Η αθλήτρια του Πανναξιακού ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου

"Πέταξε" στα 5.27 η Μαρία Καβαλιέρου

Η Μαρία Καβαλιέρου πραγματοποίησε πολύ καλούς αγώνες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων / Παγκορασίδων που διεξήχθη στο Ναύπλιο. Η Κυκλαδίτισσα αθλήτρια από τη Μήλο που τα τελευταία χρόνια αγωνίζεται με τα χρώματα του Πανναξιακού ΑΟ,  πήρε με άνεση τη πρώτη θέση στο άλμα εις μήκος έχοντας μάλιστα. Η καλή μέρα λέει λένε από το... πρωί φαίνεται και η Καβαλιέρου στα προκριματικά έκανε πολύ καλή επίδοση, φτάνοντας 5.27 μ., επίδοση που την έφερε πρώτη ανάμεσα σε 33 αθλήτριες και στην τελική φάση με άλμα στα 5.57 (στη 5η προσπάθεια) κατέκτησε τη 1η θέση και πρόσθεσε ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο στη συλλογή τόσο του Πανναξιακού ΑΟ όσο και στην δική της.

Η αθλήτρια του Πανναξιακού έδειξε πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση καθώς είχε τρία έγκυρα άλματα, τα δύο στα 5.47 και το 3ο στα 5.57.

Από την άλλη κανείς άλλος αθλητής από το νομό των Κυκλάδων δεν κατάφερε να διακριθεί. Να σημειώσουμε στο σημείο αυτό πως από τις Κυκλάδες στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα παμπαίδων / παγκορασίδων, πήραν μέρος αθλητές από τον Πανναξιακό, τον Α.Ο. Μυκόνου και τον Ήφαιστο Α.Σ. Θήρας.

Στους Παμπαίδες, στα 600 μέτρα Παμπαίδων Α', ο Νίκος Λυκούρης του Α.Ο. Μυκόνου πήρε την 10η θέση με 1.38.75, στην κατηγορία αυτή πρώτος ήρθε ο Πατρόγκωνας του Γ.Σ. Βέλους με 1.25.20. Στα 1000 μέτρα στην 9η θέση πήρε ο Μιχάλης Καραγιάννης με 2.50.57 και την 22η ο Μανώλης Κωνσταντάρας με 3.06.82. Οι αθλητές ήταν του Α.Ο. Μυκόνου, ενώ την πρώτη θέση στα 1000 μέτρα πήρε ο Μαθιόπουλος του ΓΣ Γλυφάδας με 2.39.99. Στο Άλμα εις μήκος ο Λευτέρης Μάτζαρης του ΑΟ Μυκόνου  πήρε την 16η θέση με 5.20 μ., ενώ 1ος ήρθε ο Κατραμάδος του ΓΣ Νέων Λέρου με 6.55.  Στην Σφαιροβολία Παμπαίδων ο Βολοντιμίρ Ναουμένκο του ΑΟ Μυκόνου ήρθε 17ος με 10.39 μ. και στην 18η θέση ο Σπυρίδων ΑΛκίνο του Ηφαίστου ΑΣ Θήρας με 9.82μ.. Την πρώτη θέση πήρε ο Ακτύπης του ΑΓΕ Ζακύνθου με 16.07 μ.

Στις Παγκορασίδες εκτός από την Μαρία Καβαλιέρου του Πανναξιακού ΑΟ, στα 600 μέτρα η Αφροδίτη Λιβάνιου του Πανναξιακού ΑΟ πήρε την 15η,  με 1.51.25. Στα 1000 μ., η Κατερίνα – Κωνσταντίνα Χανιώτη του ΑΟ Μυκόνου πήρε 15η θέση με 3.34,51, ενώ την πρώτη θέση κατέκλτησε η Σπύρου του ΑΦΚΑ Οδυσσέα με 3.04.08. Στον ακοντισμό (500 γραμ.) πρώτη ήταν η Μπαράκη του Αλκαίου με 43.25 μ. και στην 5η θέση η Ιωάννα Μάλλη του ΑΟ Μυκόνου με 34.34 μέτρα και στην 11η η Μαρίνα Ζουγανέλη του ΑΟ Μυκόνου με 26.62 μ.

Τέλος στη σκυταλοδρομία 4x80 μέτρα, νικήτρια ομάδα ήταν η ΑΕ Μσογείων με 40.16 ενώ την 16η  πήρε η ομάδα του ΑΟ Μυκόνου (Χανιώτη Ε., Πελτετζή, Χανιώτη Κ και Νάζου) με 42.78 και ο Πανναξιακού ΑΟ την 22η θέση με 43.75 (Γκορνάντι, Λιβάνιου, Μάλλη Μ. και Μαρκέτου).

Βάθρο και στα 80 μ. με εμπόδια για Καβαλιέρου

Την επόμενη ημέρα των αγώνων η αθλήτρια του Πανναξιακού Μαρία Καβαλιέρου, έχοντας και καλή ψυχολογία μετά και την επικράτησή της στο άλμα εις μήκος, κατάφερε να εξασφαλίσει ακόμη ένα μετάλλιο, καθώς ήρθε τρίτη στα 80 μέτρα με εμπόδια, ενώ την πρώτη θέση πήρε η Χατζή του Α.Ο. Μεγάρων.

Στα 80 μέτρα Παγκορασίδων, πρώτη ήταν η Παπανδρέου του Κολλεγίου Αθηνών (10,28) με τη Μαρία Νάξου του ΑΟ Μυκόνου στην 8η θέση (10.62) και την Σοφία Πελτετζή επίσης του ΑΟ Μυκόνου στην 16η θέση με 11.05. Στα προκριματικά, η Νάζου είχε 10.80 (10η), η Πελτετζή ήταν στην 14η θέση με 10.91 ενώ η Σιμόνα Γκορνάντι του Πανναξιακού ΑΟ έμεινε στην 26η θέση με 11.19 αγωνιζόμενη στην 6η προκριματική σειρά.

Στα 150 μέτρα Παγκορασίδων, νικήτρια η Κριμιτζά της Σχολής Μωραϊτη με 18.96 δεν είχαμε παρουσία αθλητριών από τις Κυκλάδες στην τελική φάση. Στα προκριματικά είχαμε: στην 33η την Βασιλική Καλακώνα του ΑΟ Πάρου με 21.14, στην 41η την Νεφέλη Μαρκέτου του Πανναξιακού με 21.85 και την Γεωργία Καρουάνου του Ηφαίστου ΑΟ Θήρας στην 44η θέση με 22.45.

Και στα αγόρια, στα 100 μέτρα εμπόδια (νικητής ο Τοτουλίδης με 13.90) ο Κριστιάν Ντούλας του ΑΟ Μυκόνου ήταν στην 8η θέση με 17.26 και στην σκυταλοδρομία 4χ300 μέτρα νικήτρια η ομάδα της Γλυφάδας με 2.33.50 ενώ στην 11η θέση ήταν ο ΑΟ Μυκόνου με 2.44.94. Και την ομάδα αποτελούσαν οι Ντούλας, Μάτζαρης, Λυκούρης και Καραγιάννης.

Πιο ψηλά στην συνολική βαθμολογία ο Α.Ο. Μυκόνου

Στο βάθρο στο τελευταίο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παμπαίδων / Παγκορασίδων ανέβηκε μόνο η Μαρία Καβαλιέρου του Πανναξιακού, όμως ο Α.Ο. Μυκόνου ήταν αυτός που τερμάτισε υψηλότερα στην γενική κατάταξη.

Η ομάδα της Μυκόνου κατάφερε να μαζέψει 26 βαθμούς και ήταν λίγο καλύτερος από τον Πανναξιακό  ο οποίος πήρε 24 βαθμούς. Ο ΑΟ Πάρου πήρε 1 βαθμό και ο Ήφαιστος ΑΟ Θήρας είχε τιμητική παρουσία ανάμεσα στα 77 σωματεία που έδωσαν το παρών στους αγώνες του Ναυπλίου. Στη πρώτη θέση των Παμπαίδων βρέθηκε ο ΕΛ Βενιζέλος με 145 βαθμούς και στις Παγκορασίδες το Κολλέγιο Αθηνών με 136 βαθμούς.