Το «Πειρατικό» με πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του πήρε το ματς στη Χαλκίδα με 2-3 σετ

Νίκησε ακόμη και τον… κακό του εαυτό

• Τετάρτη, 13 Δεκεμβρίου, 2017 - 20:09
  • /   Eνημέρωση: 14 Δεκ. 2017 - 21:00

Ο Φοίνικας Σύρου δείχνοντας… μέταλλο νικητή στο τέλος του ματς κατάφερε να αντιστρέψει την εις βάρος του κατάσταση στο τάι μπρέικ – ήταν πίσω στο σκορ με 14-12 – και να πανηγυρίσει στο τέλος μία… απίστευτη όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι ανατροπή. Η ομάδα του κ. Κάσμαρτσικ, θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμα και το τρίποντο όταν βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 1-2 σετ και έδειχνε να έχει τον τρόπο μομέντουμ  για τη νίκη. Τα πολλά λάθη ιδιαίτερα στην υποδοχή, αλλά και οι πολλές χαμένες ευκαιρίες, έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα της Χαλκίδας να φέρει το ματς στα ίσα. Στο τάι μπρέικ ο Φοίνικας είδε τον… χάρο με τα μάτια του καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14-12 και τους γηπεδούχους να τα δίνουν όλα για τη νίκη. Ο Χήρας όμως στην κόντρα και μετά από άμυνα της ομάδας του ισοφάρισε σε 14-14 και έστειλε το ματς στην… παράταση πόντων. Κάπου εκεί μίλησε και η ποιότητα του Βούλγαρου διαγώνιου ο οποίος με 31 πόντους ήταν ο κορυφαίος του Φοίνικα πήρε το μπλοκ άουτ έξυπνα και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Μία νίκη που έφερε τον Φοίνικα στην τρίτη θέση με δύο πόντους διαφορά από την ομάδα της Χαλκίδας.

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Μπήκαμε καλά στον αγώνα, πήραμε εύκολα το 1ο σετ αλλά το φλοτ σερβίς του Φοίνικα μας χάλασε την υποδοχή στο 2ο και στο 3ο σετ. Ειδικά στο 3ο σετ δεν κάναμε σωστή διαχείριση του αγώνα. Το ίδιο συνέβη και στο τάι μπρέικ όπου ήμασταν συνέχεια μπροστά και χάσαμε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 13-11 και στο 14-12 για να τελειώσουμε το ματς. Ετσι είναι το βόλεϊ. Δεν το βάζουμε κάτω. Ολοκληρώσαμε την τριάδα των δύσκολων αγώνων με Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ, Φοίνικα έχοντας πάρει δύο βαθμούς. Κρατάμε την 4η θέση που είναι ο στόχος μας και προετοιμαζόμαστε για δύσκολο αγώνα με τον Παμβοχαϊκό τον οποίο εάν νικήσουμε θα διατηρήσουμε τη θέση μας».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Όσκαρ Κάσμαρτσικ ο οποίος στο 15-21 του 3ου σετ είδε την κόκκινη κάρτα για πανηγυρισμό προς την κερκίδα δήλωσε: «Ήταν ωραίος αγώνας και οι δύο ομάδες έκαναν μεγάλη προσπάθεια. Εμείς παίξαμε λίγο καλύτερα στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και ειδικά στα σημεία που έκριναν το αποτέλεσμα. Είμαι ευχαριστημένος γιατί μετά την απώλεια του 1ου σετ αντιδράσαμε σωστά στην περιστροφή μας και στην αλλαγή του σερβίς. Κρατάμε τους δύο βαθμούς και είμαι ευχαριστημένος που διατηρηθήκαμε στην 3η θέση. Μέσα σε έξι μέρες δίνουμε τρεις δύσκολους αγώνες. Την Παρασκευή παίζουμε με τον Ολυμπιακό που θεωρείται και είναι η καλύτερη ομάδα. Είναι όμως ένα διαφορετικό παιχνίδι, παίζουμε στην έδρα μας και θα προσπαθήσουμε να παίξουμε πιο ελεύθερα».

O διαγώνιος του Φοίνικα Σύρου Μπόγιαν Γιορντάνοφ δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος που νικήσαμε έναν δύσκολο αγώνα. Δεν ξεκινήσαμε καλά αλλά βρήκαμε το ρυθμό μας. Συνεχίζουμε το δύσκολο πρόγραμμα μας και είναι σημαντικό που κερδίζουμε. Την Παρασκευή θα αντιμετωπίσουμε τον Ολυμπιακό. Θα είναι ένας ωραίος αγώνας με την πιο δυνατή ομάδα στην Ελλάδα».

Ο Φοίνικας ευχαριστεί το Blue Star 2

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα ο Φοίνικας ταξίδεψε από την Χαλκίδα στον Πειραιά όπου το πλοίο της γραμμής περίμενε την ομάδα της Σύρου. Η διοίκηση του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου ζητάει συγγνώμη για την καθυστέρηση της άφιξης της ομάδας και ευχαριστεί το πλήρωμα του Blue Star 2 καθώς και την ιδιοκτήρια εταιρεία για την κατανόηση που έδειξε στην καθυστέρηση του απόπλου. Ευχαριστεί επίσης για τη γενικότερη βοήθεια που προσφέρει στην ομάδα. Να σημειωθεί πως λόγω της απεργίας της ΠΝΟ την Πέμπτη 24/12 δεν θα εκτελεστούν δρομολόγια των πλοίων. Με το Blue Star 2 ταξιδεύει και ο Ολυμπιακός για τον αγώνα της Παρασκευής 15/12 στην πρεμιέρα της 9ης αγωνιστικής.

1ο σετ

Ο Πέτερλιν πήρε το μπλοκ άουτ για το 0-1. Οι κακές υποδοχές των Συριανών έφεραν ένα σερί 4-0 για τον Ηρακλή Χαλκίδας (4-1) και ο τεχνικός του Φοίνικα κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Γάτσης μείωσε για τον Φοίνικα σε 5-3. Ο Γουίλιαμς το 6-3. Λάθος ο Μαρούλης και το σκορ έγινε 8-4, με τον Ηρακλή Χαλκίδας να πηγαίνει στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το +4.  Ο Πέτερλιν μείωσε σε 13-9 και ο Γιορντάνοφ στην κόντρα έκανε το 13-10. Μπλοκ πάνω στον Γιορντάνοφ 15-11. Νέο λάθος από τον Πέτερλιν 16-11. Μπλοκ πάνω στον Πέτερλιν 19-11. Στο +8 ο Ηρακλής. Κακή υποδοχή από τον Λινζ 21-13. Μπλοκ πάνω στον Σούρδι 22-13. Ο Γουίλιαμς το 23-145. Ο Γάτσης το 23-15 και στη συνέχεια ο Σούρδι με δύο άσους έκανε το 23-17. Ο Τάπια έκανε το 25-18 και οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο σετ 1-0.

2ο σετ

Ο Μότα μετά από φάση διαρκείας έκανε το 1-0 στο δεύτερο σετ. Ο Γάτσης ισοφάρισε σε 1-1. Ο Μαρούλης έβγαλε δύσκολη άμυνα και στη συνέχεια πήρε τον πόντο 1-2. Ο Γιορντάνοφ πήρε το μπλοκ άουτ 2-3. Ο Πέτερλιν με ωραία επίθεση έκανε το 3-5. Ο Τάπια το 5-5 έπειτα την «χαλαρή» επίθεση του Γιορντάνοφ. Ο Πέτερλιν το 5-7. Ο Τάπια πήρε τον πόντο, αφού ο Φοίνικας με μονό μπλοκ δεν κατάφερε να τον σταματήσει 6-7. Ο Γάτσης με πρώτο χρόνο έκανε το 6-8 και το «Πειρατικό» στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το +2. Με άσο η Χαλκίδα μετά και την κακή υποδοχή του Λινζ έκανε το 8-8. Στην κόντρα ο Μότα το 9-8, σερί 3-0 ο Ηρακλής. Ο Λινζ ισοφάρισε σε 9-9. Ο Γάτσης με άσο έκανε το 11-11. Ο Λινζ με μπλοκ έκανε το 11-12. Ο Γιορντάνοφ με άσο έκανε το 12-15 και στη συνέχεια ο Βούλγαρος τελείωσε πολύ ωραία την κόντρα μπάλα, έπειτα την πολύ καλή άμυνα από τον Ζήση 12-16. Οι Συριανοί στους πάγους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το +4. Ο Φοίνικας πιέζει με τον Γιορντάνοφ από τη γραμμή του σερβίς και το 12-17. Ο Γιορντάνοφ με επίθεση πίσω από τη γραμμή των τριών μέτρων το 13-18. Ο Τάπια το 14-18 μετά από όμορφες άμυνες. Ο Γουίλιαμ το 16-18 και οι γηπεδούχοι τρέχουν σερί 3-0, αφού οι παίκτες του Φοίνικα δεν μπορούσαν να πάρουν αυτοί τον πόντο στις τρεις ευκαιρίες που τους δόθηκε. Ο Μαρούλης πήρε το μπλοκ άουτ 16-19. Ο Τάπια μείωσε σε 17-19. Ο Γιορντάνοφ πήρε το μπλοκ άουτ 17-20. Ο Ζελίνσκι το 18-20, καθώς και πάλι οι Συριανοί έχασαν την ευκαιρία να πάρουν τον πόντο. Ο Γάτσης πήρε πόντο – ανάσα 18-21. Ο Πέτερλιν πήρε το μπλοκ άουτ 18-22 και ο τεχνικός της ομάδας της Χαλκίδας κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Χαραλαμπίδης με άσο το 19-22. Ο Γιορνάνοφ ρο 19-23. Στο φιλέ το σέρβις του Βραζιλιάνου της Χαλκίδας 20-25 και ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

3ο σετ

Ο Γιορντάνοφ άνοιξε το σκορ στο τρίτο σετ 0-1. Ο Μότα με επίθεση στη διαγώνιο το 1-1. Ο Πέτερλιν το 2-4. Κακή επίθεση από τους γηπεδούχους 2-5. Ο Ηρακλής μετά από σερί 3-0 ισοφάρισε σε 5-5. Ο Γιορντάνοφ έσπασε το σερί της Χαλκίαδας το 5-6. Άουτ η επίθεση του Γουίλιαμς 5-7. Ο Μότα το 6-7. Ο Χήρας με πρώτο χρόνο έκανε το 6-8 και ο Φοίνικας με το +2 στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Τάπια πήρε το μπλοκ άουτ για το 8-11. Ο Γιορντάνοφ το 8-12. Κακή πάσα από τον Μαρούλη, 9-12, χάθηκε η ευκαιρία για τους Συριανούς να αυξήσουν τη διαφορά. Με διπλό μπλοκ ο Φοίνικας σταμάτησε τον Μότα 9-15 και το «Πειρατικό» στον +6. Διπλή μπαλιά από τον Μαρούλη 10-15. Στο φιλέ από το σέρβις της Χαλκίαδας η μπάλα και ο Φοίνικας στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το +6 (10-16). Άουτ το σέρβις του Γιορντάνοφ 11-16. Ο Λινζ το 11-17. Ο Τάπια μείωσε σε 12-17. Ο Πέτερλιν το 13-19 και διατηρεί τη διαφορά των έξι πόντων. Ο Πέτερλιν και Γάτσης σταμάτησαν τον Τάπια 13-20. Ο Γουίλιαμς στην ευθεία 14-20. Ο Γάτσης μετά από… ράλι το 15-21. Κόκκινη κάρτα στον προπονητή του Φοίνικα 16-21. Με πλασέ ο Βούλγαρος του Φοίνικα 16-22. Ο Λινζ το 17-23. Στο φιλέ η μπάλα στο σερβίς του Γιορντάνοφ 18-24. Άσος από το σέρβις του Μότα 19-24. Άουτ το σέρβις του Βραζιλιάνου 19-25 και οι Συριανοί πήραν… κεφάλι στα σετ 1-2.

4ο σετ

Ο Πέτερλιν πήρε τον πόντο για το 1-2 και στη συνέχεια ο Χαραλαμπίδης με πρώτο χρόνο ισοφάρισε σε 2-2. Ο Τσολάκος με μπλοκ πάνω στον Χήρα το 7-5. Ο Χήρας με πρώτο χρόνο το 7-6. Με το +2 (8-6) οι γηπεδούχοι στους πάγους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Μότα στην κόντρα το 9-6, καθώς οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύονται και πάλι τις κακές υποδοχές των Συριανών. Ο Γιορντάνοφ στη μικρή διαγώνιο το 9-8. Άσος από τον Θάνο Μαρούλη 9-9. Ο Γιορντάνοφ με μονό μπλοκ πάνω στον Μότα το 9-10 και με σερί 0-4 να περνά και πάλι μπροστά στο σκορ. Άουτ η επίθετη του Πέτερλιν 11-10. Πρώτος χρόνος από τον Γάτση 11-11. Ο Χαραλαμπίδης το 12-11. Ο Τάπια έσπασε το διπλό μπλοκ το 13-11. Ο Λινζ πήρε το μπλοκ άουτ 14-13. Με το +1 (16-15) οι γηπεδούχοι στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Κακή επίθεση από τον Τάπια 16-17. Ο Γάτσης με μονό μπλοκ το 16-18 και τάιμ άουτ από τον τεχνικό του Ηρακλή. Ο Τσολάκος με πρώτο χρόνο το 17-18. Άσος από τον Τσολάκο μετά την κακή υποδοχή του Λινζ. Ο Μότα το 19-18, έπειτα από λανθασμένες αντιδράσεις των Συριανών και ο Κάσμαρτσικ κάλεσε τάιμ άουτ. Άουτ η επίθεση του Πέτερλιν 20-18. Μπλοκ από Χήρα και Πέτερλιν 20-19. Ο Τάπια το 21-19. Λάθος από τους Συριανούς 22-19. Νέος πόντος από τον Μότα 23-19. Ο Γάτσης το 23-20. Κακή επίθεση από τον Χαραλαμπίδη 23-21. Πρώτος χρόνος από τον Χαραλαμπίδη 24-21. Μπλοκ πάνω στον Γιορντάνοφ 25-21 και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2.

5ο σετ

Ο Γιορντάνοφ στην κόντρα το 0-1. Άουτ η επίθεση του Λινζ 1-1. Ο Μότα πήρε το μπλοκ άουτ 2-1. Ο Βούλγαρος ισοφάρισε σε 2-2 με… διπλή προσπάθεια. Στο φιλέ το σερβίς του Γιορντάνοφ 3-2. Μπλοκ του Χαραλαμπίδη στον Γιορντάνοφ 4-3. Ο Γιορντάνοφ το 5-6, έπειτα την καλή πάσα του Μαρούλη και ο Γκολίτσης κάλεσε τάιμ άουτ. Νέος πόντος από τον διαγώνιο του Φοίνικα 6-7. Ο Μότα το 8-7, καθώς δεν κατάφεραν να βγάλουν άμυνα οι Συριανοί. Άσος από τον Gelinski 10-8 και ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου κάλεσε τάιμ άουτ. Με μπλοκ ο Ηρακλής έκανε το 11-8 σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο. Ο Γιορντάνοφ πήρε τον πόντο και μείωσε σε 11-9. Ο Μότα το 12-10. Νέος πόντος από τον Γιορντάνοφ 13-12. Ο Γουιλίαμς πήρε το μπλοκ άουτ 14-12. Ο Χήρας με πρώτο χρόνο ισοφάρισε σε 14-14. Ο Gelinski το 15-14. Ο Λινζ το 15-15. Ο Γιορντάνοφ πήρε το μπλοκ άουτ 15-17 και ο Φοίνικας έκανε το 2-3 στα σετ.

5ο σετ: 5-4, 10-8, 12-10, 15-17

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 21 (21/39 επ.), Χαραλαμπίδης 14 (8/15 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 10 (10/25 επ., 73% υπ. - 47% άριστες), Τσολάκος 10 (6/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μότα 16 (14/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 28% άριστες), Γκελίνσκι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 59% υπ. - 28% άριστες), Μακρυγιάννης 3 (3/3 επ.), Κολτσιάκης 2 (2/6 επ.), Αδάμ, Αμαριανάκης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Μαρούλης 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Λινζ 10 (9/22 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 25% άριστες), Γιορντάνοφ 31 (29/49 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέτερλιν 10 (8/25 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ. - 28% άριστες), Γάτσης 14 (9/13 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 71% υπ. - 14% άριστες), Κογκαλίδης (λ), Ηλίας, Σούρδι 3 (2/5 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 67% άριστες), Σταυρακάκης.

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 5 άσους, 64 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 4 άσσους, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ 31 λάθη αντιπάλων.

Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός

Με πρωταγωνιστή τον Μίκο Οιβάνεν και με βασικούς τον Ανδρέα Ανδρεάδη και τον πρώην... Κηφισιώτη Γιάννη Ρουμελιωτάκη ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΑΟΠ Κηφισιάς με 3-0 σε αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής. Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν την 8η νίκη τους στο πρωτάθλημα και θα ταξιδέψουν  για τη Σύρο όπου την Παρασκευή θα αντιμετωπίσουν τον Φοίνικα για την 9η αγωνιστική. Η Κηφισιά πάλεψε τον αγώνα, προηγήθηκε και στα τρία σετ αλλά δε μπόρεσε να πάρει το σετ που θα την κρατούσε στον αγώνα. Μάλιστα στο 2ο σετ προηγήθηκε 20-16 αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 5-0 έφερε τα πάνω κάτω και πήρε το σετ έχοντας όλα τα σετ μπολ δικά του.

Ολυμπιακός – Κηφισιά 3-0