Ο Φοίνικας Σύρου – ONEX νίκησε με 0-3 τον Ηρακλή στο κλειστό της Μίκρας και μείωσε τη απόσταση από τη δεύτερη θέση

Ομάδα με… μέταλλο νικητή

• Κυριακή, 19 Ιανουαρίου, 2020 - 21:39
  • /   Eνημέρωση: 20 Ιαν. 2020 - 22:00

Ο Φοίνικας Σύρου – ONEX επικράτησε στο κλειστό της Μίκρας με 0-3 του Ηρακλή. Το «Πειρατικό» παρά την πίεση των γηπεδούχων κατάφερε να κρατήσει την ψυχραιμία του στις κρίσιμες τελευταίες φάσεις και να πάρει ένα πολύτιμο διπλό. Με το τρίποντο αυτό η ομάδα της Σύρου διατηρήθηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Volley league, με τη διαφορά όμως ότι μείωσε τη απόσταση από τον Παναθηναϊκό και τον ΠΑΟΚ, ενώ ξέφυγε από την Κηφισιά που βρίσκεται στην 5η θέση. Το «Πειρατικό» πλέον έχει 20 βαθμούς με τον Παναθηναϊκό και τον ΠΑΟΚ να έχουν 21. Ο Ολυμπιακός που οδηγεί την… κούρσα του πρωταθλήματος έχει 23 βαθμούς.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 6-6. Ο Ηρακλής με ένα μικρό σερί ξέφυγε με… τέσσερις πόντους και το σκορ έγινε 10-6. Από την πλευρά του ο Φοίνικας κατάφερε να μειώσει στους δύο 12-10 και να συνεχίζει πιέζει τον Ηρακλή με το σκορ να γίνεται 14-13. Στην αντίπερα όχθη ο Ηρακλής που ήταν καλά διαβασμένος έδειχνε να αντέχει στην πίεση των Συριανών και να ξεφεύγουν με τρεις 18-15 και με τέσσερις 20-16. Ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ και στην επιστροφή των ομάδων, οι φιλοξενούμενοι ακολούθησαν κατά γράμμα τις οδηγίες του Σέρβου προπονητή με αποτέλεσμα να κάνουν ένα σερί 0-4 και να φέρουν το σετ στα ίσα 20-20. Μέχρι το 22-22 οι δύο ομάδες πήγαν πόντο – πόντο, με τους φιλοξενούμενους στη συνέχεια με ένα σερί 0-3 καθάρισαν το σετ κάνοντας ο 22-25 και το 0-1.

Η εικόνα του δευτέρου σετ αρχικά ήταν η ίδια με του πρώτου, δηλαδή, οι ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι το 8-8. Ο Φοίνικας στη συνέχεια με ένα μικρό σερί έκαναν το 8-12 και το 10-14. Ο Ηρακλής έδειξε να επιστρέφει με ένα σερί 2-0 καθώς μείωσε σε 14-16. Από εκεί και πέρα το σετ ήταν... αμφίρροπο καθώς τόσο ο Ηρακλής όσο και ο Φοίνικας Σύρου – ONEX δεν έδειχναν διατεθειμένοι να  χάσουν. Το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες καθώς οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ 26-26. Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν το σετ όταν ξέφυγαν με δύο πόντους 24-22. Ο Φοίνικας δεν το παράτησε ισοφάρισε σε 24-24 και στη συνέχεια με ένα σερί 0-2 έκανε το 26-28 και το 0-2.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι… τέλους. Το σετ μπορεί να μην κρίθηκε σε έξτρα πόντους, αλλά οι λεπτομέρειες έκριναν τον νικητή. Το «Πειρατικό» διατήρησε το καθαρό μυαλό μέχρι τέλους, δεν άφησε τον Ηρακλή να πιστέψει ότι μπορεί να πάρει το σετ και στο τέλος του πήρε τους κρίσιμους πόντους κάνοντας το 23-25 και το 0-3.

Ηρακλής – Φοίνικας Σύρου – ONEX 0-3

Τα σετ: (22-25, 26-28, 23-25) σε 89΄