Συριανή κόντρα στον τελικό των νεανίδων, νίκη του ΑΣΕ Νεωρίου 3-1 τον ΑΜΣ Φιλωτίου

Στον τελικό των νεανίδων ο ΑΣΕ Νεωρίου έπειτα την νίκη του στον ημιτελικό με 3-1 επί του ΑΜΣ Φιλωτίου. Το συγκρότημα του κ. Σκρέτα αν και βρέθηκε πίσω με 0-1, ανέβασε στη συνέχεια την απόδοσή του και αντίστρεψε την εις βάρος του κατάσταση και προκρίθηκε με πανηγυρικό τρόπο.

Τώρα, όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, η ομάδα της Νάξου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με το 25-12 έκανε το 1-0. Στη συνέχεια οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τις τυπικά φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν έπειτα το 10-25. Στο τρίτο σετ ο ΑΣΕ Νεωρίου κράτησε στην πίεση του ΑΜΣ Φιλωτίου και έφτασε στην ολική ανατροπή μετά το 21-25. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ το ματς ήταν για γερά… νεύρα καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν ήταν διατεθειμένη να… χάσει. Ο κάθε πόντος κερδίζονταν με κόπο και το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο ΑΣΕ Νεωρίου έδειξε ψυχή και με το 25-27 πήρε μία δύσκολη, αλλά και ταυτόχρονα μεγάλη νίκη απέναντι σε μία άξια αντίπαλο. Στον τελικό των Νεανίδων ΑΣΕ Νεωρίου και Φοίνικας Σύρου θα διεκδικήσουν σήμερα τον τίτλο της πρωταθλήτριας ομάδας.