Η Θύελλα Καμαρίου επικράτησε στο ντέρμπι των Κυκλάδων για τη Γ’ Εθνική κατηγορίας με 0-2 επί της Άνω Μεράς

«Κούρσα» τίτλου για Θύελλα

• Τετάρτη, 22 Ιανουαρίου, 2020 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 22 Ιαν. 2020 - 15:00

Η Θύελλα Καμαρίου συνέχυσε τις πολύ καλές τις εμφανίσεις σημειώνοντας μία ακόμη εκτός έδρας νίκη. Το συγκρότημα από τη Σαντορίνη πραγματοποιεί πορεία πρωταθλητισμού και μετά τη νίκη του με 0-2 στη Μύκονο επί της Άνω Μεράς, έκανε ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, το ματς ήταν… κλειστό όπως άλλωστε είναι και τα περισσότερα τοπικά ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους όμως να καταφέρνουν να πετύχουν δύο τέρματα και να φτάσουν στη νίκη. Αρχικά ο Ντινιωτάκης στο 34’ εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση του Παλιούρα στο σουτ του Αργυρίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής και με ωραίο πλασέ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα χάρη στο τέρμα του Ντινιωτάκη. Στο δεύτερο μέρος η εικόνα δεν άλλαξε, αν και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, η Θύελλα έδειχνε να ελέγχει το ματς και να φτάνει σε ένα ακόμη γκολ με τον Αργυρίου στο 92’.

Οι καλύτερες φάσεις και τα γκολ της αναμέτρησης

2’ ο Παλιούρας ήταν στη σωστή θέση και δεν είχε πρόβλημα στο να αποκρούσει το σουτ του Μπουσάι.

5’ άουτ πέρασε το σουτ του Αργυρίου έπειτα την πάσα του Ζέλου.

22’ σουτ με προϋποθέσεις από τον Λεσάι, η μπάλα όμως πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

34’ ο Αργυρίου με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής προσπάθησε να νικήσει τον Παλιούρα ο οποίος δεν κατάφερε να συγκρατήσει τη μπάλα και στην επαναφορά ο Ντινιωτάκης έκανε με ωραίο κοντινό πλασέ το 0-1.

39’ ο Ανδριόλας εύκολα στο σουτ του Αχείμαστου.

43’ μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξνεούμενους με τον Ντινιωτάκη μετά την πάσα του Αργυρίου. Ο πρώτος δεν κατάφερε να νικήσει για δεύτερη φορά τον Παλιούρα και να βάλει τις βάσεις για τη νίκη πριν κλείσουν τα πρώτα σαράντα πέντε λεπτά του αγώνα.

55’ με υπερένταση ο γκολκίπερ της Άνω Μεράς έδιωξε σε κόρνερ τη μπάλα έπειτα την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φύτρου.

60 ο Ανδριόλας έδιωξε με τις γροθιές της μπάλα στο σουτ του Λεσάι, όμως οι γηπεδούχοι… φώναξαν για παράβαση του γκολκίπερ της Θύελλας καθώς υποστήριξαν ότι ήταν εκτός μεγάλης περιοχής.

61’ μία ακόμη δύσκολη απόκρουση του Ανδριόλα έπειτα το σουτ του Λεσάι.

76’ άουτ πέρασε το σουτ του Αχείμαστου.

84’ ο Αργυρίου δεν βρήκε στόχο στο σουτ που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση.

92’ ο Αργυρίου μετά από ατομική ενέργεια βρέθηκε σε θέση… βολής και με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παλιούρα, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

ΑΝΩ ΜΕΡΑ (Νίκος Κωτσοβός): Παλιούρας, Κωφοκώτσιος, Καλαγκάνης (70' Ξενάκης), Ντατίδης, Αχείμαστος, Μεζίνι (70' Κέμπε), Λεσάι, Σαββίδης, Λένγκα, Παλαιοπάνος (46' Νακας), Σούλτσε (85' Καλαμάρης).

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ (Βαγγέλης Χαντές): Ανδριόλας, Μπουσάι, Ερρίκος, Παπαζαχαρίας, Αρκούδας, Σιμιτσής (47' Πούτσι), Ζέλο, Φύτρος (81' Δήμος), Ντινιωτάκης (77' Βεζυρτζογλου), Μαλάι, Αργυρίου.