Ισόπαλο 2-2 ήρθε το δεύτερο παιχνίδι μεταξύ του Φοίνικα Σύρου ONEX και Φίλιππου Βέροιας

Βγήκαν χρήσιμα συμπεράσματα

Ισόπαλο 2-2 σετ ήρθε το δεύτερο παιχνίδι του Φοίνικα Σύρου ONEX με τον Φίλιππο Βέροιας. Και η δεύτερη αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο κλειστό του αθλητικού κέντρου, όπου μας επετράπη η είσοδος ώστε να μπορέσουμε κι εμείς με τη σειρά μας να έχουμε καλύτερη εικόνα του αγώνα. Ο Γιάννης Ορφανός κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης έκανε αρκετές αλλαγές αφού θέλησε να δώσει χρόνο συμμετοχής στους περισσότερους αθλητές που είχε στη διάθεσή του, αλλά και να τους βοηθήσει να… ξεπιαστούν μετά το πρώτο στάδιο της προετοιμασίας. Οι Συριανοί έδειξαν αρκετά καλά στοιχεία, αλλά και πως χρειάζονται πολύ δουλειά ώστε να φτάσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Οι Έλληνες παίκτες και πάλι έδειξαν πως μπορούν να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων, αλλά και οι νεοαποκτηθέντες ξένοι αθλητές πως μετά από λίγο καιρό θα κάνουν τη διαφορά.

Το «Πειρατικό» συνεχίζει από την πλευρά του τον σκληρό ρυθμό προπονήσεων καθώς άπαντες θέλουν με την έναρξη του πρωταθλήματος να είναι έτοιμοι ή σε ένα καλό επίπεδο απόδοσης.

Τώρα, όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν όπως θα ήθελαν στο πρώτο σετ,  καθώς ο Φίλιππος Βέροιας προηγήθηκε με 1-5 και ο κ. Ορφανός πήρε τάιμ άουτ ώστε να δώσει τις οδηγίες του. Αμέσως μετά το τάιμ άουτ ο Στερν πήρε την επίθεση και μείωσε σε 2-5. Στη συνέχεια ο Μπράουν, σαν σε προπόνηση, μετά το καλό σέρβις του Μήλη, έκανε το 3-5. Ο Μπίσετ με άσσο έκανε το 3-7 και ο Μήλης μείωσε σε 4-7 με επίθεση στη διαγώνιο. Κακό σερβίς από τον Στερν με τη μπάλα να σταματά στο φιλέ 4-8. Ο Πρωτοψάλτης πήρε τον πόντο με επίθεση στην πίσω ζώνη και έκανε το 5-8. Ο Τσιουμάκας από το κέντρο έκανε το 5-9. Ο Στερν στην κόντρα μετά από επίθεση διαρκείας μείωσε στους τρεις 6-9. Ο Τσιουμάκας Γ. στην κόντρα έκανε το 7-11. Ωραία συνεργασία των δύο παικτών στο κέντρο του Φοίνικα με τον Μπράουν να τελειώνει τη φάση κάνοντας το 9-11. Άσσος από τον Γ. Τσιουμάκα καθώς ο Φοίνικας Σύρου δεν κατάφερε να βγάλει άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-3 ανέβασαν την διαφορά στους πέντε (9-14) και στη συνέχεια ο Στερν δέχθηκε μπλοκ για το 9-15. Ο κ. Ορφανός πήρε νέο τάιμ άουτ, αφού είδε τους παίκτες του να κολλούν και να μην βρίσκουν λύσεις τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της καθώς οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με επτά πόντους (10-17). Ο Μπράουν εύκολα έκανε το 12-17, μετά το πολύ καλό σέρβις του Στερν. Νέα επίθεση από το κέντρο με τον Μπράουν να τελειώνει τη φάση 13-18. Ο Γ. Τσιουμάκας με επίθεση στην κόντρα έκανε το σκορ 13-20 και ο ίδιος παίκτης με μπλοκ πάνω στον Στερν το 13-21. Έξυπνα ο Ράντκε 14-22. Ο Μπεάτι με άσσο έκανε το 15-24. Ο Γ. Τσιουμάκας πήρε το μπλοκ άουτ έκανε το 17-25 και έδωσε το πρώτο σετ στον Φίλιππο Βέροιας.

Ο Μπράουν με μπλοκ έκανε το 2-0 στο δεύτερο σετ για τον Φοίνικα Σύρου ONEX. Ο Μήλης με ωραία επίθεση στην ευθεία έκανε το 4-2, δείχνοντας πως σ’ αυτό το πρώτο κομμάτι του σετ ο Φοίνικας πατάει καλύτερα. Ο Γάτσης σταμάτησε τον Στερν πάνω στον φιλέ φέρνοντας το σετ στα ίσα (5-5). Στην κόντρα ο Παπαγγελόπουλος έκανε το 8-5, με τους γηπεδούχους να μετρούν ένα σερί 3-0. Ο Στερν με άσσο έκανε το 10-5 για τους Συριανούς. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα δικό τους 0-3 σερί μείωσαν σε 10-8. Ο Γ. Τσιουμάκας πήρε το μπλοκ άουτ για το 11-9. Έξυπνα και πριν οι αντίπαλοί του Φοίνικα αποκτήσουν πλεονέκτημα ο Ράντκε τελείωσε τη φάση για το 12-9. Ο Μπράουν πήρε το μπλοκ άουτ για το 13-10. Σε ένα διάστημα όπου οι δύο ομάδες έχουν σταθερή απόδοση και έχει απάντηση η μία στην άλλη. Φυσικά υπάρχουν κάποιες ωραίες ενέργειες κι από τις δύο πλευρές. Άσσος από τον Μπράουν 15-11. Ο Μπίσετ απάντησε άμεσα και μείωσε σε 15-12. Ο Μήλης κατάφερε να τελειώσει τη φάση μετά το μπλοκ που δέχθηκε ο Στερν, αλλά έβγαλε άμυνα και το Πειρατικό διατήρησε τη διαφορά των τεσσάρων πόντων 17-13. Ο Ράντκε από πασαδώρος έγινε επιθετικός και πήρε την επίθεση κάνοντας το 19-15. Ο Πρωτοψάλτης εύκολα μετά το πολύ καλό σέρβις του Ράντκε έκανε το 20-15. Πολύ ψηλά ο Μπράουν σταμάτησε τον Τσιουμάκα για το 21-16. Νέος πρώτος χρόνος από τον Μπράουν 22-17. Ο Μπράουν με άσσο έκανε το 24-17. Εκτός αγωνιστικούς χώρο το σέρβις του Τσιουμάκα και το σκορ έγινε 25-19 και ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Ο Πρωτοψάλτης πέρασε τη μπάλα ανάμεσα στο διπλό μπλοκ κι έκανε το 2-1 στο τρίτο σετ για τον Φοίνικα Σύροy ONEX. Ο Μήλης μείωσε σε 4-5 για τους Συριανούς με ωραίο πλασέ. Ο Μπεάτι σταμάτησε έξυπνα τον Ράντκε για το 7-10 και ο κ. Ορφανός κάλεσε τάιμ άουτ. Με αρκετές αλλαγές ο Φοίνικας Σύρου σ’ αυτό το τρίτο σετ καθώς εντός αγωνιστικού χώρου έχουν περάσει τόσο ο Λινάρδος όσο και ο Κωστόπουλος. Ο Τσιουμάκας βρήκε φιλέ και το σκορ έγινε 10-13. Πλασέ από τον Παπαγγελόπουλο 11-13 σε μία φάση διαρκείας. Ο Λινάρδος μετά το καλό σέρβις από τον Παπαγγελόπουλο έκανε το 15-15 και ο τεχνικός του Φίλιππου Βέροιας κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Κωστόπουλος στην κόντρα και με επίθεση στην πίσω ζώνη έκανε το 16-15 φέρνοντας τον Φοίνικα Σύρου ONEX μπροστά στο σκορ. Διπλό μπλοκ πάνω στον Τσιουμάκα 18-17. Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση του Λινάρδου 16-19. Νέα κόντρα επίθεση από τον Τσιουμάκα 18-20 και ο κ. Ορφανός κάλεσε τάιμ άουτ. Υπέρβαση στον Ράντκε έδωσε ο διαιτητής και το σκορ έγινε 19-21. Μπλοκ πάνω στον Μήλη 19-22 και στο κρίσιμο σημείο του σετ οι φιλοξενούμενοι αποκτούν διαφορά τριών πόντων. Ο Τσιουμάκας με άσσο έκανε το 20-25 και ο Φίλιππος Βέροιας πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 1-2 σετ.

Με Ηλία στην πάσα ξεκίνησε το τέταρτο σετ ο Φοίνικας Σύρου ONEX. Ο Λινάρδος με μπλοκ έκανε το 2-0 για το «Πειρατικό». Λάθος από τους φιλοξενούμενους και 3-0. Λινάρδος και Ηλίας συνεργάστηκαν άψογα και ο πρώτος τελείωσε τη φάση κάνοντας το 4-1, με τους Συριανούς να δείχνουν διάθεση να παίξουν καλύτερα. Ο Μήλης με άσσο έκανε το 6-1, αναγκάζοντας τον τεχνικό της Βέροιας να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Φερέλ με επίθεση στην ευθεία μείωσε στον πόντο (6-5) αυξάνοντας το σερί στο 0-4 για τον Φίλιππο Βέροιας. Ο Πρωτοψάλτης έβγαλε άμυνα και ο Μήλης τελείωσε τη φάση κάνοντας το 8-6 . Νέα κόντρα επίθεση για το… Πειρατικό με τον Πρωτοψάλτη νε κερδίζει το διπλό μπλοκ με πλασέ 9-6. Ο Παπαγγελόπουλο με πρώτο χρόνο έκανε το 11-8. Ο Μήλης έσπασε το διπλό μπλοκ κι έκανε το 14-9. Ο Κωστόπουλος στη διαγώνιο για το 17-13. Ο Λινάρδος με μπλοκ πάνω στον Αντουάρντο έκανε το 18-13. Στοπ στον Γάτση από τον Παπαγγελόπουλο 20-14. Ο Μήλης με μπλοκ έκανε το 22-16. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-4 μείωσαν σε 22-20 και ο κ. Ορφανός κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Κωστόπουλος πήρε το μπλοκ άουτ κάνοντας το 24-21 και ο Μπεάτι με κακή επίθεση έστειλε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου. Το σκορ έγινε 25-21 και το ματς ολοκληρώθηκε χωρίς να υπάρχει νικητής.

Φοίνικας Σύρου – Φίλιππος Βέροιας 2-2

Τα σετ: 17-25, 25-19, 20-25, 25-21

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Αντρέ Μπράουν 9π. (6/10επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πρωτοψάλτης Θ. 13 (12/24επ., 1 μπλοκ, 71%υπ, 45%αρ.), Παπαγγελόπουλος 9 (5/8επ., 4 μπλοκ), Ράντκε Μουρίλο 5 (5/9επ.), Ζίγκα Στερν 6 (5/14επ., 1 άσσος, 64%υπ., 50%αρ.), Μήλης 17 (16/31επ., 1 άσσος) / Γκαράς (59%υπ., 41%αρ.), Ηλίας, Λινάρδος 4 (2/5επ., 2 μπλοκ), Κωστόπουλος 3 (3/7επ.), Καρασαββίδης (λ. - 33%).

Α.Π.Σ.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπεάτι 12π. (7/15επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος, 67%υπ., 36%αρ.), Μπίσετ 15 (10/16επ., 5 μπλοκ), Προύσαλης 2 (2/3), Τζιουμάκας 4 (2/3, 2 άσσοι, 39%υπ., 22%αρ.), Γάτσης 4 (1/2, 3 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 21 (17/22επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. - 56%υπ. 22%αρ.), Παπάζογλου 2 (2/3), Εντουαρντο, Φερέλ 3 (3/6), Μπουτόπουλος.

Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν: 4 άσσοι, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Φιλίππου Βέροιας 5 άσσοι, 44 επιθέσεις, 27 λάθη αντιπάλων.