Το Νεώριο επικράτησε με 3-0 του Φοίνικα στο τοπικό ντέρμπι των Νεανίδων

Οι Νεάνιδες του Νεωρίου επικράτησαν στο τοπικό ντέρμπι της Σύρου με 3-0 του Φοίνικα. Ένα παιχνίδι που είχε δύο… πρόσωπα, καθώς στο πρώτο σετ τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με το Νεώριο να έχει καθαρότερο μυαλό και λύσεις στο τέλος κι έκανε το 1-0 μετά το 26-24. Η συνέχεια βρήκε τις τυπικά γηπεδούχες να κάνουν ουσιαστικά έναν… περίπατο, καθώς έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του δεύτερου (25-13) και τρίτου σετ (25-16).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια οι γυναίκες της Πάρου επικράτησαν της Ϊους σε ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι με 3-0 σετ, με τους φίλους του βόλεϊ να απολαμβάνουν την κάθε στιγμή. Η Ίος από την πλευρά της αντιστάθηκε στο πρώτο και τρίτο σετ, ενώ η Πάρος έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του δεύτερο μετά το 25-14.

Τη νίκη πανηγύρισαν και οι κορασίδες της Πάρου απέναντι στην Ίος μετά από ένα αρκετά καλό παιχνίδι κι από τις δύο ομάδες.

Ο Νηρέας τέλος πέρασε χωρίς πρόβλημα από την Πάρο επικρατώντας του Νηρέα με 0-3 σετ. Η ομάδα της Νάξου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι επέβαλε τον ρυθμό της κι εκμεταλλεύτηκε την πίεση αρχικά που άσκησε από την γραμμή του σέρβις κι επικράτησε με 14-25. Στο δεύτερο τα πράγματα ήταν ακόμη πιο εύκολα καθώς το συγκρότημα από την Ορεινή Νάξο έκανε έναν υγιεινό περίπατο μετά το 9-25. Οι γηπεδούχες ανέβασαν την απόδοσή τους στο τρίτο σετ προσπάθησαν να το πάρουν ώστε να μειώσουν στο σκορ, όμως το Φιλώτι είχε τις απαντήσει κι έφτασε στη νίκη μετά και το 20-25.