α’ Κατηγορίας Κυκλάδων μετά τη νίκη της ομάδας της Νάξου

Δύσκολα ο Πανναξιακός 3-2 τον Καρτεράδο

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Κυκλάδων πήρε ο Πανναξιακός μετά το… δύσκολο 3-2 επί του Καρτεράδου. Η ομάδα της Νάξου έδωσε το εντός έδρας παιχνίδι της στο γήπεδο του Φιλωτίου το οποίο σε διαστάσεις είναι αρκετά πιο μικρό από το ΔΑΚ Νάξου. Στο ίδιο γήπεδο θα διεξαχθεί και το μεγάλο ντέρμπι της Α’ κατηγορίας Κυκλάδων μεταξύ του Πανναξιακού και του Α.Ο. Μυκόνου. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον Πανναξιακί, καθώς προηγήθηκαν μόλις στο 2’ με το τέρμα του Φίλων. Οι παίκτες του κ. Σκούνα αντέδρασαν άμεσα καθώς έφεραν αρχικά το ματς στα ίσα στο 4’ με τον Γκασούκα, ενώ με την συμπλήρωση δεκαπέντε λεπτά αγώνα έφεραν το ματς τούμπα ολοκληρώνοντας την ολική ανατροπή κάνοντας το σκορ με τον Ζανελάρι 2-1. Το σκορ μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε και ο Πανναξιακός πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος στο σκορ με 2-1. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι έστειλαν τη μπάλα στα δίχτυα πάλι με τον Ζανελάρι και ξέφυγαν με δύο τέρμα, έπειτα το 3-1. Το συγκρότημα από την Σαντορίνη δεν το έβαλε κάτω, βγήκε μπροστά και μείωσε σε 3-2 πάλι με τον Φίλων και μπήκε εκ νέου στη διεκδίκηση του ματς. Το σκορ δεν άλλαξε παρά τις προσπάθειες κυρίως του Πανναξιακού, παρέμεινε ως είχε και η ομάδα της Νάξου με το πρώτο της τρίποντο έφτασε τους τέσσερις βαθμούς, όσους έχει ο Α.Ο. Μυκόνου και ο Α.Ο. Σύρου.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ καλό, είχε έναν γρήγορο ρυθμό και σ’ αυτό βοήθησε το γρήγορο τέρμα που σημείωσε ο Καρτεράδος με τον Φίλων. Οι δύο ομάδες στη συνέχεια έπαιξαν ανοικτά δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, όμως η ποιότητα των παικτών της ομάδας της Νάξου βοήθησαν ώστε ο Πανναξιακός να πάρει έστω και δύσκολα τη νίκη κόντρα στον Καρτεράδο.

Οι καλύτερες φάσεις και τα γκολ της αναμέτρησης

2’ ο Καρτεράδος με το ξεκίνημα της αναμέτρησης κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Φίλων 0-1. Ο Σελιστάι μετά από μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή του Χαμηλοθώρη έπεσε στο έδαφος με τον διαιτητή να δείχνει την παράβαση.

4’ ο Γκασούκας με ωραίο κοντινό πλασέ έκανε το 1-1 για την ομάδα της Νάξου.

15’ ο Ζανελάρι με ωραία ατομική ενέργεια βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ολοκληρώνοντας την ολική ανατροπή κάνοντας το σκορ 2-1 για τον Πανναξιακό.

46’ με ένα πολύ ωραίο σουτ πάνω στην κίνηση ο Ζανελάρι έκανε το 3-1 για την ομάδα της Νάξου.

53’ ο Φίλων με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή νίκησε τον Ζέρβα και μείωσε σε 3-2, βάζοντας και πάλι την ομάδα μέσα στο παιχνίδι.

55’ μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Πανναξιακό με τους Ζανελάρι και το Σένε.

59’ ο Ζανελάρι βγήκε από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής και με σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Ξαγοράρη, ο γκολκίπερ της ομάδας της Σαντορίνης απέκρουσε ενστικτωδώς.

61’ ο Γεωργιάδης με σουτ από πλεονεκτική θέση από τα αριστερά ανάγκασε τον Ξαγοράρη σε μία ακόμη δύσκολη επέμβαση.

64’ ο Ζέρβας χωρίς πρόβλημα απέκρουσε το σουτ του Αρβανίτη.

68’ άουτ πέρασε η μπάλα στο σουτ έξω από την περιοχή του Αχμετάι.

69’ διπλή ευκαιρία για τον Πανναξιακό, ο Ξαγοράρης αρχικά έβγαλε με τις γροθιές της μπάλα στο σουτ του Γεωργιάδη, στην επαναφορά ο Ζανελάρι δεν κατάφερε να πάρει κάτι καλό και υποδείχτηκε και σε θέση οφσάιντ.

75’ εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα στο σουτ του Γεωργιάδη έξω από τη μεγάλη περιοχή.

82’ ο Φίλων δεν εκτέλεσε όπως θα ήθελε το φάουλ με την μπάλα να περνά αρκετά μέτρα πάνω από το δοκάρι του Πανναξιακού.

83’ ο Ξαγοράρης με υπερένταση στο σουτ του Κασούκα.

84’ δίπλα από το δοκάρι του Ξαγοράρη πέρασε η μπάλα στο σουτ του Γεωργιάδη έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Φαν Άακεν με βοηθούς τους κ. Χατζόπουλος και την κα. Ψαρρά.

Πανναξιακός: Ζέρβας, Καράϊ (51' Βαθρακοκοίλης), Ανεβλαβής, Χαμηλοθώρης, Ζανελάρι (91' Κάκο), Σέμε, Γκασούκας, Γεωργιάδης, Ζαφείρης, Καφετζής, Μπονιάκος

ΑΟ Καρτεράδος: Ξαγοράρης, Φέκα, Καρμάζης (64' Κουρπέτης), Κουλόλι, Ντάνας, Φίλων, Αχμετάϊ, Αρβανίτης Ρ. (75' Τριαντάφυλλος), Αρβανίτης Γ., Σελιστάι, Τομόρι