Η Ίος κέρδισε το… στοίχημα διοργανώνοντας με επιτυχία το παγκόσμιο πρωτάθλημα beach volley «Ios Open One Star»

Το βόλεϊ… γιόρτασε στην Ίο

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία το παγκόσμιο πρωτάθλημα Beach Volley που πραγματοποιήθηκε στο νησί της Ίου με την επωνυμία «Ios Open One Star». Στους αγώνες έλαβαν μέρος εκτός από τους καλύτερους Έλληνες αθλητές, και ζευγάρια από διάφορες περιοχές του κόσμου. Η Ίος το τριήμερο που μας πέρασε ήταν στο επίκεντρο του αθλητικού ενδιαφέροντος καθώς εκτός από το αγωνιστικό κομμάτι οι διοργανωτές είχαν ετοιμάσει διάφορες εκδηλώσεις προς τιμήν των αγωνιζομένων  και των συνοδών αυτών. Να τονίσουμε στο σημείο αυτό πως το αγωνιστικό μέρος του τουρνουά ήταν πάρα πολύ καλό κι αυτό γιατί συμμετείχαν αθλητές υψηλού επιπέδου και ταυτόχρονα έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος του τουρνουά στους άνδρες της πρώτη θέση κατέλαβαν οι Φλοριάν Γκοσελίν και Ζέρεμι Σιλβέστρ. Οι Γάλλι αθλητές στην πρώτη τους συμμετοχή σε επίσημο τουρνουά κατάφεραν να φτάσουν με επιτυχία μέχρι το τέλος της διαδρομής και να ανέβουν στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου. Μάλιστα το αξιοσημείωτο είναι πως δημιούργησαν την ομάδα του τρεις βδομάδες πριν την έναρξη των αγώνων.

Τώρα, στον τελικό οι πρωταθλητές βρήκαν απέναντί τους στο κεντρικό γήπεδο της παραλίας Μυλοπότας το μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης, τους Ρώσους Μαξίμ Σιβολάπ και Αρτέμ Γιαρτζούτκιν. Το δίδυμο αυτό ήταν το νούμερο ένα στο κυρίως ταμπλό. Οι Φλοριάν Γκοσελίν και Ζέρεμι Σιλβέστρ έκαναν έναν καταπληκτικό παιχνίδι, αφού σε κανένα σημείο του τελικού δεν έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους, δείγμα του πόσο καλά προετοιμασμένοι ήταν και μετά το 2-1 σετ (21-16, 15-21, 15-12) γιόρτασαν την κατάκτηση της πρώτης θέσης στο τουρνουά. Μάλιστα μετά το τέλος της αναμέτρησης είπαν πως «Δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα η πορεία μας στον μπιτς βόλεϊ ως δίδυμο. Δυσκολευτήκαμε λίγο αν έρθουμε στην Ίο, όμως από την στιγμή που φθάσαμε μείναμε άναυδοι από την ομορφιά του νησιού, αλλά και της διοργάνωσης. Ευχαριστούμε όλους όσους μας υποστήριξαν στον τελικό, κι ένα μέρος του χρυσού μεταλλίου τους ανήκει».

Τέλος, όσον αφορά το κομμάτι των ανδρών, την τρίτη θέση κατέκτησαν οι Τσέχοι Χαμπρ, Λεντς μετά τη νίκη τους στον μικρό τελικό επί των Αυστριακών Φριντλ και Τράμερ με 2-1 σετ (19-21, 21-18, 15-11).

Ελληνικό… χρώμα είχε η κορυφή στις γυναίκες

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα Beach Volley της Ίου είχε και χρώμα.. .Ελληνικό, αφού το δίδυμο Μαναδή και Τσοπούλου ήταν αυτό που επικράτησε στον τελικό και ανέβηκε στην πρώτη θέση του τουρνουά. Μάλιστα τα δύο κορίτσια έγραψαν τη δική τους ιστορία αφού η Εθνική ομάδα μετά το ένα αργυρό και τα δύο χάλκινα μετάλλια, ήρθε η ώρα να κατακτήσει και το χρυσό σε World Tour της FIVB και να ακουστεί ο Εθνικός ύμνος. Ταυτόχρονα οι δύο αθλήτριες εκτός από την πρώτη θέση πρόσθεσαν και 200 επιπλέον βαθμούς στην προσπάθεια που κάνουν για συμμετοχή στους Ολυμπιακούς αγώνες.

Στον τελικό του «Ios Open One Star» η Δήμητρα Μαναβή και Κωνσταντίνα Τσοπούλου επικράτησαν με 2-0 σετ (21-18, 21-16) επί των Βάιντα / Ορντεάν από την Ρουμανία. Με την ολοκλήρωση του τελικού οι δύο αθλήτριες… χάθηκαν στην αγκαλιά της προπονήτριας τους, Μαρία Τσιαρτσιανή.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες παρά τον δυνατό άνεμο που έπνεε κατά τη διάρκεια του τελικού, κράτησαν την τακτική τους και ταυτόχρονα άντεξαν στην πίεση που τους άσκησαν οι αθλήτριες από την Ρουμανία. «Το χρυσό μετάλλιο το αφιερώνουμε στην προπονήτριά μας, Μαρία Τσιαρτσιάνη και δεν μπορούσε να έρθει στην καλύτερη στιγμή, καθώς τώρα ετοιμαζόμαστε για το Continental» είπαν οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες.

Τέλος, θα πρέπει να σημειωθεί στο σημείο αυτό πως η επιτυχία αυτή είναι σημαντικό κι αυτό γιατί είναι το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα σε διεθνής διοργάνωση που πραγματοποιείται στην Ελλάδα. Το πρώτο χρυσό μετάλλιο το είχαν κατακτήσει το 1999 στο Challenger της CEV η Βάσω Καραντάσιου και η Έφη Σφυρή.