Ο Αθλητής του Πανναξιακού τερμάτισε στην τρίτη θέση στα 400 μέτρα εμπόδια, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανοικτού Στίβου

Χάλκινος ο Κώστας Αναστασίου

Ο Κώστας Αναστασίου έπειτα από μία εντυπωσιακή εμφάνισε κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών. Να σημειώσουμε σ' αυτό το σημείο πως αυτή η διάκριση είναι η μεγαλύτερη που έχει γνωρίσει το σωματείο της Νάξου, στον στίβο.

Ακόμη πολύ καλή παρουσία είχαν και οι: Μαληνδράς (9ος), Γρυλλάκης (11ος) στο δέκαθλο, και η ομάδα της σκυταλοδρομίας 4x100, η οποία τερμάτισε στην 14η θέση.

Στους 98ους Πανελλήνιους Αγώνες Στίβου, ο σύλλογος της Νάξου κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία του, όσον αφορά το ανδρικό τμήμα. Οι Έλληνες αθλητές παρουσίασαν ένα αρκετά βελτιωμένο πρόσωπο, καθώς οι επιδώσεις τους άφησαν υποσχέσεις, ενόψει του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Στίβου στη Μόσχα. Ο Λούης Τσάτουμας για 9η φορά τερμάτισε στην πρώτη θέση και ανέβηκε στο πιο υψηλό σκαλί του βάθρου, έχοντας επίδοση 8.23μ. στο Άλμα εις μήκος. Από την πλευρά του ο Κώστας Φιλιππίδης, “πέταξε” με άλμα στα 5 μέτρα και 80 εκατοστά στο επί κοντώ, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ αγώνων. Ο Αλέξανδρος Παπαδημητρίου εκτός από την πρώτη θέση, έγραψε ιστορία, καθώς η νίκη του αυτή ήταν η 16η στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα. Το 67.40μ. ήταν η καλύτερη βολή του Έλληνα “μόνιμου” πρωταθλητή.

Από εκεί και πέρα στις γυναίκες, η Χριστίνα Χατζή, αν και 37 ετών σημείωσε τη 10η νίκης της σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα, ισοφαρίζοντας μάλιστα της καλύτερη επίδοση στα 400 μέτρα με εμπόδια, κάνοντας 58.38.

Τις δέκα νίκες έφτασε επίσης η Σάβα Λίκα στον ακοντισμό με 55.98, όπου η επίδοση αυτή ήταν η καλύτερη για τη Ελλάδα μέσα στο 2013.

Τώρα όσον αφορά τις επιδόσεις των αθλητών του Πανναξιακού, οι Ναξιώτες στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα απέδειξαν με τον καλύτερο τρόπο, την πολύ καλή δουλειά που γίνεται στις προπονήσεις, με αποκορύφωμα την κατάκτηση της τρίτης θέσης, στα 400 μέτρα με εμπόδιο, από τον Κώστα Αναστασασίου στους άνδρες.

Ο Ναξιώτης αθλητής πέρασε στον τελικό των 400 μέτρων με εμπόδιο τερματίζοντας στην 1η θέση της 3ης προκριματικής σειράς με 53.76. Στον τελικό ο Αναστασίου έμεινε τελικά τρίτος με επίδοση 51.97, ενώ ο Λούλας ο οποίος προκρίθηκε στον τελικό με την 4η καλύτερη επίδοση, τερμάτισε πρώτος κάνοντας 51.11. Στη σκυταλοδρομία, η ομάδα της Νάξου με τους Ασημανιανάκη, Κόκλα, Αναστασίου και Κωνσταντά, τερμάτισε στην 5η θέση με 44.61, επίδοση που κατέταξε την ομάδα των ανδρών στην 18η θέση.

Στο δέκαθλο, αν και οι Ναξιώτες αθλητές δεν είχαν τη δυνατότητα να προπονηθούν σε όλα τα αθλήματα, προσπάθησαν για το καλύτερο και τελικά βρέθηκαν σε πολύ καλές θέσεις. Ο Δημήτρης Μαληνδράς τερμάτισε στην 9η θέση συγκεντρώνοντας 4.745 βαθμούς. Στα αγωνίσματα που πήρε μέρος οι επιδόσεις του ήταν οι εξής: 12,28 στα 100, 5,27 στο μήκος, 9,38 στη σφαίρα, 1,55 στο ύψος, 54.47 στα 400 μέτρα, 18.23 στα 110 μετ’ εμποδίων, 24,89 στη δισκοβολία, 3.40 στο επί κοντώ, 28.71 στον ακοντισμό και 4:50.72 στα 1500 μέτρα. Ο Νίκος Γρυλλάκης του Ναξιακού με 4.017 βαθμούς τερμάτισε στην 11η θέση με επιδόσεις: 12,29 στα 100, 5,83 στο μήκος, 8,77 στη σφαίρα, 1,52 στο ύψος, 57.85 στα 400 μέτρα, 18.94 στα 110 μετ’ εμποδίων 18,41 στη δισκοβολία, 2.50 στο επί κοντώ, 30.56 στον ακοντισμό και 5:42.97 στα 1500 μέτρα.

“Συγχαρητήρια από ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κυκλάδων”

Η διοίκηση της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κυκλάδων με επιστολή της συγχαίρει τον αθλητής του Πανναξιακού Κώστα Αναστασίου, ο οποίος τερμάτισε στην τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

“Η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κυκλάδων συγχαίρει δημοσίως και εκφράζει την υπερηφάνεια της για τον αθλητή του Πανναξιακού Κώστα Αναστασίου για την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Α-Γ. Με το μετάλλιο αυτό οι Κυκλάδες επανεμφανίζονται στον πίνακα των μεταλλίων του ΣΕΓΑΣ μετά από απουσία πέντε χρόνων.

Επίσης συγχαίρει τον Πανναξιακό και τον νέο Πρόεδρο του συλλόγου Πλάτωνα Τομπά για την εμφάνιση του αθλητή τους και εύχεται στον αθλητή και στο σύλλογο καλή δύναμη και ακόμη μεγαλύτερες επιτυχίες στην νέα αγωνιστική περίοδο.

Η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κυκλάδων εκφράζει την πεποίθησή της ότι το μετάλλιο του Κώστα Αναστασίου αποτελεί την απαρχή για την μεγάλη εξάπλωση του στίβου στις Κυκλάδες η οποία θα υλοποιηθεί με τη διοργάνωση των kids athletics, των αγώνων δρόμου σε διάφορα νησιά και αγώνες στίβου στα στάδια μας”.