Ο Φοίνικας στα παιχνίδια της πρώτης φάσης των αγώνων για το League Cup έβγαλε δύο πρόσωπα, νίκησε με ανατροπή την Παναχαϊκή και έχασε με... κάτω τα χέρια από τον Ολυμπιακό

Θέλει ακόμη δουλειά

Μία νίκη και μία ήττα ήταν ο απολογισμός για τον Φοίνικα Σύρου στην Α' φάση των ομίλων για το League Cup "Νίκος Σαμαράς". Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στην Πάτρα και στο γήπεδο "Δ. Τόφαλος".

Οι Συριανοί παίζοντας χωρίς άγχος (ο Φοίνικας έχει εξασφαλίσει την πρόκριση του στο φάιναλ-4 ως διοργανωτής) και με αντεπίθεση διαρκείας μετά το 3ο σετ επικράτησε της Παναχαϊκής 3-2 σετ στην πρεμιέρα του ομίλου της Α΄ φάσης του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Η Παναχαϊκή ξεκίνησε εντυπωσιακά. Με αιχμές τους Ντονά, Ρουμελιώτη οι πατρινοί πήραν το πρώτο σετ με σχετική ευκολία.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου Ντονάς και Μαυραγάνης έδωσαν προβάδισμα στην Παναχαϊκή με 23-20 και ο Βλαχοστάθης τελείωσε το σετ 25-22 για το 2-0.

Από το 13-12 του 3ου σετ ο Φοίνικας με όπλο το σερβίς ξεκίνησε την αντεπίθεση του. Με σερί 4-0 έκανε το 16-13. Απάντησε η Παναχαϊκή με ισοφάριση 16-16, αλλά με την είσοδο και του Ηλία Λάππα στον αγώνα, ο Φοίνικας ξέφυγε και μείωσε σε 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Φοίνικας με σερί 4-0 ξέφυγε 12-8 και διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Φοίνικας εκμεταλλεύτηκε το σέρβις του Κάλντγουελ και με ένα σερί 6-0 διαμόρφωσε το 5-9 παρότι η Παναχαϊκή είχε προηγηθεί 5-3. Στην συνέχεια πήγε ο Πάρις στην γραμμή του σέρβις και το ματς τελείωσε υπέρ του Φοίνικα.

O προπονητής του Φοίνικα Σύρου, Ντούσκο Νίκολιτς μετά το τέλος του αγώνα είπε: "Και οι δυο ομάδες φάνηκαν ότι ήταν ανέτοιμος, όμως για αυτό γίνονται αυτά τα παιχνίδια. Η Παναχαϊκή μπήκε πιο δυνατά, όμως, εμείς στη συνέχεια ανεβάσαμε την απόδοση μας, πιέσαμε στο σερβίς την αντίπαλη ομάδα και είμαι χαρούμενος που κάναμε την ανατροπή. Η Παναχαϊκή είναι μια καλή ομάδα, έχει έμπειρους παίκτες που ξέρουν βόλεϊ και είμαι σίγουρος ότι θα είναι ανταγωνιστική στο πρωτάθλημα.

O πατρινός ακραίος του Φοίνικα Σύρου Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε: «Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι, δεν μπήκαμε καλά στο ματς, όμως στη συνέχεια βρήκαμε το ρυθμό και καταφέραμε να κάνουμε την ανατροπή απέναντι σε μια καλή ομάδα όπως είναι η Παναχαϊκή».

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Γιώργος Λυκούδης είπε: «Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι αλλά δεν είχαμε διάρκεια και αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να δουλέψουμε. Μετά το 3ο σετ χαλάσαμε την υποδοχή μας και κάναμε πολλά λάθη. Για να κερδίζεις ομάδες όπως είναι ο Φοίνικας Σύρου θα πρέπει να έχεις και διάρκεια και πάνω σε αυτό θα δουλέψουμε τις επόμενες μέρες».

Δεν έβγαλε άμυνες στα καλά σερβίς του Ολυμπιακού

Στο δεύτερο ματς των ομίλων ο Φοίνικας δεν ήταν αυτός που έπρεπε, αφού αν και μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, δεν κατάφερε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και μοιραία ήρθε η ήττα με 1-3 από τον Ολυμπιακό.

Ο Φοίνικας ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 1-0 σετ αλλά ο Ολυμπιακός με αλλαγή τακτική στο σερβίς και αποτελεσματικό μπλοκ (15 πόντους) κατάφερε να επικρατήσει πλήρως και να πάρει τη νίκη.

Στο ξεκίνημα το "Πειρατικό" αιφνιδίασε με το καλό σερβίς του και οι Φέργκιουσον, Χαραλαμπίδης ήταν εξαιρετικοί στο φιλέ. Ο Ολυμπιακός μετά το 1ο τεχνικό τάιμ άουτ βελτιώθηκε και με αιχμή τον Έγκλεσκαλνς προηγήθηκε 19-18. Ο Φοίνικας αντέδρασε με τον Ντόκιτς και τον Φέργκιουσον και έκανε το 1-0 με 25-23.

Από το 2ο σετ ο Ολυμπιακός κυριάρχησε πλήρως. Με τα σερβίς του Φιλίποφ ξέφυγε 11-4 και διατήρησε το μεγάλο προβάδισμα.

Τα σερβίς του Τσουκ έφεραν το 6-2 στο 3ο σετ. Ακόμα κι όταν ο Φοίνικας μείωσε σε 9-7 ο Τσουκ με σερί 3-0 έκανε το 13-8 και ο Ολυμπιακός έκανε εύκολα το 2-1 σετ. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και ο Ολυμπιακός καλύτερος σε όλους τους τομείς πήρε τη νίκη.

Το λίμπερο των «ερυθρολέυκων» Κώστας Ταμπουρατζής τόνισε: «Ήμασταν λίγο μουδιασμένοι στο ξεκίνημα του αγώνα, μετά κάναμε κατά γράμμα αυτά που μας είπε ο προπονητής μας. Βέβαια και στο πρώτο σετ ένα κακό ξεκίνημα κάναμε, φέραμε το σετ στα ίσια και κρίθηκε στην μία φάση. Θέλαμε πολύ να νικήσουμε, τα καταφέραμε και πλέον κοιτάμε το αυριανό παιχνίδι με την Παναχαϊκή. Αν κάνουμε αυτά που πρέπει πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά και θα έχουμε το πλεονέκτημα έδρας».

Ο κεντρικός του Φοίνικα Σύρου Δημήτρης Χαραλαμπίδης είπε: «Όταν παίζεις με τον Ολυμπιακό πρέπει να δίνεις το μάξιμουμ. Αυτά τα παιχνίδια για εμάς είναι προετοιμασίας γιατί δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι και πιστεύω φάνηκε. Από το δεύτερο σετ και μετά μας πίεσαν πολύ στο σερβίς, χάλασε η υποδοχή μας και χάσαμε τον αγώνα. Εμείς κρατάμε το γεγονός ότι ξεκινάμε και βρισκόμαστε ως ομάδα και θέλουμε να είμαστε έτοιμοι για την έναρξη του πρωταθλήματος».

Παναχαϊκή - Φοίνικα Σύρου 2-3

Τα σετ: (20-25, 22-25, 25-21, 25-21, 15-7)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 11 (9/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 9 (4/9 επ, 5 μπλοκ), Πάρις 10 (5/7 επ, 2 άσσος, 3 μπλοκ), Κάλντγουελ 12 (10/24 επ, 2 άσσοι, 55% υπ-35% άριστες), Ντόκιτς 24 (21/46 επ, 3 άσσοι), Παπαδόπουλος 2 (2/8 επ, 47% υπ - 40% άριστες) / Ζήσης (λ, 71% υπ - 43% άριστες), Ηλίας, Μουρούτης, Λάππας 5 (2/8 επ, 3 μπλοκ, 53% υπ -37% άριστες)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2013 (Λυκούδης): Ντονάς 25 (21/36 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 39% υπ - 16% άριστες), Λιβαθηνός 1 (1/1 επ), Ρουμελιώτης Νίκός 19 (15/44 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μαυραγάνης 9 (7/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 16 (16/23 επ, 36% υπ, 24% άριστες), Βλαχοστάθης 8 (6/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 41% υπ - 36% άριστες), Μακρυγιάννης, Βασιλάκος, Κωστόπουλος.

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν: 8 άσσοι, 53 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων και της Παναχαικής προήλθαν: 7 άσσοι, 66 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός 1-3

Τα σετ: (25-23, 15-25, 16-25, 16-25)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 4 (4/7 επ), Φέργκιουσον 10 (7/12 επ, 3 μπλοκ), Πάρις 1 (1 άσσος), Κάλντγουελ 14 (12/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 30% άριστες), Ντόκιτς 11 (10/30 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 7 (6/14 επ, 1 μπλοκ, 67% υπ - 52% άριστες) / Ζήσης (λ, 50% υπ - 36% άριστες), Ηλίας, Μουρούτης, Λάππας 1 (1/4 επ, 57% υπ - 29% άριστες)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Φιλίποφ 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 25 (19/31 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 8 (5/17 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 83% υπ - 67% άριστες), Τσουκ 14 (12/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ - 26% άριστες), Παπαδόπουλος 5 (3/5 επ, 2 μπλοκ), Σπίνου 14 (9/9 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 78% υπ - 56% άριστες), Στιβαχτής, Δεληπρίμης.

* Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 2 άσσους, 6 μπλοκ, 40 επιθέσεις, 25 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 15 μπλοκ, 48 επιθέσεις και 34 λάθη αντιπάλων.